Szpital nie musi płacić za odpoczynek lekarza

autor: Dominika Sikora08.07.2008, 03:00

Dyrektorzy szpitali nie muszą płacić lekarzom za dzień wolny, jaki przysługuje im po odbytym dyżurze. Może to oznaczać, że część lekarzy zrezygnuje z dodatkowych dyżurów.

wróć do artykułu

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:GP
Polub Gazetaprawna.pl

Polecane

Komentarze (2)

 • degustator(2008-07-08 12:25) Zgłoś naruszenie 00

  PIP pisał o nie płaceniu za odpoczynek *( 12 godzin) a nie za dzień wolny po dyżurze.

  Odpowiedz
 • degustator(2008-07-08 12:23) Zgłoś naruszenie 00

  Manipulacja?. Proszę zauważyć, że nikomu nie przysługuje wynagrodenie za czas odpoczynku. Autorka celowo lub nie zgubiła sedno.
  W następnej dobie po dyżurze lekarz ma prwo do 12 godzin odpoczynku, ale takze pracy w ramach ustalonego dla siebie etatu. Zatem jeżeli po 12 godzinach lekarz mający pełny etat przyjedzie do pracy na swoje 7 godzin i 35 min to jest wszystko ok. Jeżeli zaś nie, to pracodawca nie ma prawa pozbawiać lekarza wynagrodzenia za nie przepracowany dzień, bo jest związany umową o pracę w określonym wymiarze. Rozważąnie jest ważne, gdy zakładamy, że dyżur nie jest czasem pracy. A jeśli uznamy że jednak jest czasem pracy, to wówczas w zamian za pracę w godzinach nadliczbowych można udzielić czas wolny w wymiarze 1:1 tylko na pisemny wniosek pracownika, bez takiego wniosku wymiar wolnego jest 1 : 1,5 a udzielenie wolnego nie może spowodować obniżenia wynagrodzenia pracownika.
  Zatem za czas wolny można nie płacić, ale za pozbawienie możliwości pracy czasem trzeba.

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane