Dawca krwi ma prawo do płatnego zwolnienia z pracy

autor: Dominika Sikora07.07.2008, 03:00

Honorowemu dawcy krwi przysługuje nie tylko dzień wolny od pracy w dniu oddania krwi, ale także prawo korzystania poza kolejnością z badań ambulatoryjnych.

wróć do artykułu

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:GP
Polub Gazetaprawna.pl

Polecane

Komentarze (26)

  • Ciekawska(2008-07-07 10:46) Zgłoś naruszenie 00

    Przepisy mówią o "czasie oznaczonym przez stację krwiodawstwa w celu oddania krwi", a nie o całym dniu. Gdzie jest napisane, że przysługuje cały dzień ???

    Odpowiedz
  • Grażyna B(2008-07-07 13:03) Zgłoś naruszenie 00

    Dlaczego w moim mieście w Przychodni Lekarskiej w Pieniężnie nie honorują mojej książeczki Honorowego Dawcy Krwi i twierdzą że nic mi się nie należy poza kolejnością. Muszę byż Zasłużonym Dawcą Krwi dopiero będę mogła się ubiegać o korzystanie poza kolejnością z badań ambulatoryjnych. Żeby stać się Zasłużonym to przecież trzeba być najpierw Honorowym Dawcą Krwi, pielęgniarki tego nie rozumią i się śmieją z tego

    Odpowiedz
  • Grażyna(2008-07-07 13:09) Zgłoś naruszenie 00

    Wszędzie się mówi, o dniu wolnym płatnym,oraz korzystaniu z poza kolejnością z badań ambulatoryjnych dla Honorowych Dawców Krwi tylko gdzie jest napisana na to podstawa prawna, bo człowiek musi sam się tłumaczyć że coś się należy, tak jakby chciał coś wydrzeć od pracodawcy.

    Odpowiedz
  • Larcenaturus(2008-07-07 13:38) Zgłoś naruszenie 00

    Pogląd, iż honorowemu dawcy krwi przysługuje zwolnienie z całego dnia pracy, nie wynika z przepisów, a wyłącznie z utrwalonej przez lata praktyki. Wykorzystywane jest to m.in. przez policjantów, którzy nie mają prawa do strajku, ale mogą w ten sposób legalnie powstrzymać się od pracy, z prawem do wynagrodzenia. Krwiodawstwo nie ma więc tak do końca wymiaru honorowego, a koszty przerzucono w części na pracodawców. Przykład: firma budowlana zatrudnia 100 pracowników, z czego ok. 30 to honorowi dawcy krwi. Każdy w ciągu roku oddaje krew 4 - 6 razy. Przysługujące im w dniach oddania krwi zwolnienie od pracy (w całym dniu) przekłada się po stronie pracodawcy na wymierne koszty.

    Odpowiedz
  • Larcenaturus(2008-07-07 13:42) Zgłoś naruszenie 00

    Pani Grażyno, przyznaję Pani rację. W realiach funkcjonowania naszej publicznej służby zdrowia, korzystanie poza kolejnością z ambulatoryjnych świadczeń jest po prostu fikcją.

    Odpowiedz
  • Ania(2008-07-07 15:02) Zgłoś naruszenie 00

    " czas oznaczony przez stację krwiodawstwa" - mam skojarzenie raczej z terminem-datą. Co do dnia wolnego powszechnie przyjętego - mam watpliwości. . Jest to nadużywane przez pracowników

    Odpowiedz
  • 0+(2008-07-07 17:15) Zgłoś naruszenie 00

    honorowe oddawanie powinno być honorowe, ja oddaję ją przed lub po pracy, nie mówię nic pracodawcy, nie korzystam z żadnych ulg, ponieważ traktuję oddawanie krwi jako swój obowiązek

    Odpowiedz
  • Grażyna B(2008-07-08 14:34) Zgłoś naruszenie 00

    Jeżeli ma Pan możliwość żeby iść i oddać krew to , to powinno być świętym obowiązkiem, a jeżeli ja jadę 30 km. robię to w ramach swego urlopu bądż przy okazji bo jadę do lekarza z dzieckiem, to takie przypadki powinny byż uwzględniane po okazaniu Legitymacji HDK a nie głupi uśmiech na tważy pani w rejestracji że są tylko honorowani zasłużeni dawcy, bo takich jest dużo. Zapytałam si ę tej Pani czy też oddaje krew oznajmiła mi że nie, to dlaczego służba zdrowia jest załatwiana poza kolejnością, przecierz to jest tylko ich praca za którą dostają pieniądze a na badania ambulatoryjne niech wezmą sobie dzień urlopu i stoją w kolejce bo takich też jest dużo. Mam grupę krwi A1RH(-) cde , jest rzadkością i moim obowiązkiem jest ją oddać regularnie i to robię bez problemu i nigdy nie korzystałam z dnia wolnego, a czekolady oddawałam dzieciom w przedszkolu, a taka Pani pielęgniarka bez żadnych skrupułów prowadzi swoją siostrę lub znajomą bez kolejki bo to służba zdrowia i to jest O.K. ?

    Odpowiedz
  • alfonso(2008-10-16 15:43) Zgłoś naruszenie 00

    Do Larcenaturus - nie wypowiadaj sie na tematy, o których niemasz zielonego pojęcia i "utrwal sobie praktykę" jednak patrzenia w przepisy - twoja wypowiedź świadczy tylko jaki jesteś malutki i debilowaty. O to fakty

    O tym że honorowemu krwiodawcy przysługuje dzień wolny przesądza
    "Ustawa o publicznej służbie krwi - Art. 9. 1. Zasłużonemu honorowemu dawcy krwi i honorowemu dawcy krwi przysługuje:1) zwolnienie od pracy w dniu, w którym oddaje krew, i na czas okresowego badania lekarskiego dawców krwi na zasadach określonych w odrębnych przepisach".

    § 2. 1. Pracownik powinien uprzedzić pracodawcę o przyczynie i przewidywanym okresie nieobecności w pracy, jeżeli przyczyna tej nieobecności jest z góry wiadoma lub możliwa do przewidzenia

    Odpowiedz
  • IREK(2008-12-04 11:05) Zgłoś naruszenie 00

    a jeżeli pracuje od 6 rano i nie pujde do pracy a oddam krew dopiero o 8 to mam i tak cały dzień wolny??Pracodawca upiera sie ze zwolnienie za oddanie krwi przysługuje dopiero po oddaniu krwi, a za te dwie godziny przed nie chce mi zapłacić...proszę o szybka odpowiedz

    Odpowiedz
  • Wiacek(2008-12-24 13:57) Zgłoś naruszenie 00

    1. Co do "uprawnień poza kolejnością" (art. 10) to zostały one wykreślone z ustawy o publicznej służbie krwi - zmianą ustawy z 23 sierpnia 2007 r. [Dz.U. 2007 nr 166 poz. 1172].
    2. Natomiast zgodnie z ustawą (art. 9) za dzień oddania krwi przysługuje zwrot utraconego zarobku zgodnie z prawem pracy - natomiast art 92 par. 1 pkt 3 Kodeksu Pracy mówi, za okres niezdolności do pracy w zwiazku z oddaniem komórek, tkanek i narzadów pracownik zachowuje 100% wynagrodzenia.

    Odpowiedz
  • adam(2009-08-11 05:39) Zgłoś naruszenie 00

    gdy ide oddac krew
    ale zostaje niedopuszczony do oddania
    i nie stawiam sie do pracy na czas
    jak moge sie usprwiedliwic
    prosze o szybka odpowiedz

    Odpowiedz
  • Basia(2009-08-28 18:47) Zgłoś naruszenie 00

    to Prawda należy się cały dzień ja oddaje krew i Przy rejestracij informuje że potrzebuje zaświadczenie do zakładu pracy i otrzymuje bez problemu daje nie raz takie zaświadczenie pracodawcy i jest ok nawet jak twoja krew nie nadaje się do oddania to też otrzymasz takie zaświadczenie tylko naj lepiej upomnij się sam

    Odpowiedz
  • Piotrek(2009-08-28 18:53) Zgłoś naruszenie 00

    Ja oddałem już 14 litrów i myśl że moja krew pomogła komuś napędza mechanizm mojego życia ...nie mogłem oddawać krew przez 5 lat bo miałem problemy z wątrobą ale teraz byłem i jest ok i moge nadal pomagać innym ludziom

    Odpowiedz
  • Ewa(2009-08-28 19:01) Zgłoś naruszenie 00

    oddaje krew i unas jest oddawanie od 8-do 11 tylko i idzie szybki dostaje zaświadczenie do zakładu pracy kawe batona lub wafelka i skład czekolad i zwrot za dojazd do placówki jak jest uwas

    Odpowiedz
  • Gac(2009-09-03 16:18) Zgłoś naruszenie 00

    W dniu w którym oddaje się krew należy się dzień wolny od pracy po to aby zregenerować siły - jeśli ktoś kiedykolwiek oddał krew to pewnie to rozumie.

    Odpowiedz
  • Myślący-dojrzały(2010-03-04 22:35) Zgłoś naruszenie 00

    No ja już z 8 litrów oddałem, ale przestałem. Teraz sam działalność prowadzę i nie mam na to czasu. A pracodawcca czyli ja mi nie wypłaci za dzień wolny. To też zasrana dykryminacja ludzi na działalności... A do tego się naczytałem, że osoba przyzwyczajająca organizm do nadprodukcji krwi (bo systematycznie oddaje) ma problemy jak przestanie. Co odczułem krwotokami z nosa... A gdybym miał z 50 lat? Może jakieś wewnętrzne by nie wytrzymały? Większość krwi do mózgu idzie, może jakiś wylew by groził? Ja tak czy inaczej już podziękuję... Pozdrawiam

    Odpowiedz
  • Myślący-dojrzały(2010-03-04 22:53) Zgłoś naruszenie 00

    Ciekawostką jest Basia i Piotrek. Z tego samego IP nadają jedno po drugim. Pewnie komp w stacji krwiodawstwa z darmowym dostępem do neta. coś nie wierzę. Chyba jakaś ściema... Dzieciaki chcą dobrze, ale nie myślą jeszcze...

    Odpowiedz
  • bla bla(2010-05-13 20:33) Zgłoś naruszenie 00

    ja mam taki problem. moj pracodawca szuka na mnie przepisow by zmusic mnie do oddawania krwi w moim wolnym czasie a nie w czasie pracy. czy moze to zrobic??? ja pracuje w systemie cztero brygadowym i nie jestem pewien czy moze on mnie zmusic do tego czy nie. zna ktos przepisy w tym zakresie??

    Odpowiedz
  • anka(2010-07-14 17:07) Zgłoś naruszenie 00

    jestem na urlopie wypoczynkowym oddałam krew czy wydłuży mi się urlop o jeden dzień ?

    Odpowiedz