Dawca krwi ma prawo do płatnego zwolnienia z pracy

autor: Dominika Sikora07.07.2008, 03:00

Honorowemu dawcy krwi przysługuje nie tylko dzień wolny od pracy w dniu oddania krwi, ale także prawo korzystania poza kolejnością z badań ambulatoryjnych.

wróć do artykułu

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:GP
Polub Gazetaprawna.pl

Polecane

Komentarze (26)

 • ;) skruszony maruda(2012-07-13 09:50) Zgłoś naruszenie 00

  W tym miejscu bardzo przepraszam Autorkę artykułu za ocenę jej kompetencji przedstawioną w moim wcześniejszym komentarzu. Zweryfikowałem stan prawny zagadnienia zbyt pobieżnie, gdyż zapisy o korzystaniu poza kolejnością ze świadczeń opieki zdrowotnej oraz z usług farmaceutycznych udzielanych w aptekach przez Zasłużonych Honorowych Dawców Krwi zostały usunięte z ustawy o publicznej służbie krwi ale pojawiły się w Ustawie z dnia 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych - art. 47c.
  Co do opinii odnośnie zgody na sprzedawanie mojej krwi moje stanowisko nie zmieniło się.
  Optymizmu życzę :) Pozdrawiam!

  Odpowiedz
 • ;) maruda(2012-07-13 09:00) Zgłoś naruszenie 00

  Cytuję fragment powyższego artykułu: -"Honorowi dawcy mają również uprawnienia do korzystania poza kolejnością z ambulatoryjnych świadczeń w publicznych zakładach opieki zdrowotnej oraz w aptekach." - Przykre, że w dniu publikacji autorka wprowadza czytelników w błąd! Podstawą prawną tego fragmentu był art. 10 Ustawy z dnia 22 sierpnia 1997 r. o publicznej służbie krwi.
  (Dz. U. z dnia 11 września 1997 r.). Jednak został on uchylony przez art. 6 Ustawy z dnia z dnia 24 sierpnia 2007 r. o zmianie ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych oraz niektórych innych ustaw - (Dz. U. z dnia 14 września 2007 r.)! 10 miesięcy później ukazuje się ten artykuł...gratulacje.
  Sam jestem zasłużonym honorowym dawcą, ale coraz mniej motywacji pozostaje... co ustawodawca chciał zaoszczędzić? Aha i jeszcze ta klauzula przed oddaniem krwi, że wyrażam zgodę na sprzedaż swojej krwi innym podmiotom medycznym!! Jeszcze na nas państwowa służba zdrowia zarabia!
  Mimo wszystko - pozdrawiam

  Odpowiedz
 • krwiodawca(2011-10-28 15:10) Zgłoś naruszenie 00

  Mnóstwo ludzi ma nadciśnienie, cukrzycę, krwotoki z nosa, wylewy itd. a nigdy nie oddawali krwi. Kobieta co miesiąc oddaje dołem mnóstwo krwi a jak zajdzie w ciążę lub przestanie miesiączkować to jakoś jej organizm przyzwyczajony do strat krwi nie robi kobietom nadprodukcji krwi, która później odpowiada za całe zło na świecie.
  Oddawałem krew regularnie przez kilka lat. Potem przez kilka lat przerwy i nie miałem żadnych zmian w wynikach badań krwi czy ciśnienia krwi. ŻADNYCH ZMIAN, żadnego nadciśnienia, krwotoków.

  Odpowiedz
 • attttttt(2011-10-10 15:32) Zgłoś naruszenie 00

  czy jeżeli oddam krew do południa to jestem zwolniony z wykonywania pracy na nocce mimo tego że na zaświadczeniu wpisane są godziny zwolnienia od pracy w godzinach od 07.00-15.00?

  Odpowiedz
 • zfrustrowany zasłużony honorowy dawca krwi(2011-08-10 16:30) Zgłoś naruszenie 00

  Mam 64 lata. Przestało mnie już bawić krwiodawstwo. Jak jesteś młody, zdrowy i hojnie się dajesz doić to jesteś super ale jak nazbierasz lat i dolegliwości to wszyscy mają cię w d... dużym poważaniu. Dzięki systematycznemu oddawaniu nazbierało mi się około 36 litrów oddanej krwi oraz nadciśnienie tętnicze a z tym cukrzyca, wylew krwi do mózgu, zawał a w końcu zaćma. Na lewe oko nie widzę wcale a na prawe ledwo ledwo koniczna jest natychmiastowa operacja na oba oczy ale nie tak szybko. Zarejestrowany jestem w Głogowie na oddziale okulistycznym gdzie wyznaczono mi kolejkę na 8 lipca 2014 roku. Jak doczekam do tej daty to się chyba udam z pomocą białej laski. Nie ma Boże pomyłuj . Czekaj . I gdzie te przywileje dla Zasłużonych ? Chyba że aleja zasłużonych na cmentarzu komunalnym.

  Odpowiedz
 • bzzz(2011-06-17 09:41) Zgłoś naruszenie 00

  anka - nie przedłuży Ci się urlop wypoczynkowy, bo nie ma podstaw prawnych do tego. Pracodawca ma obowiązek udzielenia zwolnieina od pracy pracownikowi, który oddał w danym dniu krew. Skoro nie pracowałaś w tym dniu (byłaś na urlopie wypoczynkowym), to pracodawca nie musi Cię zwalniać od świadczenia pracy, bo na urlopie wypoczynkowym się jej jak wiadomo nie świadczy

  Odpowiedz
 • anka(2010-07-14 17:07) Zgłoś naruszenie 00

  jestem na urlopie wypoczynkowym oddałam krew czy wydłuży mi się urlop o jeden dzień ?

  Odpowiedz
 • bla bla(2010-05-13 20:33) Zgłoś naruszenie 00

  ja mam taki problem. moj pracodawca szuka na mnie przepisow by zmusic mnie do oddawania krwi w moim wolnym czasie a nie w czasie pracy. czy moze to zrobic??? ja pracuje w systemie cztero brygadowym i nie jestem pewien czy moze on mnie zmusic do tego czy nie. zna ktos przepisy w tym zakresie??

  Odpowiedz
 • Myślący-dojrzały(2010-03-04 22:53) Zgłoś naruszenie 00

  Ciekawostką jest Basia i Piotrek. Z tego samego IP nadają jedno po drugim. Pewnie komp w stacji krwiodawstwa z darmowym dostępem do neta. coś nie wierzę. Chyba jakaś ściema... Dzieciaki chcą dobrze, ale nie myślą jeszcze...

  Odpowiedz
 • Myślący-dojrzały(2010-03-04 22:35) Zgłoś naruszenie 00

  No ja już z 8 litrów oddałem, ale przestałem. Teraz sam działalność prowadzę i nie mam na to czasu. A pracodawcca czyli ja mi nie wypłaci za dzień wolny. To też zasrana dykryminacja ludzi na działalności... A do tego się naczytałem, że osoba przyzwyczajająca organizm do nadprodukcji krwi (bo systematycznie oddaje) ma problemy jak przestanie. Co odczułem krwotokami z nosa... A gdybym miał z 50 lat? Może jakieś wewnętrzne by nie wytrzymały? Większość krwi do mózgu idzie, może jakiś wylew by groził? Ja tak czy inaczej już podziękuję... Pozdrawiam

  Odpowiedz
 • Gac(2009-09-03 16:18) Zgłoś naruszenie 00

  W dniu w którym oddaje się krew należy się dzień wolny od pracy po to aby zregenerować siły - jeśli ktoś kiedykolwiek oddał krew to pewnie to rozumie.

  Odpowiedz
 • Ewa(2009-08-28 19:01) Zgłoś naruszenie 00

  oddaje krew i unas jest oddawanie od 8-do 11 tylko i idzie szybki dostaje zaświadczenie do zakładu pracy kawe batona lub wafelka i skład czekolad i zwrot za dojazd do placówki jak jest uwas

  Odpowiedz
 • Piotrek(2009-08-28 18:53) Zgłoś naruszenie 00

  Ja oddałem już 14 litrów i myśl że moja krew pomogła komuś napędza mechanizm mojego życia ...nie mogłem oddawać krew przez 5 lat bo miałem problemy z wątrobą ale teraz byłem i jest ok i moge nadal pomagać innym ludziom

  Odpowiedz
 • Basia(2009-08-28 18:47) Zgłoś naruszenie 00

  to Prawda należy się cały dzień ja oddaje krew i Przy rejestracij informuje że potrzebuje zaświadczenie do zakładu pracy i otrzymuje bez problemu daje nie raz takie zaświadczenie pracodawcy i jest ok nawet jak twoja krew nie nadaje się do oddania to też otrzymasz takie zaświadczenie tylko naj lepiej upomnij się sam

  Odpowiedz
 • adam(2009-08-11 05:39) Zgłoś naruszenie 00

  gdy ide oddac krew
  ale zostaje niedopuszczony do oddania
  i nie stawiam sie do pracy na czas
  jak moge sie usprwiedliwic
  prosze o szybka odpowiedz

  Odpowiedz
 • Wiacek(2008-12-24 13:57) Zgłoś naruszenie 00

  1. Co do "uprawnień poza kolejnością" (art. 10) to zostały one wykreślone z ustawy o publicznej służbie krwi - zmianą ustawy z 23 sierpnia 2007 r. [Dz.U. 2007 nr 166 poz. 1172].
  2. Natomiast zgodnie z ustawą (art. 9) za dzień oddania krwi przysługuje zwrot utraconego zarobku zgodnie z prawem pracy - natomiast art 92 par. 1 pkt 3 Kodeksu Pracy mówi, za okres niezdolności do pracy w zwiazku z oddaniem komórek, tkanek i narzadów pracownik zachowuje 100% wynagrodzenia.

  Odpowiedz
 • IREK(2008-12-04 11:05) Zgłoś naruszenie 00

  a jeżeli pracuje od 6 rano i nie pujde do pracy a oddam krew dopiero o 8 to mam i tak cały dzień wolny??Pracodawca upiera sie ze zwolnienie za oddanie krwi przysługuje dopiero po oddaniu krwi, a za te dwie godziny przed nie chce mi zapłacić...proszę o szybka odpowiedz

  Odpowiedz
 • alfonso(2008-10-16 15:43) Zgłoś naruszenie 00

  Do Larcenaturus - nie wypowiadaj sie na tematy, o których niemasz zielonego pojęcia i "utrwal sobie praktykę" jednak patrzenia w przepisy - twoja wypowiedź świadczy tylko jaki jesteś malutki i debilowaty. O to fakty

  O tym że honorowemu krwiodawcy przysługuje dzień wolny przesądza
  "Ustawa o publicznej służbie krwi - Art. 9. 1. Zasłużonemu honorowemu dawcy krwi i honorowemu dawcy krwi przysługuje:1) zwolnienie od pracy w dniu, w którym oddaje krew, i na czas okresowego badania lekarskiego dawców krwi na zasadach określonych w odrębnych przepisach".

  § 2. 1. Pracownik powinien uprzedzić pracodawcę o przyczynie i przewidywanym okresie nieobecności w pracy, jeżeli przyczyna tej nieobecności jest z góry wiadoma lub możliwa do przewidzenia

  Odpowiedz
 • Grażyna B(2008-07-08 14:34) Zgłoś naruszenie 00

  Jeżeli ma Pan możliwość żeby iść i oddać krew to , to powinno być świętym obowiązkiem, a jeżeli ja jadę 30 km. robię to w ramach swego urlopu bądż przy okazji bo jadę do lekarza z dzieckiem, to takie przypadki powinny byż uwzględniane po okazaniu Legitymacji HDK a nie głupi uśmiech na tważy pani w rejestracji że są tylko honorowani zasłużeni dawcy, bo takich jest dużo. Zapytałam si ę tej Pani czy też oddaje krew oznajmiła mi że nie, to dlaczego służba zdrowia jest załatwiana poza kolejnością, przecierz to jest tylko ich praca za którą dostają pieniądze a na badania ambulatoryjne niech wezmą sobie dzień urlopu i stoją w kolejce bo takich też jest dużo. Mam grupę krwi A1RH(-) cde , jest rzadkością i moim obowiązkiem jest ją oddać regularnie i to robię bez problemu i nigdy nie korzystałam z dnia wolnego, a czekolady oddawałam dzieciom w przedszkolu, a taka Pani pielęgniarka bez żadnych skrupułów prowadzi swoją siostrę lub znajomą bez kolejki bo to służba zdrowia i to jest O.K. ?

  Odpowiedz
 • 0+(2008-07-07 17:15) Zgłoś naruszenie 00

  honorowe oddawanie powinno być honorowe, ja oddaję ją przed lub po pracy, nie mówię nic pracodawcy, nie korzystam z żadnych ulg, ponieważ traktuję oddawanie krwi jako swój obowiązek

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane