Pierwszy informację o tym podał serwis internetowy tvp.info.

Posłowie opozycji i koalicji zamierzają wziąć udział w planowanym spotkaniu.

W środę z prac sejmowej podkomisji zajmującej się ustawą, która daje Zakładom Opieki Zdrowotnej (ZOZ-om) możliwość przekształcenia w spółki prawa handlowego, zrezygnowało sześciu posłów - m.in. wiceszef komisji zdrowia Marek Balicki (SdPl - Nowa Lewica).

W ubiegłym tygodniu przewodniczący sejmowej komisji zdrowia Bolesław Piecha (PiS) oświadczył w liście do marszałka Sejmu, że przewodniczący podkomisji Jarosław Katulski (PO) zabrania posłom zadawania pytań i wyrażania opinii.

Jak powiedział w niedzielę PAP Smoliński, w najbliższym tygodniu planowane jest spotkanie marszałka z reprezentantami koalicji i opozycji, którzy zasiadają w podkomisji zajmującej się ustawą o ZOZ-ach, a także tymi, którzy opuścili jej prace.

"To inicjatywa pana marszałka. Nie potrafię powiedzieć, kiedy dokładnie odbędzie się spotkanie" - powiedział Smoliński. Dodał, że planowane jest ono w przyszłym tygodniu.

Jak podkreślił Smoliński, Bronisław Komorowski chce spotkać się z posłami w celu "dokonania próby mediacji i zapoznania się z sytuacją, która panuje w tej podkomisji."

"Nic nie wiem o takim spotkaniu, a jednocześnie wiem od wiceministra (zdrowia-PAP) Marka Twardowskiego, że prace w podkomisji się zakończyły" - powiedział w niedzielę PAP Balicki.

Dodał, że jeśli otrzyma zaproszenie, to na spotkanie przyjdzie.

"Napisałem dość obszerne pismo do przewodniczącego komisji zdrowia - które przekazałem do wiadomości marszałka Sejmu - wskazujące na poważne nieprawidłowości jeśli chodzi o prace nad ustawą o Zakładach Opieki Zdrowotnej. Cieszę się, że marszałek na to zareagował. Zawsze można wszystko naprawić" - podkreślił Balicki.

"Pdkomisja zakończyła prace, więc to musztarda po obiedzie"

Tymczasem Piecha zauważył, że "podkomisja zakończyła prace, więc to musztarda po obiedzie". "Kazałem opublikować sprawozdanie z działań podkomisji" - powiedział w niedzielę PAP szef komisji zdrowia.

Jak dodał, cieszy się jednak z planowanego spotkania mediacyjnego i liczy, że zostaną na nim poruszone sprawy dotyczące procedury prac w podkomisji.

"Nie otrzymałem jeszcze zaproszenia, ale jeśli otrzymam, to pojawię się na spotkaniu - zapowiedział Piecha. Dodał, że po rozmowie z przedstawicielami PO (m.in. posłem Jarosławem Katulskim) nie spodziewa się, że ustawa o ZOZ-ach ponownie trafi do prac podkomisji.

"Podkomisja prace zakończyła. Sprawozdanie z jej prac zostało złożone do komisji zdrowia. Dalsze prace będą trwały w komisji zdrowia, a w podkomisji nie ma już o czym rozmawiać - powiedział w niedzielę PAP Jarosław Katulski.

Dodał jednak, że jeśli spotkanie mediacyjne z marszałkiem Sejmu odbędzie się w tym tygodniu, to na pewno się na nim pojawi. "To posłowie opozycji opuścili prace podkomisji. Były one nieustannie przez nich blokowane. Dlatego trzeba było wprowadzić zasady procedowania" - tłumaczył.

Katulski powiedział też, że działania posłów opozycji w podkomisji to "rozgrywka polityczna".