12 mld zł z prywatyzacji trafi do ZUS na wypłatę emerytur

autor: Bożena Wiktorowska04.07.2008, 03:00; Aktualizacja: 04.07.2008, 11:34

W latach 2008-2011 do Funduszu Rezerwy Demograficznej trafi od 8 do 12 mld zł z prywatyzacji. Resort pracy planuje, aby po 31 grudnia 2008 r. do FRD nadal trafiały składki emerytalne. W 2009 roku nie będą wykorzystane na wypłaty emerytur pieniądze zgromadzone już w FRD.

wróć do artykułu

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:GP
Polub Gazetaprawna.pl

Polecane

Komentarze (22)

  • Dziadek Franek(2008-07-04 13:24) Zgłoś naruszenie 00

    Emerytury są tylko niewielką częścią tych posunięć.

    Odpowiedz
  • Dziadek Franek(2008-07-04 12:51) Zgłoś naruszenie 00

    Do Eli,
    “Dowcip” polega na tym, że wszystkim wmawia się jakiś enigmatyczny pokoleniowy system emerytalny, którym tuszowana jest kradzież pieniędzy z przymusowo wpłaconych składek.
    Faktycznie, w tak zwanym procesie prywatyzacji, pieniądze naszych emerytur zostały wchłonięte przez uwłaszczającą swoich prominentów nomenklaturę reżymową.

    Odpowiedz
  • antyklerykał(2008-07-04 08:44) Zgłoś naruszenie 00

    A czemu tylko 40% naszego wypracowanego majątku ma trafiać do ZUS z prywatyzacji - czytaj sprzedarzy bazarowej -złodziejstwa. Przez lata pracy pokolenia -od 1945r miały na głowie odbudowę kraju i przemysłu... utrzymywanie inwalidów wojennych, kalek. Odbudowę stolicy i innych miast.
    To za pieniądze dzisiejszych emerytów dokonano tego. Dziś emeryt musi się martwić czy kupić 10 deka kaszanki, czy dołożyć do czynszu, zapłacić za prąd, czy starczy mu na lekarstwa. Państwo nie dość że złodziejski, popierające złodzieji wszelkiej maści, dokonuje eutanazji na starszym pokoleniu.To jest nagroda dla pracujęcych przez co najmniej 40 lat dla tego kraju. Draństwo rządzących wobec tych ludzi od roku 1990.Ciągłe zmiany, dzielenie ludzi według daty urodzenia.Prawa nabyte emerytów mając za nic. Te wszystkie manewry prywatyzacyjne, likwidacyjne w gospodarce doprowadziły polaków do tego że są dziś dziadami bez majątku narodowego. Łatwo było sprzedawać i oddawać nie swoje - odbudowane i wyremontowane.

    Odpowiedz
  • Przyszły emeryt(2008-07-04 09:26) Zgłoś naruszenie 00

    A co potem, jak wszystko sprzedamy i przejemy?
    Czy na tym polega rządzenie i gospodarowanie majątkiem narodowym?

    Odpowiedz
  • c.n.d.(2008-07-04 09:59) Zgłoś naruszenie 00

    UPR już na początku lat 90-tych proponowało CAłY majatek z prywatyzacji (a nie komercjalizacji jak teraz) przeznaczyc na wypłaty przyszłych emerytur jako majątek wypracowany przez te pokolenia. Młodym otworzyc rynek DOBROWOLNYCH ubezpieczeń bez przymusu ZUS, z mozliwością odliczenia od podatku. Ale trzeba by najpierw odwrócić rolę państwa - od państwa opiekuńczego, które w zamian za tę jałmużne zabiera wolność jednostki do decydowania o sobie i o swoich pieniądzach... niestety kiełbasa wyborcza i populizm zwyciężaja ze zdrowym rozsądkiem...

    Odpowiedz
  • Ref. Poznan(2008-07-04 09:59) Zgłoś naruszenie 00

    wystarczylo by z tej kwoty przeznaczyz jeden promil na wynagrodzenia- dodatki referendarzy sadowych

    Odpowiedz
  • filozus(2008-07-04 10:08) Zgłoś naruszenie 00

    Szefowie wrocławskiego oddziału ZUS: dyrektor Antoni Malaka i naczelnik prawników Zbigniew Rak przyłapani na okłamywaniu swoich warszawskich zwierzchników i sądu. Wpisz w wyszukiwarce: Bloger Adam Kłykow i czytaj "ZUS - szczyt głupoty"

    Odpowiedz
  • Dziadek Franek(2008-07-04 11:34) Zgłoś naruszenie 00

    Ustawa emerytalna z 17. 12. 1989 r została stworzona aby maksymalnie zagmatwać sposób ustanawiania emerytur dla normalnych Polaków(idiotyczna kwota bazowa, śmieszne współczynniki za okresy składkowe i podstawa wybrana z najniekorzystniejszych fragmentów okresu zatrudnienia), a zbirom umacniającym bolszewicką Władzę Ludową zapewnia prawa nabyte na sztucznie wywindowanych zarobkach i wcześniejszych emeryturach.

    Odpowiedz
  • Dziadek Franek(2008-07-04 12:35) Zgłoś naruszenie 00

    Poza dyskryminującymi elementami ustawy, ZUS dodatkowo wprowadza do sposobu obliczeń swoje, udające praworządność krętactwa.
    Stosunek płaconych składek do przeciętnego wynagrodzenia oblicza według własnych, niezgodnych z podstawowymi regułami matematycznymi, udziwacznionych pomysłów.
    Sumę kilku, lub nawet jedną, miesięczną składkę przyrównuje do całorocznych średnich zarobków i z tak fikcyjnej wartości wyznacza składnik do ustanawiania emerytury. To krętactwo obliczeniowe czynione jest w art. 15 ustawy, a uprawdopodobniające praworządność uzasadnienie jego pochodzi z art. 16, który dotyczy ustalania stażu pracy.

    Odpowiedz
  • ela(2008-07-04 12:07) Zgłoś naruszenie 00

    Jeżeli przysługuje mi emerytura z ZUS-u to znaczy, że mam przepracowane kilkadziesiąt lat. Potrącano mi na MOJĄ EMERYTURĘ z MOJEJ PENSJI duże pieniądze! Gdzie one są? Kto mi je ukradł? Co to za złodziejski gospodarz? Dlaczego kradną ciągle czyjeś pieniądze?

    Odpowiedz
  • üö(2008-07-04 13:04) Zgłoś naruszenie 00

    Na wykup obligacji z OFE zabiera sie pieniadze ze skladki emerytalnej na rzecz FRD. To jest dopiero skandal! Do tej pory juz zabrano okolo
    1 mld zl. Propozycje doradcow opiewaja na 1% rocznie czyli okolo 1 mld rocznie lub powyzej 1 mld. Z zabranych pieniedzy ze skladek emerytalnych proponuje sie utworzyc fundusz, ktory bedzie pewnie inwestowal w kolejne obligacje na rynku polskim i europejskim, a rzad bedzie gwarantem wyplat.
    Nie wiem jak sie nazywa tego typu choroba psychiatryczna, ale pewnie jest to jakis rodzaj paranoi urojonej.

    Odpowiedz
  • zxc(2008-07-06 13:47) Zgłoś naruszenie 00

    Mężczyźni żyją w Polsce ok.70 lat , a więc dlaczego ZUS wylicza 242 miesiące życia-statystycznie.Panie Góra,Chłoń-m - znowu oszukujecie.

    Odpowiedz
  • neoliberaly tworza dla siebie eldorado(2008-07-04 13:27) Zgłoś naruszenie 00

    "Przegrali na giełdzie nasze emerytury?
    Oszczędności 14,5 miliona członków otwartych funduszy emerytalnych topnieją w oczach: od stycznia skurczyły się o 3,7 miliarda złotych. Minione półrocze było dla OFE najgorsze w historii. To fatalna wiadomość dla przyszłych emerytów. A wszystko przez tracące na wartości akcje spółek giełdowych "

    Najpierw rokradna, a potem jawia sie zbawcami narodu. Gdzie wychodza sobie te pieniadze? one tylko zmieniaja wlascicieli...Wyprowadzane sa na smyczy przez cwniakow, a skutki tego maja ponosic emeryci?? ze hochsztaplerzy graja naszymi pieniedzmi na gieldzie?? Przeciez to jest kraj bandycki, gdzie za zlodziejstwa nikt nie ponosi odpowiedzilanosci. Mozna w bialy dzien okardac caly narod bezprawnie??
    Bylo wiadomym , ze jak popaplancy neoliberaly dorwa sie do wladzy, to gospodarka zacznie "siadac", a najlepszym tego odzwierciedleniem jest sytuacja na gieldach, to jest najlepszy barometr sytuacji, stanu naszej gospodarki...:/

    Odpowiedz
  • Dziadek Franek(2008-07-04 13:19) Zgłoś naruszenie 00

    Oligarchowie utworzeni przez odchodzący reżym, w ogólnonarodowej sitwie tworzą różne szajki (gospodarcze, medialne i towarzyskie), które tak manipulują opinią publiczną, aby tworzyć obraz okoliczności sprzyjający ich interesom.
    Proszę zwrócić uwagę, że media – nie tylko kształtują poglądy niedokształconego, z powodu ciągle zmieniających się programów szkolnictwa, młodego człowieka – lecz również kształtują opinię ludzi uchodzących za inteligentnych.
    Ostatnie wybory pokazały, że popieramy grupy, które bezwzględnie kombinują (pośpieszna prywatyzacja resztek pozostałego majątku), jak Polaków pozbawić wszelkich dóbr materialnych. Oczywistym jest, że naród pozbawiony dóbr materialnych nie ma szans istnienia.
    Przemyślnym sposobem dokonywany jest Piąty Rozbiór Polski.

    Odpowiedz
  • Leokadia(2008-07-04 15:56) Zgłoś naruszenie 00

    Racja, nigdy tego nie dostanie prosty lud, bo za prosty.

    Profity należą się zawsze wybrańcom. Są, to ludzie, którym z racji swego urodzenia już się należy. Występują oni w każdej dziedzinie życia: w kościele, zakładach, szpitalach, sądach itp; zrobią wszystko, żeby zagarnąć, a potem dadzą 1 zł na cel charytatywny i każą całować w rękę pana dobrodzieja, dobrze, że nie w d....

    Odpowiedz
  • jodyna2000(2008-07-04 11:06) Zgłoś naruszenie 00

    To jest tylko po to robione żeby ludzie nie protestowali wyprzedaży majątku.Podobnie jak kiedyś ludzi ochoczo wysyłano na wcześniejsze emerytury a teraz do nich są pretensje.

    Odpowiedz
  • :-((2008-07-06 19:19) Zgłoś naruszenie 00

    Skoro już po 15 lata pracy w Polsce
    Pewne zawody otrzymują niezłą emeryturę dodatkowo nie płacąc składek,
    Jeżeli dołożymy do tego dotowany KRUS to jest jak jest.
    Nie ma się, co oszukiwać
    Za pracę uczciwa zapłata
    A warunkiem nabycia praw emerytalnych wypracowane lata i opłacane składki
    Oczywiście sposób liczenia równy dla wszystkich

    Odpowiedz
  • OBSERWATOR(2008-07-06 20:01) Zgłoś naruszenie 00

    Co się dzieje ze składkami osób , które nie doczekają emerytury ??? Dlaczego żona po śmierci męża dostaje 85% jego emerytury (przechodzi ,bo mąż ma większą emeryture) a jej emerytura ???? Co się dzieje z jej składkami , jej emeryturka jakoś zmienia wałaściciela. SPRAWĄ POWINIEN SIĘ ZAJĄĆ PROKURATOR !!!!!!

    Odpowiedz
  • pielęgniarka(2008-07-07 20:37) Zgłoś naruszenie 00

    Mam 54 lata jaką dostanę emeryturę ,lat pracy 32,zlodzieje zabiorą co się da,jako kobieta już dosyć zrobiłam,mam zaskarżyć POLSKĘ,oj warszawko wstyd,tyle obieanek i co ,panowie tam z góry jak coś zaboli to zapraszam w 2014 mam 60 lat i już lecę z tabletką może dojdę w następnym wcieleniu

    Odpowiedz
  • rocznik 1954 czeka(2008-07-08 09:14) Zgłoś naruszenie 00

    Brawo 20 tylko czy ONI to czytają tez 54 lata i 33 lata pracy mam dość chcę emerytury,nie chcę pracować dlatego że nie chce nie mam poprostu siły.Wiek zrobił swoje po drodze 2 dzieci my jestesmy bardzo słabe pokolenie 50++++ przeżyłysmy Czernobyl,stan wojenne kartki ,nie było co dzieciom dać jeść to wszystko złożyło sie na dzisiejszą depresję,stres itp........Utrzymajcie te przywileje wczesniejszych emerytur tj.55 lat wiek i 30 lat pracy.Prosimy Pana Tuska,Panią Fedak i Pana Prezydenta.Nie jst nas dużo bo jestesmy bardzo narazone na choroby typu:rak tarczycy,piersi i inne babskie sprawy.Naprawde tak jest.

    Odpowiedz