Urzędy same zapłacą karę do PFRON

autor: Paweł Jakubczak04.07.2008, 03:00; Aktualizacja: 05.07.2008, 19:22

Instytucje państwowe nie otrzymają pieniędzy z budżetu na zapłacenie kary, jeśli zatrudnią za mało niepełnosprawnych.

wróć do artykułu

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:GP
Polub Gazetaprawna.pl

Polecane

Komentarze (12)

  • wola(2008-07-04 07:52) Zgłoś naruszenie 00

    pracuję w us i na 150 pracowników nie ma żadnego niepełnosprawnego

    Odpowiedz
  • Witold(2008-07-06 19:14) Zgłoś naruszenie 00

    Niech Państwo zrobi chociaż mały wyjątek przy "konkursach" na stanowiska urzędowe... a po jakimś czasie zrezygnuje z tego. Do tego czasu kiedy choć trochę ułatwi się niepełnosprawnym prace w urzędzie to przekonacie się, że warto ich zatrudniać!!

    Odpowiedz
  • Ludmiła(2008-07-06 19:59) Zgłoś naruszenie 00

    Czy do pracy na stanowisku informacyjnym w Urzędzie Miasta (Wydawanie druków i formularzy) potrzebne jest wyższe wykształcenie?? Chyba nie! Więc dlaczego ogłaszając konkurs na to stanowisku informuje się, że wymagane jest wyższe wykształcenie??
    Wielu niepełnosprawnych nie ma wyższego wykształcenia ale posiada średnie!!!! Niejednokrotnie są to ludzie bardziej "obyci" i "zahartowani" przez los niż osoby pełnosprawne. Dajcie im szansę!! Ja zatrudniłam kilka osób i nie żałuję!!!

    Odpowiedz
  • Marysia(2008-07-06 18:59) Zgłoś naruszenie 00

    Niedawno do naszego biura zatrudniono dwie niepełnosprawne osoby... Wszyscy jesteśmy zgodni, że kierownik już dawno miał je zatrudnić!!! Są dokładne, punktualne i MYSLą O PRACY!!!! Te niepełnosprawne osoby doświadczone przez los mają ogromny bagaż doświadczeń, które czyni ich wspaniałymi i oddanymi pracownikami.

    Odpowiedz
  • Ania(2008-07-06 13:56) Zgłoś naruszenie 00

    W wszystkich instytucjach zwiazanych z PFRON i Centrach pomocy rodzinie powinny pracować osoby niepełnosprawne. W moim mieście niestety pracują tylko pełnosprawni i co gorsza to są nieprzychylni i nie uprzejmi. Młode panienki nie rozumieją tych chorych ludzi po przejściach . Brakowało mi kserokopii orzeczenia do składanych dokumentów, to nie zostałam obsłużona, pomimo tego, że miałam oryginał orzeczenia a ksero stało w pokoju obok panienki. Musiałam pofatygować się na 2-gi koniec ulicy skserować i przyjść jeszcze raz do panienki . Skandal. Tak się dzieje w Brzegu na opolszczyżnie.

    Odpowiedz
  • Jerzy(2008-07-05 22:06) Zgłoś naruszenie 00

    Moja opiekunka z PUP w Grajewie zionie nienawiścią, kiedy jej mówię o pracy w urzędzie lub banku, bo takie mam wykształcenie i doświadczenie zawodowe. W jej umyśle nawet nie zaświta myśl, że mogę robić coś innego niż tyrać u prywaciarza.

    Odpowiedz
  • ezana(2008-07-05 21:10) Zgłoś naruszenie 00

    Rok temu biurko obok mojego zajęla osoba niepełnosprawna, Nie pamiętam czy kiedykolwiek tak świetnie mi się współpracowało jak teraz, To niesamowicie miły i wrażliwy chłopak no i bardziej pracowity niż pełnosprawne koleżanki które przed nim ze mną współpracowały.

    Odpowiedz
  • Księgowa z Urzędu Miejskiego(2008-07-04 16:24) Zgłoś naruszenie 00

    Ale coś w tym temacie dobrego jest. Bo po co szukać środków na kary jak można zatrudnić i z tego jest większy pożytek. Bo taka osoba nie idzie do OPS-u i oczywiście wykona odpowiednią pracę. A do tego jest pracownik za darmo. Bo wszystkie składniki wynagrodzenia płaci PFRON. No, a co do kwalifikacji, to przecież i tak na to są środki również z PFRON-u na szkolenia i kursy. Więc nie widzę w czym problem. Chyba w barierach mentalnych, że niepełnosprawna osoba sobie nie poradzi. A tu błąd. U mnie w urzędzie mamy aż 8 osób w różnym stopniu upośledzeń. Wszystkie te osoby są bardzo aktywne zawodowo, a klienci sami wybierają te stanowiska bo są świetnie obsługiwani. Szczególnie u pana Krzysia na wózku. Pozdrawiam wszystkich.

    Odpowiedz
  • K.K.(2008-07-04 11:01) Zgłoś naruszenie 00

    Może mi ktoś wyjaśnić, skąd urzędy będą brały pieniądze na zapłacenie kar do PFRON? Przecież same tych pieniędzy nie wypracują.

    Odpowiedz
  • Anna(2008-07-04 08:54) Zgłoś naruszenie 00

    Urzędy zgodnie z przepisami prawa nie mogą zatrudniać osób niepełnosprawnych poza konkursem. W naborze konkursowym nie można podać informacji, że w pierwszej kolejności zatrudni się ON. Często zdarza się, że niepełnosprawność jest niewidoczna, a z przedstawionej dokumentacji nic nie wynika. Poza tym albo stworzymy przepisy, które umożliwią zatrudnianie tych osób bez konkursu (tylko jak wtedy mówić o niedyskryminowaniu pełnosprawnych), albo nie oczekujmy, że członkowie komisji rekrutacyjnych będą łamać przepisy. Innym problemem jest fakt, iż wyższe wykształcenie niepełnosprawnych nie jest równoważne z ich wiedzą i kompetencjami. Zastanawiam się kto podpisał się pod dyplomem moich kolegów. sama jestem niepełnosprawna, mam wyższe wykształcenie. Nigdy nie chciałam ulg z tytułu niepełnosprawności. Moja praca zawodowa jest ściśle związana z tym środowiskiem. I znaczna część tych ludzi mimo dyplomu, nie nadaje się do pracy z drugim człowiekiem, a praca w urzędach na tym polega.

    Odpowiedz
  • Anna(2008-07-04 07:30) Zgłoś naruszenie 00

    Niestety urzędy nie chcą zatrudniać niepełnosprawnych.. nawet jeśli są wykształceni a ich niepełnosprawność jest niewidoczna...

    Odpowiedz
  • robokop(2011-10-05 10:15) Zgłoś naruszenie 00

    Zgodzę się na kary pod jednym warunkiem że zapłacą z własnej pensji a nie z budżetu państwowego to są nasze pieniądze.

    Odpowiedz