Jakie odszkodowanie musi otrzymać pracownik za zakaz konkurencji

autor: Bartłomiej Raczkowski03.07.2008, 03:00

Pracodawca może zawrzeć z pracownikiem umowę o zakazie konkurencji po ustaniu stosunku pracy. Czy konieczne jest zawarcie w niej postanowienia o odszkodowaniu dla pracownika i jakie są konsekwencje nieuwzględnienia tej kwestii w umowie? Jak obliczyć wysokość odszkodowania, gdy pracownik pracuje w firmie krócej niż ustalony okres obowiązywania zakazu konkurencji?

wróć do artykułu

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:GP
Polub Gazetaprawna.pl

Polecane

Komentarze (5)

  • tomasz(2012-08-27 21:17) Zgłoś naruszenie 00

    do rat mam podobna sytuacje ktos cos ciekawego Tobie odpowiedzial

    Odpowiedz
  • eporady24(2013-03-11 23:29) Zgłoś naruszenie 00

    Zgodnie z art. 1012 § 2 Kodeksu pracy zakaz konkurencji przestaje obowiązywać pracownika przed upływem terminu, na jaki została zawarta umowa przewidziana w tym przepisie, w razie niewywiązywania się pracodawcy z obowiązku wypłaty odszkodowania.

    Jak piszą Kazimierz Jaśkowski i Eliza Maniewska (komentarz do art.1012 Kodeksu pracy):


    „Sytuacją powodującą ustanie obowiązywania zakazu konkurencji jest »niewywiązywanie się pracodawcy z obowiązku wypłaty odszkodowania«. Także wówczas były pracownik ma prawo wyboru między podjęciem działalności dotąd zakazanej i utratą prawa do odszkodowania a dochodzeniem zapłaty odszkodowania i niepodejmowaniem działalności objętej zakazem. Pracodawcę, który zawarł z pracownikiem umowę o zakazie konkurencji, obciąża wzajemne zobowiązanie do zapłaty uzgodnionego odszkodowania także wtedy, gdy po ustaniu stosunku pracy nie obawia się już konkurencji ze strony byłego pracownika (wyrok Sądu Najwyższego z dnia 14 maja 1998 r., I PKN 121/98, OSNAPiUS 1999, z. 10, poz. 342). Pracownik może skutecznie zrzec się w ugodzie zawartej z pracodawcą odszkodowania z tytułu zakazu konkurencji po ustaniu stosunku pracy, jeśli jest to połączone ze zwolnieniem pracownika z tego zakazu (wyrok z dnia 12 maja 2004 r., I PK 603/03 (OSNP 2005, nr 3, poz. 34). Tak samo orzeczono w wyroku z dnia 7 września 2005 r., II PK 296/04 (OSNP 2006, nr 13-14, poz. 208)”.

    Mając więc na uwadze to, że pracodawca nie wypełnił swojego obowiązku wypłaty Panu odszkodowania, miał Pan prawo otworzyć i prowadzić działalność konkurencyjną.

    Odpowiedz
  • Chan(2008-09-11 20:58) Zgłoś naruszenie 00

    Witam,
    pracuje w firmie xxx już ponad 3 lata, mam podpisaną lojalkę i przez 6 miesięcy po ustaniu stosunku pracy nie mogę się zatrudnić w konkurencji. Czy jest jakaś możliwość aby zatrudnić się w firmie konkurencyjnej i obejść jakoś umowę lojalnościową.

    Odpowiedz
  • sarna26(2008-08-15 17:19) Zgłoś naruszenie 00

    mam pytanie: czy można odmówić podpisu takiej umowy?

    Odpowiedz
  • rat(2012-04-02 18:27) Zgłoś naruszenie 00

    Ja mam taką sytuację. Praca w biurze tłumaczeń zakończona w lutym – pracownik biurowy, [b]umowa zlecenie[/b] podpisywana co miesiąc (stała kwota wypłaty). Lojalka wygląda tak że: po zakończeniu pracy z tą firmą nie mogę pracować w tej branży ani pokrewnej oraz otwierać firmy w tej branży przez trzy lata gdyż grozi mi kara 100 000 zł. można to jakoś zniwelować (bo akurat mam propozycję pracy w szkole językowej) lub dostać jakieś pieniądze odszkodowania ([b]przy umowie zlecenie[/b])że nie mogę podjąć się takiej pracy??? dodam że to pracodawca mnie "zwolnił", napisał maila w weekend że w poniedziałek mam nie przychodzić. żadnych szkoleń nie miałam, chodziło tylko o to że miałam dostęp do bazy klientów i tłumaczy... pomocy

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane