Bezpłatne leczenie tylko dla aktywnych bezrobotnych

autor: Izabela Rakowska-Boroń03.07.2008, 03:00; Aktualizacja: 04.07.2008, 08:48

Bezrobotny nie będzie mógł bezkarnie odmówić podjęcia zatrudnienia oferowanego przez urząd pracy. Niepodjęcie pracy spowoduje wykreślenie z rejestru bezrobotnych na cztery, sześć, a nawet dziewięć miesięcy. Osoba uchylająca się od pracy straci prawo do bezpłatnej opieki medycznej.

wróć do artykułu

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:GP
Polub Gazetaprawna.pl

Polecane

Komentarze (61)

  • M.N(2013-02-18 13:54) Zgłoś naruszenie 00

    takie dziadostwo może być tylko w tym państwie miałem wypadek po 90 dniach będąc na l4 dostałem pisemko ze tracę status bezrobotnego zostałem bez zasiłku i bez ubezpieczenia w opiece społecznej odesłali mnie z kwitkiem ponieważ mój ojciec pobiera mizerną emeryturę to nic mi się nie należy w zusie to samo żeby starać się o rentę muszę być na l 4 przez pół roku jedynie zostało mi stanąć przed komisją lekarską żeby dostać grupę inwalidzką a na to też się czeka w nfz mogę się ubezpieczyć tylko indywidualnie za jedyne 340pln miesięcznie będąc bez zasiłku parodia !!!

    Odpowiedz
  • zenonniezkition(2008-07-03 13:35) Zgłoś naruszenie 00

    Proponuję zamknąc UP. To jest dopiero rzesza nieudaczników i pociotków. Tam można jedynie usłyszec: nie ma, nie ma ... i nie będzie. Rodzynki spod lady tylko dla następnych pociotków. Jedyne co robią - to przerzucanie ton makulatury za społeczne pieniądze. W skali kraju to olbrzymie koszty. Ciekawe jaka częśc z nich - mających "olbrzymią wiedzę i umiejętności w poszukiwaniu zatrudnienia" znajdzie sobie następną dobrą posadkę. Mam na myśli - bez pomocy i udziału rodzinnych pomagierów. Taki "pracodawca" za stworzenie stanowiska pracy na rok, otrzymuje wielką pomoc od Państwa po to tylko by pracownik za dosłowną jałmużnę i pukiel na plecach mnożył dochody swojego pryncypała. Wymagacie by pracownik za możliwośc zarobienia często śmieznie małych pieniędzy całował was i pracodawcę po gołych stopach. Przez wasze głupie rządy lub raczej nierządy, Polska jest pośmiewiskiem dla reszty świata. Sami się weźcie wrescie do efektywnego rządzenia krajem.

    Odpowiedz
  • oburzona(2008-07-04 06:36) Zgłoś naruszenie 00

    urzedniku a co ty kazdego za legata uwazasz ciesz sie,ze masz jeszdze tron ,ktory zapierdzasz gadajac glupoty skandalem jest tym ,ze taki urzedniczek jak ty pogardza ludzi , ktorzy biede klepia nie z wlasnej winy uwazaj zebys ze swojego tronu na kibel nie spadl czego bym ci bardzo zyczyla

    Odpowiedz
  • Mania(2008-07-04 06:38) Zgłoś naruszenie 00

    Jak mozna ze wszystkich ludzi robic legatow i ponizac bezrobotnych to skandal . Jestem obrazona bo tez jestem bezrobotna i nikt mi tam nie proponuje pracy w tym motlochu posredniaku . Jestem juz po 50 i co kto taka stara osobe zatrudni , nikt i nie zycze sobie zeby taki posrednik pracy mnie obrazal i Ty Posredniku Pracy mozesz byc juz niedlugo bezrobotny czego ci z calego serca zycze .

    Odpowiedz
  • byly posrednik(2008-07-04 06:57) Zgłoś naruszenie 00

    o znalazl sie madry co wszystkie rozumy pozjadal ile skierowan do pracy wydajesz dziennie?,wysoki posredniku ile czasu juz zapierdzasz swoje krzeslo piszac takie banaly! CZY JESTES PRZEKONANY,ze twoje krzeselko jest takie pewne, napisze ci bylem niedawno tez takim posrednikiem jak ty i miesiac temu odsunieto mi moje krzeselko spod moje d--y . moja rada nie obstawaj za urzedem a wez w obrone bezrobotnych

    Odpowiedz
  • bezrobotna(2008-07-04 06:14) Zgłoś naruszenie 00

    posredniku pracy jezeli tak jest duzo pracy to podaj swoj adres urzedu ,tochetnie po ta prace do ciebie przyjde urzednik moze tak twierdzic ,ze prac jest bo ma pod czteroma literami krzeslo czlowieku nie rob z ludzi legatow bo i tobie tez moze sie przytrafic ze bedziesz tez nalezal do tej grupy

    Odpowiedz
  • posrednik pracy(2008-07-03 22:52) Zgłoś naruszenie 00

    60 procent bezrobotnych nie oczekuje propozycji od urzędów pracy.Pracuję w urzędzie i wiem co mówię.Tyle w Polsce wolnych miejsc pracy że wypłacanie przez rok zasiłu to skandal.

    Odpowiedz
  • Polak(2008-07-03 15:14) Zgłoś naruszenie 00

    Do goscia co ty za bzdury wypisujesz , wypowiedz sie normalnie po polsku !

    Odpowiedz
  • Polak(2008-07-03 15:17) Zgłoś naruszenie 00

    Do goscia kto to jest ten Pan bo nie slyszalam o tym panie !

    Odpowiedz
  • Irena Anna(2008-07-03 15:02) Zgłoś naruszenie 00

    Ci którzy stanowią takie prawo powinni sami doświadczyć bycia bezrobotnymi to wtedy może zrozumieją że nie wszyscy są obibokami ale ludzie mają swoją godność i nie chcą podejmować pracy za marne grosze przy systematycznym wzroście kosztów utrzymania. Pozbawianie ludzi ubezpieczenia zdrowotnego tylko dlatego że nie chcą wykonywać niewolniczej pracy to horror.Zabrakło tu zdrowego rozsądku. Można było umieścić zapis że przepis ten nie ma zastosowania w przypadku oferowania wynagrodzenia w wysokości godzącej w interesy pracownika, nieadekwatnego do wykształcenia, praktyki zawodowej. Wiadomo przecież że ktoś kto oferuje dobrą pracę z godnym wynagrodzeniem nie szuka pracownika w urzędzie pracy ale zatrudnia krewnych , znajomych i innych protegowanych.Niektóre stanowiska są wręcz dziedziczone przez klany rodzinne.Człowiekktóry nie ma układów jest skazany na urząd pracy który nie ma praktycznie nic konkretnego do zaoferowania.

    Odpowiedz
  • zenonniezkition(2008-07-03 15:02) Zgłoś naruszenie 00

    Myślę że nie ma sensu pisanie komentarzy bo to i tak woda na młyn. Chcę tylko wiedziec co z dziecmi bezrobotnych. Też zostaną pozbawione wszelkiej opieki? To zwykłe przeoczenie problemu czy wasz brak wyobraźni lub pozostawienie tematu na następną jeszcze ciekawszą okazje i dyskusje? Już trzydzieści pare lat temu futurolodzy przepowiadali koniec Polski i języka którym się w tym kraju ludzie posługują. Polska zostanie przemianowana na Europejski Park Narodowy z nielicznymi tu jeszcze wraz z żubrami żyjącymi ludźmi. Wspominając tamte denerwujące rozważania w polskim radiu - była mowa o potrzebnych na to 100 latach - zaczynam wierzyc w spełnianie się tych przewidywań. Polska była jednym z wielu innych krajów. Powoli krok po kroku, widac wyraźnie zmiany w tym kierunku. I o co my właściwie walczymy, skoro już wtedy kilku profesorów w polskim radiu się tak wymądrzało.

    Odpowiedz
  • MB(2008-07-03 14:57) Zgłoś naruszenie 00

    Przypomnę dla rządzących o Powszechnej Deklaracji Praw Człowieka art 23 pkt 1 "każdy człowiek ma prawo do pracy, do swobodnego wyboru miejsca pracy, do odpowiednich i zadawalających warunków pracy oraz do ochrony przed bezrobociem", a pracujący do odpowiedniego i zadawalającego wynagrodzenia, zapewniajacemu jemu i jego rodzinie egzystencję odpowiadającą godności ludzkiej i uzupełnianego w razie potrzeby innymi środkami pomocy społecznej.

    Odpowiedz
  • zenonniezkition(2008-07-03 14:17) Zgłoś naruszenie 00

    Nie stwarzajcie pozorów jako jedynych cieżko pracujących i słusznie zarabiających. Sytuacja na rynku pracy w Polsce jest adekwatna do waszych zachowań i nie robieniu niczego by to zmienic. Polscy robotnicy potrafią dobrze pracowac, ale na miły Bóg - nie za michę zupy. Czas najwyższy odstąpic od niewolnictwa. Wszędzie straszy się emerytów że zabraknie kiedyś środków na ich emerytury. Myślę że i wasze dochody są równie zagrożone. Przyjdzie i czas na koniec waszych kominów. Naród polski nie wybiera was do rozliczania tego co minęło i się skończyło. Waszym celem jedynym winno byc mądre rozwijanie Polski dla wszystkich Polaków. Jeżeli nie jesteście władni podołac temu zadaniu, to może najwyższa pora pokazac Polakom że można pracowac za 600zł czy 1000zł i byc z tego bardzo szczęśliwym. Ale się wam trafiło zarządzanie krajem w którym nikt nie chce pracowac. Jakiż ten los jest dla was okrutny. Niemcami lub innym dobrze rozwiniętym krajem by się porządziło - no nie? Katastrofa gwarantowana.

    Odpowiedz
  • goscc(2008-07-03 14:14) Zgłoś naruszenie 00

    Pytanie:
    "Pytam sie ile osob pobiera ten zasilek , i ile czasu jest ten zasilek wyplacany . A jak sie skonczy zasilek i nie ma pracy to z czego taka osoba ma zyc, znam duzo takich ludzi , ze nie maja zasilku i pracy i rodzina musi pomagac im zeby nie umarli z glodu."

    Odpowiedź:
    "Z kolei w opinii Michała Kuszyka, osoby, które nie chcą podjąć pracy zasłaniając się przy tym długotrwałą chorobą, nie powinny figurować w rejestrach urzędów pracy, tylko być beneficjentami pomocy społecznej, albo ubiegać się np. o rentę."

    Odpowiedz
  • 1949-40(2008-07-03 12:50) Zgłoś naruszenie 00

    Rządzący mają najlepszą opiekę lekarską i inne przywileje, i wydaje im się, że wszyscy tak mają i mogą pracować do 65 lat czyli 50 lat i więcej. Ta sprawiedliwość w ich wydaniu jest nie do zniesienia. A brak nadzoru nad ZUSem oraz stanowienie przepisów prawnych dotyczących emerytur to sprawa dla Trybunału Konstytucyjnego. I wygląda na to, że nie ma nadziei na jakąkolwiek sprawiedliwość w tych sprawach. Rzecznika Praw Obywatelskich interesują bardziej rzekone więzienia CIA w Polsce niż emeryci i nie równe ich traktowanie przez stanowiących prawo. To smutne i żałosne - niestety !!!!

    Odpowiedz
  • lotto53(2008-07-03 23:28) Zgłoś naruszenie 00

    Najlepiej stworzyc obozy pracy i tam pozamykac tych bezrobotnych wraz z dziecmi......w końcu i te dzieci zostaną bezrobotnymi........a przy okazji stworzy się trochę miejsc pracy bo w końcu ktoś tych bezrobotnych będzie musiał pilnowac i autmatycznie bezrobocie spadnie. Utrzymanie tego motłochu czytaj nieudaczników może byc tanie w końcu 1 kg tartej bułki i dwa syfony wody czy nawet trzy zapełni im żołądki. Miejsca jeszcze w tym kraju na takie obozy jest sporo bo częśc ta co miała bardziej pofałdowany mózg wyjechała z tego bałaganu a w końcu są Żuławy czy Bieszczady. W tym kraju gdzie nie jesteś znajomym Królika to mozesz dostac pracę za miskę zupy a te wszystkie Urzędy Pracy to należałoby rozwiązac bo jest to ostatnie miejsce gdzie możesz dostac pracę. Ludzie tam zatrudnieni przerzucają tylko tony papieru produkując bezrobotnych a rejestracja jednego bezrobotnego trwa prawie godzinę. To trzeba zmienic TUSK NA PREZYDENTA.......KAMBODŻY !!! Gratuluję dobrego samopoczucia autorowi art.

    Odpowiedz
  • GRAZYNA(2008-07-03 11:33) Zgłoś naruszenie 00

    ja mieszkam w niemczech musze powiedzic ze w polsce dzieja sie okropne rzeczy, jak tak mozna wzgardzac bezrobotnymi nie martwiac sie, za co bezrobotny przezyje i oplaci swoje rachunki tu w niemczech opieka nad bezrobotnym jest bardzo dobra po zasilku dla bezrobotnych, jezeli nie dostanie sie pracy jest opieka socjalna. ktora oplaca bezrobotnemu czynsz dostaje i socjal i jezeli jedna strona z malzonkow ma prace i male zarobki to socjal doplaca do niej polska powinna wziasc na niemczech przyklad i pomagac bezrobotnym

    Odpowiedz
  • MB(2008-07-03 11:20) Zgłoś naruszenie 00

    Ja urzędasów z biura pracy wyrzuciłabym na bruk, tam trzymają ciemniaków, tempaków i darmozjadów, ciotki i podciotki. Kto jest temu winien, że jesteśmy od bardzo długich lat bezrobotni w regionach strukturalnego bezrobocia? Ja dla przykładu tego co zrobił bezrobocie, jak długo jestem bezrobotna, wisiał by przez ten czas za jaja. Nikogo to nie obchodzi z czego żyją bezrobotni po 50 roku życia, bez prawa do zasiłku. W głowie się nie mieści jak rządzacy pożerują społeczne podatki, nic nie robią, nie dają nic w zamian tym co potrzebują pomocy.

    Odpowiedz
  • Zulu-Gula(2008-07-03 10:30) Zgłoś naruszenie 00

    A co z tymi. którym wykonywana praca nie pokryje kosztów dojazdu do pracy?
    Mojej znajomej z kwalifikacjami opiekuna w domu pomocy społecznej zaproponowano pracę w Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej jako dochodząca 2-3 godziny dziennie za 3 zł netto za godzinę, podczas gdy autobus w jedną stronę kosztuje 3,60 zł
    Czy kolejny raz Trybunał w Strasbourgu okaże się skutecznym obrońcą polskiego obywatela, w przeciwieństwie do polskiego rządu?

    Odpowiedz
  • niezadowolony(2008-07-03 10:31) Zgłoś naruszenie 00

    Ja się zastanawiam co przez te lata robiły Urzędy pracy szczególnie "Fachowcy" tam zatrudnieni że dopiero teraz wprowadzają tak restrykcyjne przepisy - może to dobrze, czyż nie za późno ?

    Odpowiedz