Bezpłatne leczenie tylko dla aktywnych bezrobotnych

autor: Izabela Rakowska-Boroń03.07.2008, 03:00; Aktualizacja: 04.07.2008, 08:48

Bezrobotny nie będzie mógł bezkarnie odmówić podjęcia zatrudnienia oferowanego przez urząd pracy. Niepodjęcie pracy spowoduje wykreślenie z rejestru bezrobotnych na cztery, sześć, a nawet dziewięć miesięcy. Osoba uchylająca się od pracy straci prawo do bezpłatnej opieki medycznej.

wróć do artykułu

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:GP
Polub Gazetaprawna.pl

Polecane

Komentarze (61)

  • Merkury(2008-07-03 08:06) Zgłoś naruszenie 00

    Dzisiaj bezrobotni nie chcą podejmować zatrudnienia -przy zasiłku w wysokości 551zł, a ma ich motywować kwota pow. 800zł? Żarty!!! minimalna płaca projektowana na przyszły ro to 1209zł brutto od tego odjąć należy składki i podatek netto ok.800 zł. Natomiast bezrobotny od kwoty 842zł zapłaci tylko podatek, składki dodatkowo pokryje Fundusz Pracy! Będzie to prawie ta sama kwota!

    Odpowiedz
  • Stan(2008-07-03 08:28) Zgłoś naruszenie 00

    lepiej odrazu zastosować eutanazję. Znajoma po 50 przepracowała 30 lat, została zredukowana w ramach zwolnień grupowych. Ma prawo być zmęczona i odmówić pracy w markecie polegającej na wykładaniu towaru. Poza tym nie dorówna młodszym, więc i tak wyleci z roboty.

    Odpowiedz
  • szu(2008-07-03 08:49) Zgłoś naruszenie 00

    Stan a czym się zajmowała w dotychczasowej pracy? Bo wiesz ... w dzisiejszych czasach wiele się pozmieniało, w stosunku do np kilku lat wstecz. Teraz BARDZO ceni się doświadczenie, ale skoro mówisz, że znajoma jest zmęczona i jej się nie chce ...

    Odpowiedz
  • Jurek(2008-07-03 09:15) Zgłoś naruszenie 00

    Super, najpierw się zastrasza lekarzy kontrolami ZUS, żeby lekarz nawet bał się naprawdę choremu dać zwolnienie, UP pozbawia podstawowej opieki lekarskiej, co gwarantuje konstytucja, i jest naturalna selekcja i jakie "oszczędności". Polak to ma klawe życie i .......

    Odpowiedz
  • Polak(2008-07-03 10:06) Zgłoś naruszenie 00

    Pytam sie ile osob pobiera ten zasilek , i ile czasu jest ten zasilek wyplacany . A jak sie skonczy zasilek i nie ma pracy to z czego taka osoba ma zyc, znam duzo takich ludzi , ze nie maja zasilku i pracy i rodzina musi pomagac im zeby nie umarli z glodu . nie wszedzie jest praca i nie kazdego przyjma taka jest prawda . W niemczech np. jak skonczy sie zasilek to jest socjal i rodzina nie musi utrzymywac takiego bezrobotnego . W tym kraju nikogo nie obchodzi jak stracisz zasilek z czego ma zyc !!!

    Odpowiedz
  • Zulu-Gula(2008-07-03 10:30) Zgłoś naruszenie 00

    A co z tymi. którym wykonywana praca nie pokryje kosztów dojazdu do pracy?
    Mojej znajomej z kwalifikacjami opiekuna w domu pomocy społecznej zaproponowano pracę w Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej jako dochodząca 2-3 godziny dziennie za 3 zł netto za godzinę, podczas gdy autobus w jedną stronę kosztuje 3,60 zł
    Czy kolejny raz Trybunał w Strasbourgu okaże się skutecznym obrońcą polskiego obywatela, w przeciwieństwie do polskiego rządu?

    Odpowiedz
  • niezadowolony(2008-07-03 10:31) Zgłoś naruszenie 00

    Ja się zastanawiam co przez te lata robiły Urzędy pracy szczególnie "Fachowcy" tam zatrudnieni że dopiero teraz wprowadzają tak restrykcyjne przepisy - może to dobrze, czyż nie za późno ?

    Odpowiedz
  • MB(2008-07-03 11:20) Zgłoś naruszenie 00

    Ja urzędasów z biura pracy wyrzuciłabym na bruk, tam trzymają ciemniaków, tempaków i darmozjadów, ciotki i podciotki. Kto jest temu winien, że jesteśmy od bardzo długich lat bezrobotni w regionach strukturalnego bezrobocia? Ja dla przykładu tego co zrobił bezrobocie, jak długo jestem bezrobotna, wisiał by przez ten czas za jaja. Nikogo to nie obchodzi z czego żyją bezrobotni po 50 roku życia, bez prawa do zasiłku. W głowie się nie mieści jak rządzacy pożerują społeczne podatki, nic nie robią, nie dają nic w zamian tym co potrzebują pomocy.

    Odpowiedz
  • GRAZYNA(2008-07-03 11:33) Zgłoś naruszenie 00

    ja mieszkam w niemczech musze powiedzic ze w polsce dzieja sie okropne rzeczy, jak tak mozna wzgardzac bezrobotnymi nie martwiac sie, za co bezrobotny przezyje i oplaci swoje rachunki tu w niemczech opieka nad bezrobotnym jest bardzo dobra po zasilku dla bezrobotnych, jezeli nie dostanie sie pracy jest opieka socjalna. ktora oplaca bezrobotnemu czynsz dostaje i socjal i jezeli jedna strona z malzonkow ma prace i male zarobki to socjal doplaca do niej polska powinna wziasc na niemczech przyklad i pomagac bezrobotnym

    Odpowiedz
  • filozus(2008-07-03 12:11) Zgłoś naruszenie 00

    Dyrektor oddziału ZUS we Wroclawiu Antoni Malaka i szef prawników w tej placówce Zbigniew Rak przyłapani na kłamstwie, które miało zalegalizować sabotowanie przez nich polityki prozatrudnieniowej państwa. Wpisz w wyszukiwarce: Bloger Adam Klykow i czytaj "ZUS - szczyt głupoty"

    Odpowiedz
  • 1949-40(2008-07-03 12:50) Zgłoś naruszenie 00

    Rządzący mają najlepszą opiekę lekarską i inne przywileje, i wydaje im się, że wszyscy tak mają i mogą pracować do 65 lat czyli 50 lat i więcej. Ta sprawiedliwość w ich wydaniu jest nie do zniesienia. A brak nadzoru nad ZUSem oraz stanowienie przepisów prawnych dotyczących emerytur to sprawa dla Trybunału Konstytucyjnego. I wygląda na to, że nie ma nadziei na jakąkolwiek sprawiedliwość w tych sprawach. Rzecznika Praw Obywatelskich interesują bardziej rzekone więzienia CIA w Polsce niż emeryci i nie równe ich traktowanie przez stanowiących prawo. To smutne i żałosne - niestety !!!!

    Odpowiedz
  • zenonniezkition(2008-07-03 13:35) Zgłoś naruszenie 00

    Proponuję zamknąc UP. To jest dopiero rzesza nieudaczników i pociotków. Tam można jedynie usłyszec: nie ma, nie ma ... i nie będzie. Rodzynki spod lady tylko dla następnych pociotków. Jedyne co robią - to przerzucanie ton makulatury za społeczne pieniądze. W skali kraju to olbrzymie koszty. Ciekawe jaka częśc z nich - mających "olbrzymią wiedzę i umiejętności w poszukiwaniu zatrudnienia" znajdzie sobie następną dobrą posadkę. Mam na myśli - bez pomocy i udziału rodzinnych pomagierów. Taki "pracodawca" za stworzenie stanowiska pracy na rok, otrzymuje wielką pomoc od Państwa po to tylko by pracownik za dosłowną jałmużnę i pukiel na plecach mnożył dochody swojego pryncypała. Wymagacie by pracownik za możliwośc zarobienia często śmieznie małych pieniędzy całował was i pracodawcę po gołych stopach. Przez wasze głupie rządy lub raczej nierządy, Polska jest pośmiewiskiem dla reszty świata. Sami się weźcie wrescie do efektywnego rządzenia krajem.

    Odpowiedz
  • goscc(2008-07-03 14:14) Zgłoś naruszenie 00

    Pytanie:
    "Pytam sie ile osob pobiera ten zasilek , i ile czasu jest ten zasilek wyplacany . A jak sie skonczy zasilek i nie ma pracy to z czego taka osoba ma zyc, znam duzo takich ludzi , ze nie maja zasilku i pracy i rodzina musi pomagac im zeby nie umarli z glodu."

    Odpowiedź:
    "Z kolei w opinii Michała Kuszyka, osoby, które nie chcą podjąć pracy zasłaniając się przy tym długotrwałą chorobą, nie powinny figurować w rejestrach urzędów pracy, tylko być beneficjentami pomocy społecznej, albo ubiegać się np. o rentę."

    Odpowiedz
  • zenonniezkition(2008-07-03 14:17) Zgłoś naruszenie 00

    Nie stwarzajcie pozorów jako jedynych cieżko pracujących i słusznie zarabiających. Sytuacja na rynku pracy w Polsce jest adekwatna do waszych zachowań i nie robieniu niczego by to zmienic. Polscy robotnicy potrafią dobrze pracowac, ale na miły Bóg - nie za michę zupy. Czas najwyższy odstąpic od niewolnictwa. Wszędzie straszy się emerytów że zabraknie kiedyś środków na ich emerytury. Myślę że i wasze dochody są równie zagrożone. Przyjdzie i czas na koniec waszych kominów. Naród polski nie wybiera was do rozliczania tego co minęło i się skończyło. Waszym celem jedynym winno byc mądre rozwijanie Polski dla wszystkich Polaków. Jeżeli nie jesteście władni podołac temu zadaniu, to może najwyższa pora pokazac Polakom że można pracowac za 600zł czy 1000zł i byc z tego bardzo szczęśliwym. Ale się wam trafiło zarządzanie krajem w którym nikt nie chce pracowac. Jakiż ten los jest dla was okrutny. Niemcami lub innym dobrze rozwiniętym krajem by się porządziło - no nie? Katastrofa gwarantowana.

    Odpowiedz
  • MB(2008-07-03 14:57) Zgłoś naruszenie 00

    Przypomnę dla rządzących o Powszechnej Deklaracji Praw Człowieka art 23 pkt 1 "każdy człowiek ma prawo do pracy, do swobodnego wyboru miejsca pracy, do odpowiednich i zadawalających warunków pracy oraz do ochrony przed bezrobociem", a pracujący do odpowiedniego i zadawalającego wynagrodzenia, zapewniajacemu jemu i jego rodzinie egzystencję odpowiadającą godności ludzkiej i uzupełnianego w razie potrzeby innymi środkami pomocy społecznej.

    Odpowiedz
  • Irena Anna(2008-07-03 15:02) Zgłoś naruszenie 00

    Ci którzy stanowią takie prawo powinni sami doświadczyć bycia bezrobotnymi to wtedy może zrozumieją że nie wszyscy są obibokami ale ludzie mają swoją godność i nie chcą podejmować pracy za marne grosze przy systematycznym wzroście kosztów utrzymania. Pozbawianie ludzi ubezpieczenia zdrowotnego tylko dlatego że nie chcą wykonywać niewolniczej pracy to horror.Zabrakło tu zdrowego rozsądku. Można było umieścić zapis że przepis ten nie ma zastosowania w przypadku oferowania wynagrodzenia w wysokości godzącej w interesy pracownika, nieadekwatnego do wykształcenia, praktyki zawodowej. Wiadomo przecież że ktoś kto oferuje dobrą pracę z godnym wynagrodzeniem nie szuka pracownika w urzędzie pracy ale zatrudnia krewnych , znajomych i innych protegowanych.Niektóre stanowiska są wręcz dziedziczone przez klany rodzinne.Człowiekktóry nie ma układów jest skazany na urząd pracy który nie ma praktycznie nic konkretnego do zaoferowania.

    Odpowiedz
  • zenonniezkition(2008-07-03 15:02) Zgłoś naruszenie 00

    Myślę że nie ma sensu pisanie komentarzy bo to i tak woda na młyn. Chcę tylko wiedziec co z dziecmi bezrobotnych. Też zostaną pozbawione wszelkiej opieki? To zwykłe przeoczenie problemu czy wasz brak wyobraźni lub pozostawienie tematu na następną jeszcze ciekawszą okazje i dyskusje? Już trzydzieści pare lat temu futurolodzy przepowiadali koniec Polski i języka którym się w tym kraju ludzie posługują. Polska zostanie przemianowana na Europejski Park Narodowy z nielicznymi tu jeszcze wraz z żubrami żyjącymi ludźmi. Wspominając tamte denerwujące rozważania w polskim radiu - była mowa o potrzebnych na to 100 latach - zaczynam wierzyc w spełnianie się tych przewidywań. Polska była jednym z wielu innych krajów. Powoli krok po kroku, widac wyraźnie zmiany w tym kierunku. I o co my właściwie walczymy, skoro już wtedy kilku profesorów w polskim radiu się tak wymądrzało.

    Odpowiedz
  • Polak(2008-07-03 15:14) Zgłoś naruszenie 00

    Do goscia co ty za bzdury wypisujesz , wypowiedz sie normalnie po polsku !

    Odpowiedz
  • Polak(2008-07-03 15:17) Zgłoś naruszenie 00

    Do goscia kto to jest ten Pan bo nie slyszalam o tym panie !

    Odpowiedz
  • Polak(2008-07-03 15:18) Zgłoś naruszenie 00

    Do Goscia opieka to oczy wypieka !

    Odpowiedz