Dzięki niższym składkom do ZUS 400 tys. osób założyło firmy

autor: Bartosz Marczuk02.07.2008, 03:00; Aktualizacja: 02.07.2008, 09:57

Prawie 27 proc. osób prowadzących własną firmę korzysta obecnie z dwuletniej ulgi w opłacaniu składek do ZUS. Wprowadzenie ulgi od sierpnia 2005 r. spowodowało, że około 400 tys. osób rozpoczęło działalność gospodarczą. Przez dwa lata rozpoczynający działalność ma o 11,4 tys. zł niższe koszty, co pozwala mu rozwinąć firmę.

wróć do artykułu

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:GP
Polub Gazetaprawna.pl

Polecane

Komentarze (19)

  • aqq(2008-07-02 10:33) Zgłoś naruszenie 00

    no właśnie!

    Odpowiedz
  • JANUSZ(2008-07-02 15:23) Zgłoś naruszenie 00

    A JEZELI NIE WIEDZIAŁEM O TEJ ULDZE I PRZEZ PIERWSZY ROK PŁACIŁEM NORMALNE SKŁADKI TO ZUS MI ODDA RÓŻNICE

    Odpowiedz
  • adam(2010-09-13 15:44) Zgłoś naruszenie 00

    w tym kraju*

    Odpowiedz
  • dede(2008-07-02 09:29) Zgłoś naruszenie 00

    a potem i tak będą nakładcami

    Odpowiedz
  • Krystyna Sztark(2009-02-17 12:58) Zgłoś naruszenie 00

    Dlaczego pracownik dorabiający na emeryturze, płaci składkę rentową??Ktoś kto posiada już decyzję o emeryturze nie skorzysta już z reny. A ja przez 39 lat
    wystarczająco wpłaciłam na w/w fundusz.

    Odpowiedz
  • jk(2008-07-02 07:11) Zgłoś naruszenie 00

    a po upływie 2 lat, osoby te w większym stopniu będą likwidować firmy

    Odpowiedz
  • balbina(2008-07-02 09:38) Zgłoś naruszenie 00

    osoby chętnie zakladały dzialalnośc gosp. dlatego że, wiele z nich otrzymało dotacje z biur pracy(unijne) niska skladka i w innym zakladzie praca na czarno zeby jakoś ten rok czy dwa przetrwać a po skończeniu umowy likwidacja działalności ponieważ, przy tak wysokich nakladach i oplatach po prostu sie nie oplaca i kółko się zamyka powrót do "kuronia" i czekać aż "kaszka z nieba spadnie"

    Odpowiedz
  • szu(2008-07-02 08:01) Zgłoś naruszenie 00

    ależ oczywiście, że się uwzględnia - wedle wpłat, wypłaty

    Jak zawsze.

    Odpowiedz
  • maciej(2008-07-02 13:38) Zgłoś naruszenie 00

    i wprowadzić ochronę firmy - jak życia - by byle urzędnik niemógł jej zniszczyć

    Odpowiedz
  • justyna(2008-07-02 22:13) Zgłoś naruszenie 00

    Ulga ta została wprowadzona w wyniku pracy i zaangażowania Studenckiego Forum BCC, które jako pierwsza organizacja w Polsce postulowała wprowadzenie takiego rozwiązania w życie jako recepty na niską liczbę firm w Polsce już od 2002 roku.
    Studenckie Forum BCC złożyło pierwsze 3 studenckie projekty ustaw 24 lipca 2003 roku, z których jedna dotyczyła właśnie obniżenia składek na ZUS dla startujących przedsiębiorców.

    Odpowiedz
  • robak(2008-10-27 20:17) Zgłoś naruszenie 00

    co z osobami ktore nigdy nie prowadzily dzialalnosci gospodarczej w Polsce a byly zarejestrowane jako tzw self employer (samozatrudnienie) w wielkiej brytanii. czy tez moga korzystac z tej ulgi?

    Odpowiedz
  • justyna(2008-07-02 22:16) Zgłoś naruszenie 00

    Wybiórcze zmiany ułatwiające prowadzenie działalność nie spowodują stałego wzrostu przedsiębiorczości. Niezbędny jest cały system wspierania Przedsiębiorczości. 7-letnia działalność SF BCC, następnie Akademickich Inkubatorów Przedsiębiorczości doprowadziła do stworzenia programu Polska Przedsiębiorcza, którego nadrzędnym celem jest realizacja strategii „Droga do Polski Przedsiębiorczej” pierwszego ogólnopolskiego systemu wspierania Przedsiębiorczości. zapraszam na www.polskaprzedsiebiorcza.pl

    Odpowiedz
  • tt(2008-07-02 07:34) Zgłoś naruszenie 00

    Czy potem przy wypłacie emerytur i rent uwzglednia sie te pomnieszone składki czy za te udogodnienia płaci jak zwykle reszta.

    Odpowiedz
  • Grzegorz(2008-07-07 20:18) Zgłoś naruszenie 00

    "Wybiórcze zmiany ułatwiające prowadzenie działalności nie spowodują stałego wzrostu przedsiębiorczości, niezbędny jest cały system ...."
    dotąd się mogę zgodzić z panią Justyną (vide 10) dalej powinno być: cały system, nie wspierania przedsiębiorczości, lecz oparty na równości wobec prawa i na niskich dobrowolnych składkach...
    Ps: ZUS tzn.: Zawsze Ukradnie Składki, pozdrawiam Grzegorz

    Odpowiedz
  • Bez egzaltacji!(2008-07-08 08:29) Zgłoś naruszenie 00

    Po roku 70-tym prywatne firmy zakładają tylko ubecy i partyjniacy i tylko te rozwijają się. Pozostałe są likwidowane w zarodku wszelkimi sposobami. Prywatyzacja i rozwój prywatnej inicjatywy nie dotyczy społeczeństwa polskiego.
    Ciekawe, czy ktoś wie kogo reprezentują (chodzi o właścicieli budynków i gruntów) liczni dewloperzy na rynku nieruchomości?
    Do nas należą ulice.......

    Odpowiedz
  • Marco(2008-07-29 10:38) Zgłoś naruszenie 00

    Czyli jesli ktoś zakłada działalność w tym roku to płaci tylko 306,43 zł??
    Sprawdzałem jakie jest minmalne wynagrodzenie i jerst to 1.126 zł a więc kwota 30% od tego to było by 337,80 + zdrowotne 205,87 zł czyli w sumie 543,67 zł.
    A więc jak to jest???306 zł czy 543 zł?? Proszę o uzasadnienei jesli jest to 306 zł. Pozdrawiam

    Odpowiedz
  • le Profesionel(2008-08-03 11:15) Zgłoś naruszenie 00

    wnioskuje ogolne naliczenie skladek ZUS od najnizszej krajowej-moim zdaniem wyeliminuje to czarna strefe,gdyz wyraznie spadna koszty pracy,a jestem pewien ze wplywy do ZUS wzrosna.,zapobiegnie to takze likwidowaniu firm po uplywie 24 miesiecy.

    Odpowiedz
  • A.K.(2008-08-04 23:30) Zgłoś naruszenie 00

    a jeżeli jestem na umowie o prace w zakładzie X i założyłem działalność Y ,to prosze mi powiedziec ile ja płace sam z tzw. własne j kieszeni do ZUSU miesięcznie? Juz zgłupiałem. Mam też pytanie kolejne - jeżeli zarejestrowałem działalnośc,ale jej nie "uruchomiłem" w zusie i urzędzie skarbowym, to co wtedy z ulgą? Mogę sie zwolnić i jako bezrobotny płacić z ulgą?

    Odpowiedz
  • adam(2010-09-13 15:43) Zgłoś naruszenie 00

    prowadzic ***** biznes to przeklenstwo jakie malo kto widzial , i nikt nie reaguje najwieksze rady biznesu juz dawno powinny zrobic z tym porzadek a na tusku sie zawiodelm

    Odpowiedz