Już 21 lipca ZUS udostępnił na stronie internetowej zestawienie struktur i formatów danych oraz protokołów komunikacyjnych i szyfrujących używanych do przekazywania elektronicznych dokumentów ubezpieczeniowych.

- Jednak nadal wszystkie dokumenty przekazywane do ZUS w formie elektronicznej pochodzą z programu Płatnik - wyjaśnia Jacek Dziekan, rzecznik prasowy ZUS.

Pierwszym programem, który postanowił przełamać monopol Płatnika, był program Janosik. Jego autorzy wygrali w sądzie sprawę z ZUS o udostępnienie danych niezbędnych do napisania nowego programu.

- Obecnie nie mamy żadnych kłopotów ze współpracą z ZUS - mówi Sergiusz Pawłowicz, jeden z twórców programu Janosik.

Jednak, jak twierdzą informatycy, z powodu pięcioletnich sporów z ZUS o udostępnienie danych niezbędnych do przesyłania dokumentów, zespół, który napisał program, trzeba stworzyć od nowa.

- Program Janosik będzie działać na czterech platformach: Linux, Windows, FreeBSD i Mac OS. To jednak wymaga czasu i zaangażowania dużej liczby osób - wyjaśnia Robert Rusiecki z firmy LIRBI Linuksowe Rozwiązania Biznesowe.

Informatycy twierdzą, że dzięki takiemu rozwiązaniu przedsiębiorcy zakładający firmy nie będą musieli kupować oprogramowania Windows, które jako jedyne współpracowało z Płatnikiem. Zmniejszą się więc koszty prowadzenia działalności gospodarczej.

Jak nam się udało ustalić, korzystając z programu Janosik można już przesyłać dokumenty i robią to pasjonaci testujący nowe rozwiązania. Wystarczy tylko przygotować dokumenty ubezpieczeniowe w dowolnym programie płacowo-kadrowym i skorzystać z aplikacji szyfrującej Janosika. Informacje na ten temat aplikacji można uzyskać na stronie www.janosik.net.

Niewiadomo jednak, czy zusowski system KSI rejestruje dokumenty szyfrowane przez Janosika.

Według Jacka Dziekana dotąd na platformie testowej nie zarejestrowano jednak plików przekazanych z aplikacji tej firmy. Nie ma żadnego zainteresowania tworzeniem programu konkurencyjnego do Płatnika. Do chwili obecnej z konsultacji z technologami nadzorującymi pracę platformy testowej skorzystał tylko jeden podmiot planujący wytworzenie oprogramowania interfejsowego. Konsultacje dotyczyły wyjaśnienia szczegółów formatów i struktur danych stosowanych w Zakładzie.

825 tys. firm korzysta obecnie z programu Płatnik

BoŻena Wiktorowska

bozena.wiktorowska@infor.pl