Sawicki odpowiadał w Sejmie na pytanie Wojciecha Mojzesowicza (PiS) w sprawie działań rządu związanych z pomocą dla obszarów dotkniętych klęską suszy.

Sawicki poinformował, że we wszystkich województwach gdzie występuje susza, są już komisje, które mają szacować straty. Podkreślił, że w budżecie państwa są środki na kredyty klęskowe.

Po raz pierwszy Polska wystąpi do KE o pomoc dla rolników w związku z suszą

Taki wniosek będzie można złożyć jednak dopiero po zakończeniu szacowania strat - zaznaczył.

Budżet państwa dopłaca do odszkodowań dla rolników, gdy suma wypłaconych przez zakłady ubezpieczeniowe wydadzą na ten cel 90 proc. zebranych składek. Wtedy budżet opłaca 60 proc., a zakład ubezpieczeniowy 40 proc. odszkodowań.

Z ostatnich danych Instytutu Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa w Puławach wynika, że tylko w województwach śląskim, małopolskim, świętokrzyskim, lubelskim i podkarpackim nie odnotowano suszy. Skutkami suszy zagrożonych jest ponad 52 proc. gmin.

W związku z suszą należy spodziewać się spadku plonów. W skali kraju spadek plonów sięgać może, jeśli chodzi o pszenicę ozimą - 3 proc., rzepak - 8 proc., uprawy jare - 14-18 proc.; w regionach gdzie wystąpiła susza te straty mogą przekraczać 30 proc.