606 tysięcy podpisów pod obywatelskim projektem ustawy o przywróceniu święta Trzech Króli przekazał dziś marszałkowi Sejmu Bronisławowi Komorowskiemu przedstawiciel komitetu tej inicjatywy ustawodawczej, prezydent Łodzi Jerzy Kropiwnicki.

"Dzisiaj składamy już ostatecznie podpisy, które zostały złożone z poparciem dla projektu ustawy. Na dzisiejszy dzień, na godzinę szóstą rano mamy 606 tys. podpisów. Tyle zostało zgromadzone i tyle zostanie dzisiaj dostarczone do Sejmu" - powiedział Kropiwnicki dziennikarzom.

To sześć razy więcej niż 100 tysięcy podpisów wymagane, aby projekt trafił pod obrady Sejmu.

"Miałem nadzieję na 300 tys., po cichu marzyłem o pół milionie. 606 tys. podpisów się nie spodziewałem i widać, że Polacy chcą tego święta, chcą, żeby to był dzień wolny od pracy" - dodał prezydent Łodzi. To największa liczba podpisów zebrana z poparciem dla projektu w historii obywatelskich inicjatyw ustawodawczych.

Marszałek Komorowski powiedział, że "należy szanować przeszłość i dobrą tradycję kierując się racjonalnością funkcjonowania państwa i jego możliwościami finansowymi".

Jak zaznaczył, jest to inicjatywa obywatelska, i większość Sejmu będzie musiała się "nad nią pochylić".

W pochodzie z poparciem dla projektu, który przeszedł dziś wczesnym popołudniem ulicami Warszawy z pl. Grzybowskiego pod Sejm, uczestniczyło ok. 80 osób. Przemarsz opóźnił się ze względu na korki związane z robotami drogowymi na skrzyżowaniu ulic Świętokrzyskiej i Kopernika. Część trasy demonstranci przemaszerowali chodnikiem.

W zbieraniu podpisów uczestniczyli m.in. Chrześcijański Ruch Samorządowy, Łódzkie Porozumienie Obywatelskie, NSZZ "Solidarność", Akcja Katolicka, Stowarzyszenie Rodzin Katolickich i Liga Polska.

"W Polsce do roku 1960 Dzień Trzech Króli był obchodzony jako święto i był to jednocześnie dzień wolny od pracy"

Inicjatorzy projektu przypominają, że w Polsce do roku 1960 Dzień Trzech Króli był obchodzony jako święto i był to jednocześnie dzień wolny od pracy. W uzasadnieniu przekazanym m.in. marszałkowi Sejmu napisali, że święto Trzech Króli jest najstarszym ze świąt chrześcijańskich związanych z narodzinami Jezusa Chrystusa, obchodzonym nawet wcześniej niż święta Bożego Narodzenia.

Przypominają również, że obecnie święto Trzech Króli, będące jednocześnie dniem wolnym od pracy, jest obchodzone w dziewięciu krajach Unii Europejskiej, m.in. w Niemczech, Grecji, Hiszpanii, Włoszech, Austrii, a także w Szwecji i Finlandii.

Uroczystość Objawienia Pańskiego, czyli święto Trzech Króli, Kościół katolicki obchodzi 6 stycznia. Kończy ono trwające od wigilii obchody świąt Bożego Narodzenia. Katolicy mają w tym dniu obowiązek uczestnictwa w mszy św. tak jak w niedzielę.