Tylko co dwudziesty pracownik wygrywa sprawę o mobbing

autor: Izabela Rakowska-Boroń23.06.2008, 03:00; Aktualizacja: 23.06.2008, 11:13

Polacy częściej skarżą pracodawców o mobbing. Tylko 5 proc. spraw w sądach wygrywają pracownicy. Podwładni często mylą mobbing z dyskryminacją.

wróć do artykułu

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:GP
Polub Gazetaprawna.pl

Polecane

Komentarze (44)

 • EEHH(2009-04-23 20:17) Zgłoś naruszenie 20

  Byłam mobbingowana i wiem jak ciężko jest udowodnić mobbing. W firmie w której pracowałam cały mój zespół byl ofiarą mobingu. Nasz kierownik robił co chciał i miał całkowite poparcie swoich kumpli i koleżanek innych kierowników wyższego szczebla, za co dostawał pochwały że tak swietnie sobie "radzi". Co tu udowadniać jesli współparcownicy boją się nawet do siebie odezwać, nawet po pracy żeby ktos do szefa nie podkablował, że toczy się "spisek" przeciwko niemu, a potem byłoby życie nie do zniesienia. O zeznaniach swiadków nie ma tu nawet mowy. Przyczyną mobbingu jest poprostu bezkarnosć osób które go stosują.

  Odpowiedz
 • swoj swojemu nic nie zrobi(2008-06-23 11:01) Zgłoś naruszenie 10

  Panowie sedziowe sa osobami dyspozycyjnymi i na ogol malo wydaja wyrokow na korzysc pracowonika. Naptomiast PIP rozpatrujac te sama sprawe, nie mial watpliwosci o palologicznej sytuacji w danej instytucji....Ludzie sflustrowani dowartosciowuja sie przez ponizaniu innych i tak bylo w znanym mi przypadku...
  Mozna uslyszec, ze w sadach stosuje sie prawo ( a to roznie interpretowane...), a nie sprawiedliwosc...

  Odpowiedz
 • Wredny...(2008-06-27 15:03) Zgłoś naruszenie 10

  jedynym lekarstwem na mobbing w pracy jest chyba.... Samosąd i odwet finalizujący funkcjonwanie typa dopuszczającego się mobbingu.
  Najgorsze jest to, że polska to kraj wciąż układów i układzików w pracy. Stąd już krtka droga do mobbingu, zwłaszcza jak funkcja lub poglądy sa niewygodnie wiekszości opieprzaczy w pracy. I co najciekawsze... Mobbing jest skutkim zakulisowych działań wzajemnie towarzysko powiązanych ludków, a nie bezpośredniego szefa.
  Może gdyby sądy prewencyjnie, stosowały sankcję dla firm, polegającą na obowiązku zmiany kierowników wobec których toczyły się sprawy o mobbing, to wielu kierowników nie byłoby tak bardzo podatnych na szeptane sugestie nierobów firmowych.

  Odpowiedz
 • BOBIK(2011-11-20 19:15) Zgłoś naruszenie 10

  16.11.2011r. Carrefour Nowy Sącz przegrał sprawę o MOBBING. Tak się dzieje,gdy kierownikiem ochrony jest osoba po SZKOLE SPECJALNEJ.Taki to potrafi najlepiej gnębić,zastraszać i deptać LUDZKĄ GODNOŚĆ!!!

  Odpowiedz
 • ktostaki(2010-12-27 21:31) Zgłoś naruszenie 10

  żałuje kilka lat wstecz jakbym wiedział co mnie spotka w pracy miałem awansowac a spotkalo mnie mobbing w miejscu pracy w latach 2003-2005 cos okropnego.
  Firma Delta-Grpahix w Tarnowie gdzie dostaje nagrody gdzie jest popularna na rynku to jeszcze w miejscu pracy mobbing szok po prostu szok!!!
  zrujnowane zdrowie, i dojscie do siebie...
  obecnie czuje sie dobrze!!!

  Odpowiedz
 • megi1802@op.pl(2008-07-08 10:24) Zgłoś naruszenie 10

  Mobberzy są bezkarni, zarabiają krocie, otrzymują bonusy, gratyfikacje i nagrody. Odznaczani są nawet i otrzymują nagrody za mobbing. Górnośląski Zakład Elektroenergetyczny w Gliwicach jest tego przykładem. U nas prawo broni pracodawcę i ich oprawców. Osoby zarządzające GZE S.A. nawet nie zastanowili się nad swoim niemoralnym i nienormalnym zachowaniem wobec mnie. Udają, że jest wszystko w porządku, uśmiechają się w folderach mimo iż zniszczyli moje zdrowie, mnie i odebrali całkowicie człowieczeństwo. Jest mi przykro, że nasze państwo toleruje zachowania takich ludzi z GZE S.A., którzy pod dyktando Vattenfall gestapowskimi metodami wyrugowali mnie z pracy.

  Odpowiedz
 • megi1802@op.pl(2008-06-25 16:02) Zgłoś naruszenie 10

  Pracodawca u którego pracowałam ponad 20 lat- GZE S.A. dopuśćił się wobec mnie mobbingu. Niszczono i rugowano mnie w miejscu pracy. Metody jakie stosowano wobec mnie porównuję do gestapowskich, bo do dzisiaj nie mogę uwolnić się psychicznie od oprawców.Skargi moje naczelni prezesi chowali ad acta i udawali, że wszystko jest dobrze.Chorowałam i nadal choruję tylko z jego powodu. Nawet chciałam z sobą skończyć, ale rodzina mi w tym przeszkodziła. Byłam badana przez wielu biegłych, którzy potwierdzają, że przyczyną mojej choroby jest mobbing. Świadkowie zeznawali prawdę, a sąd nie dał im wiary. Dowody w sprawie i opinie biegłych też są nieważne w sądzie. Sąd obronił oprawcę GZE S.A w Gliwicach, a moją sprawę oddalił..Farsa!

  Odpowiedz
 • jasiu(2008-06-23 15:05) Zgłoś naruszenie 10

  Zawsze pozostaje jeszcze jedna możliwość. Przejechać spokojnie przez mostek i zabudowania starego przejścia w Jędrzychowicach-Ludwigsdorf a później już 130 na godzinę aż do tunelu, bo tam jest ograniczenie do 80. Trochę ponad 3 kilometry pod ziemią i otwiera się trochę inny świat, w którym trochę inaczej patrzy się na prawa człowieka. Nie mówię, tu też możesz trafić do Turka, czy wykorzystującego rodaków Polaka, który osiedlił się tu w latach osiemdziesiątych. Ale bez względu na to, czy trafisz do Niemiec, Francji, Holandii czy jakiegokolwiek innego kraju, w którym słońce zachodzi trochę później niż w Polsce możesz być pewien jednego. Jeśli cokolwiek potrafisz, choćby porządnie sprzątać, czy zmywać talerze, o robotnikach wykwalifikowanych już nie wspomnę, to takiego lekceważenia, jak w Polsce tutaj ci nie okażą. Skąd wiem - ano ja już nie płacę w Polsce podatków, a w podobnej sytuacji jest coraz więcej ludzi. I ci nie wracają, bez względu na to, co mówi polska propaganda. Nie ma po co!

  Odpowiedz
 • znik(2008-06-23 07:42) Zgłoś naruszenie 00

  typowe ogłoszenie o pracę:
  wymagamy: dłuuuga lista wymagań plus wieloletni staż pracy i bardzo młody wiek, praktycznie same sprzeczności i nierealność wymagań,
  oferujemy: tutaj jest chcarakterystyka miejsca pracy, negatywy ubrane w pozytywy. np. nielimitowany czas pracy (czytaj tyraj po godzinach) praca w młodym (szukamy ludzi którzy jeszcze nie umieją walczyć o swoje) i dynamicznym zespole (czytaj: potężna rotacja kadr, zazwyczaj z powodu nieznośnych warunków i niskiej płacy).
  realna oferta: BRAK KONKRETÓW.

  Niestety polski rynek pracy jest bardzo niedojrzały.

  A mobbing to norma. np. "jak nie zrobisz tego i tego, nie puszczę cię na urlop", lub "lepiej zrób to nawet po godzinach (bezpłatnych!), bo na twoje miejsce czeka 10 następnych". Tutaj pomocny jest jedynie dyktafon.

  Odpowiedz
 • Proton(2008-08-30 19:43) Zgłoś naruszenie 00

  W Filtronie nigdy nie będzie związków bo jest już po fakcie a poza tym potrzeba "siedmu wspaniałych" a z tym może być problem !

  Odpowiedz
 • Pracownik mobingowany przez filtron(2008-07-30 00:13) Zgłoś naruszenie 00

  Faktycznie filtron to firma gdzie rządzi rodzinna mafia. Dyskryminują tutaj ludzi na każdym kroku, straszą, obrażają itd. A o związkach zawodowych nie ma mowy bo wiedzą że by przegrali. Jedynie to nagłośnienie sprawy w mediach może przywróciło by tu ład.

  Odpowiedz
 • Proton(2008-07-17 11:40) Zgłoś naruszenie 00

  Co do filtronu , to nei tylko Jarosław. T ,ale i przynajmniej pół firmy to mafia"rodzinna" tylko ostre związki zawodowe mogły by coś pomóc.Ale w tej firmie jest przecież zakaz zakładania związków.

  Odpowiedz
 • hegza(2008-07-15 20:25) Zgłoś naruszenie 00

  czy szef pytający średnio co piętnaście minut co robię, jak mi idzie, jak długo mi to jeszcze zajmie itd to już mobbing, czy jeszcze normalne zachowanie szefa kontrolującego swoich podwładnych?!!
  zawsze można jeszcze przypadkowo chlapnąć kwasem z akumulatora na maskę C5

  Odpowiedz
 • man68@op.pl(2008-06-24 07:58) Zgłoś naruszenie 00

  Do zantej. Zmuszanie mnie do wykonywania prywatnej pracy dla szefa na dodatek w moim prywatnym czasie jest chyba mobbingiem. Stwierdzenie że przysługuje mi "zwykłe" wypowiedzenie jest słuszne, jednak skoro pracodawca stworzył warunki do "innego" wypowiedzenia i możliwość skorzystania z tego rozwiązania potraktował wybiórczo budzi moje wątpliwości. Czy pracodawca może stworzyć regulamin w swojej firmie, który uprawnia do premii tylko leworęcznych?

  Odpowiedz
 • man68@op.pl(2008-06-23 10:38) Zgłoś naruszenie 00

  W mojej firmie był program dobrowolnych odejść (finansowe odszkodowanie za dobrowolne zwolnienie się z pracy) z 68 osób, które wyraziły chęć odejścia z pracy ja jeden nie dostałem zgody. Decyzję podejmował zarząd z prezesem na czelu, któremu wcześniej jako dyrektorowi nie napisał pewnej pracy z obszaru, którym się zajmowałem (dyrektor właśnie robił studia MBA o zbliżonej tematyce). W moim przekonaniu te dwa fakty łączą się bezspornie (inne pomniejsze sprawy to potwierdzały) Czy to był mobbing?

  Odpowiedz
 • nikt szczególny..(2010-06-12 11:10) Zgłoś naruszenie 00

  Mądry pracodawca wie o tym - aby zmotywować pracownika trzeba wiedzieć jak i mieć odpowiednie kwalfikacje aby zarządzać ludzmi

  Odpowiedz
 • Piotr(2008-06-23 07:14) Zgłoś naruszenie 00

  To Lewiatan zafundował sobie eksperta szkoda że nie brata Maciej Sekundy, było by bardziej rodzinne !!!
  Pani Izabela powinna przeczytać ogłoszenia dam pracę oraz zakresy obowiązków pracowniczych gdzie jest zapis kurtki "wykonywanie pracy pod presją czasową"

  Odpowiedz
 • Czerwony kapturek(2009-10-10 21:14) Zgłoś naruszenie 00

  witam. Spotkałam sie w pracy z tym że pani kierownik miała pretensje do pracownicy ze ta jej nie powiedziała że stara sie o dziecko , że postanowiła odstawic tabletki antykoncepcyjne- sytuacja miała miejsce po tym jak dziewczyna w koncu zaszłą w ciąże i poronila ...kierowniczka zamiast współczuc pracownicy robiła jej z tego awanture. Czy to podlega po mobbing..?

  Odpowiedz
 • megi1802@op.pl(2009-10-19 23:56) Zgłoś naruszenie 00

  GZE S.A. - VATTENFALL DISTRIBUTON POLAND S.A. W GLIWICACH PRZEPROWADZAJĄC RESTRUKTURYZACJE I PRYWATYZACJĘ POPEŁNIA WIELE UMYŚLNYCH PRZESTĘPSTW. ŁAMIE PRAWO KRAJOWE I MIĘDZYNADODOWE- ŁAMIE PRAWA CZŁOWIEKA I UMOWĘ PRYWATYZACJI GZE S.A. DOPROWADZAJĄC DO MOJEJ NIEPEŁNOSPRAWNOŚCI, KALECTWA I TRWAŁEJ NIEZDOLNOŚCI DO PRACY.
  vATTENFAL NAZYWA SIEBIE PRACODAWCĄ O LUDZKIEJ TWARZY CO JEST KŁAMSTWEM I OSZUSTWEM!!!

  Odpowiedz
 • x(2008-09-04 16:18) Zgłoś naruszenie 00

  Po co ci ludzie walczyli 30 lat temu z komuną? A po to żeby teraz można ludzi gnębic w takiej firmie jak Filtron. Firma wyrabia sobie poprostu renomę i to jaką. Kiedyś do tej firmy ludzie pchali się drzwiami i oknami teraz ta firma jest ostatnią deską ratunku dla bezrobotnych a własciwie brzytwą dla tonącego.

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane