Rolnicy, którzy zamierzają przekazać swoje gospodarstwa rolne, będą mogli składać wnioski o przyznanie unijnej renty strukturalnej.
Rolnicy ubezpieczeni w KRUS już powinni gromadzić dokumenty niezbędne do złożenia wniosku o przyznanie unijnej renty strukturalnej. Od 30 czerwca wszystkie biura powiatowe Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa będą przyjmować wnioski o przyznanie takiego świadczenia.
Zasady przyjmowania wniosków określa rozporządzenie ministra rolnictwa i rozwoju wsi z 19 czerwca 2007 r. w sprawie szczegółowych warunków i trybu przyznawania pomocy finansowej w ramach działania Renty strukturalne objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013 (Dz.U. nr 109, poz. 750 z późn. zm.).
Prawo unijnej renty mają wyłącznie rolnicy, którzy przed złożeniem wniosku o świadczenie prowadzili nieprzerwanie gospodarstwo rolne przez co najmniej dziesięć lat i przez co najmniej pięć lat byli ubezpieczeni w KRUS. Osoby takie w dniu złożenia dokumentów nadal muszą być ubezpieczone w KRUS oraz nie mogą zalegać z płaceniem składek na ubezpieczenie społeczne rolników.
Rentę strukturalną może otrzymać rolnik, który ukończył 55 lat, ale nie osiągnął wieku emerytalnego i nie ma ustalonego prawa do emerytury lub renty. Ponadto musi przekazać grunty rolne swojemu następcy lub innej osobie na powiększenie gospodarstwa rolnego. Ubiegający się o rentę strukturalną musi być wpisany do ewidencji gospodarstw rolnych prowadzonej przez ARiMR.
Wnioski będą przyjmowane do czasu podania przez agencję informacji, że liczba 7,2 tys. złożonych wniosków o przyznanie renty została przekroczona o 5 proc.
Komentarze (7)
Pokaż:
NajnowszePopularneNajstarszeZa cały dzień zrywania wiśni, można dostać jako wynagrodzenie koszyczek wiśni.
To dopiero przywileje. Żadna grupa społeczna tak się dobrze nie ma. Uzyskuje ją jak skończy 55 lat, to wystarczy jak dopiero chłopisko zabierze się do pracy w wieku 45 lat, albo tak mikroskopijne składki będzie płacił do KRUS przez 5 lat
TO FENOMEN NA SKALĘ ŚWIATOWĄ