Osoby posiadające licencjat z pielęgniarstwa i licencjat z położnictwa mają prawo do automatycznego uznania ich kwalifikacji w państwach Unii Europejskiej - to wynik ustaleń resortu zdrowia z przedstawicielami UE.

Rozmowy w tej sprawie prowadzono od kwietnia 2006 r. W ich efekcie dyplom licencjata pielęgniarstwa lub położnictwa, uzyskany po 2004 r., będzie uznawany w UE. Resort zdrowia informuje także, iż prowadzone są rozmowy w sprawie uznania kwalifikacji pielęgniarek, które ukończyły licea medyczne oraz medyczne szkoły pomaturalne i policealne.

W ocenie przewodniczącej Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Pielęgniarek i Położnych Doroty Gardias, decyzja UE ułatwi wielu pielęgniarkom zdobywanie zatrudnienia poza granicami kraju.

"To jest dla nas ogromna sprawa. Nasz związek przez cały czas monitoruje sprawę uznawania kwalifikacji pielęgniarek w UE. Do tej pory pielęgniarka z dyplomem licencjata musiała pracować przez 3 lata, żeby zostały uznane jej kwalifikacje teraz będzie to następowało automatycznie" - podkreśliła Gardias.

Dodała także, iż może się to przyczynić do wyjazdu za granicę wielu młodych polskich pielęgniarek.