Sekcja Krajowa Kolejarzy NSZZ "Solidarność" zorganizuje w czwartek w południe pikietę przed Kancelarią Premiera w Warszawie. Związkowcy będą bronić dotychczasowego systemu emerytalnego dla kolejarzy.

W przypadku "negatywnego przyjęcia" przed rząd ich postulatów, kolejarze grożą, że pod koniec lipca przeprowadzą strajk generalny.

Sekcja Krajowa Kolejarzy przesłała w środę PAP pismo skierowane do premiera Donalda Tuska. Zwróciła się w nim do szefa rządu o przyjęcie delegacji pikietujących kolejarzy, która chce wręczyć premierowi petycję.

"Wielokrotnie składaliśmy (...) do Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej wykazy prac i pracowników pracujących w warunkach szczególnych i o szczególnym charakterze (...). Bezpośrednie rozmowy z Panią Jolantą Fedak (minister pracy i polityki społecznej) nie przyniosły oczekiwanego przez kolejarzy rezultatu, czego dowodem jest załącznik do projektu ustawy o emeryturach pomostowych" - poinformowano w piśmie.

"Nie możemy się także zgodzić ze sposobem naliczania wysokości emerytury dla odchodzących"

"Nie możemy się także zgodzić ze sposobem naliczania wysokości emerytury dla odchodzących (...) Mamy nadzieję, że tym razem, Rząd RP potraktuje poważnie kolejarzy i utrzyma dotychczasowy system emerytalny dla kolejarzy zatrudnionych w PKP przed 1 stycznia 1999 roku" - napisano.

W przypadku "negatywnego przyjęcia" przez rząd postulatów zawartych w petycji, Sekcja Krajowa Kolejarzy "S" na przełomie czerwca i lipca br. może przeprowadzić strajk ostrzegawczy na wybranych węzłach kolejowych, a pod koniec lipca strajk generalny "kroczący" - co 5 godzin do akcji miałby przyłączyć się kolejny węzeł.

W ubiegłym tygodniu minister Fedak zapowiedziała, że projekt ustawy o emeryturach pomostowych powinien być gotowy jesienią tego roku. W maju przedstawiła założenia do projektu oraz listę zawodów uprawnionych do tego świadczenia.

Zgodnie z założeniami projektu, emerytury pomostowe będą wypłacane osobom urodzonym w latach 1949-68, pracującym w najtrudniejszych warunkach lub wykonującym prace, w których odpowiadają za bezpieczeństwo innych, i które wymagają największej sprawności psychofizycznej.

Nie wszystkie zawody, które w myśl obowiązujących przepisów do końca tego roku miały prawo do wcześniejszych emerytur, będą mogły otrzymać emerytury pomostowe. Przywileje emerytalne mogą stracić m.in. artyści, dziennikarze, większość kolejarzy, a także nauczyciele.