Prawie 25 proc. pracowników odczuwa zmęczenie, a co szósty wykazuje oznaki wypalenia. Przeszło 50 proc. uskarża się na bóle kręgosłupa, 30 proc. na bóle głowy i migreny - wynika z badań przeprowadzonych na zlecenie firmy Medicover.
Raport z badań wskazuje na czynniki, które mają wpływ nie tylko na efektywność pracowników, ale również na ich motywację do pracy. Okazuje się, iż uciążliwe dolegliwości kadry pracowniczej mają wpływ na spadek wydajności w przedsiębiorstwach.
Blisko 25 proc. pracowników właśnie w pracy odczuwa zmęczenie, co szósty wykazuje zaś oznaki wypalenia. Przeszło 50 proc. wszystkich badanych uskarża się na bóle kręgosłupa, zmęczenie oczu, a 30 proc. - na bóle głowy i migreny. Nie ma więc wątpliwości, iż uciążliwe dolegliwości w bezpośredni sposób przekładają się na spadek wydajności przedsiębiorstw.
Z punktu widzenia osób zarządzających polskimi przedsiębiorstwami Raport może okazać się jednym z ważniejszych źródeł informacji zarządczej. Wiedza wynikająca z niego, choć nie gwarantuje firmie sukcesu, może być istotnym wsparciem dla tych wszystkich przedsiębiorców, którzy chcą zoptymalizować warunki pracy, np. inwestując w zdrowie pracowników.
Z raportu wynika, iż niektórzy pracownicy, mimo że obecni w pracy, w praktyce niewiele wnoszą do organizacji, są mało efektywni - właśnie ze względu na wspomniane problemy zdrowotne.
Nieefektywna obecność w pracy to zjawisko wciąż słabo w Polsce znane, a przecież z punktu widzenia pracodawcy potencjalnie niezwykle groźne. Skalę problemu unaoczniły badania przeprowadzone kilka lat temu w Stanach Zjednoczonych. Nieefektywna obecność w pracy uznana została wtedy za największe obciążenie finansowe dla przedsiębiorców, a wynikała ona ze złego stanu zdrowia pracowników.
Z Raportu Medicover wynika, że co siódmy pracownik przez co najmniej dwie godziny dziennie pracuje na minimalnych obrotach lub nie pracuje wcale. Niektórzy wydłużają ten okres do ponad czterech godzin. Dla statystycznego przedsiębiorcy zatrudniającego 100 osób oznacza to stratę 120 tys. zł rocznie.
Pakiet medyczny, czyli faktycznie możliwość korzystania z prywatnej opieki medycznej, może być rozwiązaniem problemów pracowników i pracodawców. Sami pracownicy wskazują na zintegrowaną opiekę medyczną jako najbardziej pożądany dodatek do wynagrodzenia. Obecnie z takiego rozwiązania korzysta 27 proc. pracowników. To doskonały sposób ich motywowania i zwiększania efektywności.
Dla pracodawców może się on okazać wyjątkowo trafną inwestycją, bo jedna złotówka zainwestowana w pakiet kompleksowej opieki medycznej może przynieść nawet kilka złotych zwrotu.
KTO WZIĄŁ UDZIAŁ W BADANIU
Raport o zadowoleniu z pracy i postawach prozdrowotnych wysoko wykwalifikowanych pracowników przedsiębiorstw działających na polskim rynku został opracowany na podstawie badania zleconego przez Medicover i przeprowadzonego przez Instytut Badań Rynkowych Gemius. Celem badania było określenie stopnia zadowolenia z pracy osób zatrudnionych w firmach działających na rynku polskim. Badanie zostało zrealizowane metodą CAWI (Computer Assisted Web Interview). I wzięło w nim udział 1051 pracowników małych, średnich i dużych przedsiębiorstw posiadających wyższe kwalifikacje.
Pełna treść Raportu www.medicover.pl.
@RY1@i02/2008/117/i02.2008.117.153.004b.101.jpg@RY2@
Bożena Walewska-Zielecka, zastępca dyrektora ds. klinicznych w Medicover. Odpowiedzialna za jakość opieki medycznej i rozwój merytoryczny kadry medycznej. Współtwórca Raportu