Kontraktowanie świadczeń zdrowotnych na 2008 rok rozpocznie się już pod koniec tego miesiąca - powiedział Andrzej Sośnierz, prezes Narodowego Funduszu Zdrowia.

Zaznaczył, że skoro do maja przyszłego roku nie zmienią się zasady podpisywania umów ze szpitalami, to nie zostanie zwiększona z 10 zł do 12 zł wycena za jeden punkt procedury medycznej (do każdej jest przypisana określona liczba punktów, która jest przeliczana na złotówki).

- Wycena punktu będzie wyższa, ale jedynie o kilkadziesiąt groszy - dodał szef NFZ.

Fundusz poinformował, że uruchomił nowe programy terapeutyczne. Jeszcze w tym roku rozpocznie się program dla pacjentów z chorobą Leśniowskiego-Crohna. Do końca 2008 roku może skorzystać z niego 3 tys. pacjentów. NFZ wyda na program około 7,5 mln zł.

Prawie 26 mln zł NFZ przeznaczy na program lekowy dla około 300 pacjentów ze szpiczakiem mnogim (nowotwór). Poszerzony też zostanie dostęp do nowoczesnego leczenia dla pacjentek z agresywnym rakiem piersi, co kosztować będzie 90 mln zł. NFZ wprowadza też nowe leki dla pacjentów chorych na wirusowe zapalenie wątroby (WZW) i poprawia dostęp do leków dla pacjentów po przeszczepach.

Dominika Sikora