Firmom nie opłaca się już praca niepełnosprawnych

autor: Łukasz Guza11.06.2008, 03:00; Aktualizacja: 11.06.2008, 13:21

W ciągu trzech lat dziesięciokrotnie spadła liczba firm starających się o status zakładu pracy chronionej. Od 2009 roku ZPChr-ów może być jeszcze mniej, bo połowę ich załogi będą musieli stanowić niepełnosprawni. Przez trzy ostatnie lata prawie trzykrotnie wzrosła liczba niepełnosprawnych zatrudnionych na otwartym rynku pracy.

wróć do artykułu

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:GP
Polub Gazetaprawna.pl

Polecane

Komentarze (13)

  • ab(2008-11-19 09:34) Zgłoś naruszenie 00

    Rozliczam co m-c dofinasowanie do wynagrodzeń i refundację składek.
    To jest istny horror. Wyliczam wszystkich ręką , dodaję narasatjąco jak
    się okazuje bez sensu , bo rozliczenie roczne obowiazuje. Czas z tą filozofią
    skończyć, bo nikt nie liczy się z czasem , ile na to trzeba poświęcić. Byłam
    ostatnio na szkoleniu , wykładał Pan z dużą wiedzą na temat przyszłorocznych
    zmian , które jeszcze nie są do końca dopjęte.Już spobie wyobraża ten
    horror co był na początku tego roku.Był pełny uznania dla nas ,że jeszcze to
    wytrzymujemy. To co za praca. Nikt jej nie lubi.

    Odpowiedz
  • m(2008-10-21 21:50) Zgłoś naruszenie 00

    a co sie firmom oplaca

    Odpowiedz
  • niepełnosprawny(2008-06-21 19:41) Zgłoś naruszenie 00

    Biedny pracodawca dostaje 40.000tyś. zł. na zatrudnienie jednego niepełnosprawnego i ulgi . Niepełnosprawny dostaje od 500 do 1000max . Wszyscy pracodawcy płaczą a ogłoszenia o pracę : szukam niepełnosprawnego . Po co jeśli to taki kłopot , czy raczej czysta kasa .

    Odpowiedz
  • Wiktor(2008-06-11 16:28) Zgłoś naruszenie 00

    Od lat zatrudniam niepełnosprawnych. Powiem krótko: to się opłaca!!! pracownicy ci są lojalni, oddani, szczerzy... i choć niektórzy z nich są na prawdę mocno niepełnosprawni to za to jakość świadczonej przez nich pracy jest na najwyższym poziomie.
    Należy przełamać pewne tabu... niektózy sądzą, że niepełnosprawny to tylko ktoś sparaliżowany na wózku... a sama nazwa wskazuje, że niepełnosrpawny, czyli ktoś, kto nie jest w pełni sprawny to osoba, która coś potrafi zrobic... dlatego ja nadal będę zatrudniał osoby niepełnosprawne szczególnie młode...

    Odpowiedz
  • maciej(2008-06-11 14:15) Zgłoś naruszenie 00

    dlaczego zaraz zkaład pracy a nie stanowisko pracy chronionej w dowolnej firmie skąd wżiąść np 100 niepełnosprawnich w zakładzie 200 osobowym w małej miejscowości dlaczego megalomania , a nie pomoc tam gdzie to mżliwe??

    Odpowiedz
  • xxx(2008-06-11 13:10) Zgłoś naruszenie 00

    Moi Kochani przecież rządzącym rozchodzi się o likwidację osób niepełnosprawnych oraz osób, którym należy się emerytura 30/55 i 35/60. Ażeby ten cel zrealizować wprowadzają wprowadzają unicestwiające przepisy.

    Odpowiedz
  • st(2008-06-11 12:55) Zgłoś naruszenie 00

    Zetknełem się z młodzym 20- letnim meżczyzną, którzy na papierze miał orzeczenie o niepełnosparwnosci. O takie osoby chodzi pracodawcom zdrowe, dyspozycyjne i tansze niz pozostali pracownicy.
    Pomoc niepełnosparwnym powinna być skierowana bezpośrednio do nich.

    Odpowiedz
  • Asia- zmartwiona(2008-06-11 12:34) Zgłoś naruszenie 00

    Ja zajmuję się na co dzień rozliczaniem osób niepełnosprawnych i powiem szczerze, że staram się żeby na prawdę wszystko dobrze rozliczyć ale to co teraz wymyślili jeżeli chodzi o wypełnienie dokumentów i odzyskanie pieniędzy z PFRON-u to graniczy z cudem.To nie jest wcale ułatwienie dla niepełnosprawnych tylko kłopot dla pracodawcy. Taka niestety jest prawda

    Odpowiedz
  • jan(2008-06-11 12:49) Zgłoś naruszenie 00

    W naszym kraju szalonym rządzi prywata , kolesiostwo i głupota przepisów prawa , natomiast decydenci dbają o swoje interesy a rodaków traktują tylko do napełniania kasy na swoich kontach. Przecierz to horror i zgroza i widzą to ci ktorzy mają wypełniać obietnice wyborcze , obiecali normalność i co , jest tak jak zawsze!!!!!

    Odpowiedz
  • Adam II gr(2008-06-11 08:45) Zgłoś naruszenie 00

    Więc dlaczego nasi europarlamentarzyści nie podnoszą tego problemu na forum parlamentu europejskiego? Od czego jest pełnomocnik rządu ds niepełnosprawnych??????????
    Kiedyś nie byliśmy w UE i żyło się lepiej... a teraz...

    Odpowiedz
  • niepelnosprawny 1 gr.(2008-06-11 07:28) Zgłoś naruszenie 00

    jestem lezacy po 2 udarach kto mnie zatrudni no debile kto.pomoc panstwa to 163 pln ito wszystko ********* dodatek pielegnacyjny prawie taki jak w krajach uni tylko 25 razy mniejszy.

    Odpowiedz
  • Tomek(2009-03-13 11:59) Zgłoś naruszenie 00

    Osoba Niepełnosprawna szuka pracy fizycznej.
    Mam 26 lat.Ukończone zawodówkę
    tel 0483816436 Kom.510918745.
    Bardzo mi nalerzy.

    Odpowiedz
  • Maciej(2009-11-14 12:10) Zgłoś naruszenie 00

    mam stopień umiarkowany niepełnosprawności 504zł renty socjalnej a ZUS wspaniałomyślnie pozwala mi dorobić na ten kwartał 920 zł brutto na rękę jest
    to od 500 do 700 zł zależnie od kwoty brutto na umowie niepełnosprawni chcą
    pracować ale nie za głodowe pensje, ktoś może powiedzieć że nikt mi nie broni zarobić więcej ale ZUS i na to ma sposób przekroczy się zarobki brutto choćby o 10groszy zaraz trzeba oddać CAŁĄ rentę za mieś. w którym się wzbogaciłem o taki majątek wiem bo 4 razy mi taka kare wlepili, a tak zwane ZPChr to dla mnie zło ostateczne pracowałem w 3 i w każdym niepełnosprawny był traktowany jak kawał g...a żadnych praw ale nie wszystkie na szczęście tego typu zakłady są takie. niech zniosą limity zarobków brutto w ZUS-ie to niepełnosprawni co mają renty socjalne a ruszą za pracą bo znam wielu co chciałoby pracować ale za te pieniadze co nawet na czynsz nie starczą nie warto jej szukać wola siedzieć w domu...

    Odpowiedz