Projekt ustawy o emeryturach pomostowych powinien być gotowy jesienią tego roku - zapowiedziała na konferencji prasowej po posiedzeniu rządu minister pracy i polityki społecznej Jolanta Fedak.

Minister powiedziała, że czeka na opinię (zespołu Komisji Trójstronnej ds. ubezpieczeń w sprawie projektu o emeryturach pomostowych - PAP) "zgodnie z zapowiedzią i zobowiązaniem partnerów społecznych". Dodała, że do 16 czerwca zobowiązała się wysłać projekt do konsultacji społecznych na podstawie ustawy o związkach zawodowych w trybie 30-dniowym.

Minister Fedak, na wniosek związków zawodowych, zdecydowała o wycofaniu projektu ministerstwa z konsultacji społecznych. Związkowcy poprosili o dodatkowy czas na zastanowienie się nad tą ustawą. Prace nad tymi rozwiązaniami podjął zespół ds. ubezpieczeń społecznych Komisji Trójstronnej.

Henryk Nakonieczny z NSZZ Solidarność powiedział PAP, że "komisja pracuje nad rozwiązaniami w sprawie emerytur dla osób zatrudnionych w szczególnych warunkach lub szczególnym charakterze zgodnie z ustaleniami prezydium Komisji Trójstronnej (...) Zbieramy się 12 i 19 czerwca, jaki będzie tego efekt nie jestem w stanie odpowiedzieć" - dodał.

Emerytury pomostowe będą wypłacane osobom urodzonym w latach 1949-68

W maju minister pracy przedstawiła założenia do projektu oraz listę zawodów uprawnionych do tego świadczenia.

Zgodnie z założeniami, emerytury pomostowe będą wypłacane osobom urodzonym w latach 1949-68, pracującym w najtrudniejszych warunkach lub wykonującym prace, w których odpowiadają za bezpieczeństwo innych, i które wymagają największej sprawności psychofizycznej.

Nie wszystkie zawody, które w myśl obowiązujących przepisów do końca tego roku miały prawo do wcześniejszych emerytur, będą mogły otrzymać emerytury pomostowe. Przywileje emerytalne mogą stracić m.in. artyści, dziennikarze, większość kolejarzy, a także nauczyciele.