W styczniu "Gazeta Wyborcza" napisała, że blisko 900 tysiącom kobiet ZUS nie przelał składek za urlopy macierzyńskie i wychowawcze w latach 1999-2001.

Jak poinformował w środę rzecznik prasowy ZUS Mikołaj Skorupski, "ZUS wygenerował już systemowo zaległe dokumenty ubezpieczeniowe kobiet", które od stycznia 1999 r. do maja 2001 r. przebywały na urlopach wychowawczych i pobierały zasiłki macierzyńskie.

Ponadto Zakład zewidencjonował należne im składki na ubezpieczenia społeczne. Przekazał także do Otwartych Funduszy Emerytalnych większość zaległych składek wraz z odsetkami.

Rzecznik ZUS zapewnia, że Zakład do końca czerwca uzupełni wszystkie zaległości

"Pół roku temu zapewniliśmy panie, które w latach 1999 - 2001 urodziły dzieci i wzięły urlopy macierzyńskie i wychowawcze, że ich dane nie zaginęły i wszystkie ich składki zostaną zaksięgowane w pełnej wysokości. Dotrzymaliśmy słowa i odtworzyliśmy ich dokumentację ubezpieczeniową oraz zewidencjonowaliśmy składki" - podkreśliła dyrektor departamentu realizacji dochodów ZUS Agata Wiśniewska.

Jak wyjaśnia ZUS, w styczniu 2008 r. zostało uruchomione oprogramowanie, dzięki któremu utworzone zostały dokumenty wspomnianych kobiet za cały okres od stycznia 1999 r. do maja 2001 r. Stanowią one podstawę do rozliczenia składek na ubezpieczenia społeczne.

Dokumenty za kolejne okresy tworzone były sukcesywnie, a natychmiast po ich utworzeniu należne składki ewidencjonowano na kontach ubezpieczonych, a w przypadku ubezpieczonych będących członkami OFE, przekazane na ich indywidualne rachunki.

Rzecznik ZUS poinformował, że w odniesieniu do osób, dla których nie udało się odtworzyć pełnej dokumentacji rozliczeniowej, ZUS przeprowadzi postępowania wyjaśniające. Na podstawie uzyskanych w tym trybie prawidłowych danych utworzone zostaną dokumenty rozliczeniowe i wówczas zewidencjonowane zostaną pozostałe składki.

Wiśniewska zapewnia, że "wszystkie panie będą mieć uzupełnione swoje konta emerytalne zarówno w I, jak i II filarze najpóźniej do końca 2008 r.".