Sejm uchwalił nowelizację kodeksu pracy, która wprowadza zakaz pracy w placówkach handlowych w święta, m.in. Boże Narodzenie, Wielkanoc oraz 1 i 3 maja. Teraz nowelizacja trafi do Senatu.

- Biorąc pod uwagę terminarz prac obu izb parlamentu, wszystko wskazuje, że pierwszym wolnym świętem dla pracowników handlu będzie 1 listopada - dzień Wszystkich Świętych - tłumaczy Stanisław Szwed, poseł sprawozdawca noweli kodeksu pracy.

Poparcia Sejmu nie uzyskała poprawka zgłoszona przez posłów Prawicy Rzeczypospolitej, zgodnie z którą zakaz pracy w handlu obowiązywałby nie tylko w 12 dni świątecznych, ale także w każdą niedzielę. Oznacza to, że niedziele w handlu będą ustawowo wolne, tylko jeśli w tym dniu przypadnie któreś ze świąt kościelnych lub państwowych. Obecnie praca w placówkach handlowych jest dozwolona we wszystkie niedziele i święta, bez względu na wielkość sklepu i asortyment sprzedawanych towarów.

Zakaz pracy w handlu w dni świąteczne nie będzie obowiązywał m.in. placówek kultury, oświaty, stacji benzynowych i aptek, bo zaspokajają one szczególne potrzeby klientów.

- Zgodnie z nowelizacją w święta będą mogli też pracować wszyscy handlarze, którzy nie zatrudniają pracowników - tłumaczy Halina Olendzka, wiceminister pracy i polityki społecznej.

Zapewniła ona jednocześnie, że kontrole w zakresie przestrzegania nowych przepisów będzie przeprowadzać Państwowa Inspekcja Pracy.

Z ekspertyz przygotowanych na potrzeby projektu nowelizacji wynika, że ograniczenie czasu pracy w handlu może spowodować zwolnienia pracowników. Pracę w handlu może stracić od 18 tys. do 27 tys. osób.

Według Polskiej Konfederacji Pracodawców Prywatnych Lewiatan konsekwencje wprowadzenia zmian w czasie pracy w święta mogą mieć wpływ także na zasady zatrudniania pracowników handlowych. Nowela kodeksu pracy nie wprowadza bowiem zakazu handlu w dni świąteczne, a jedynie zakaz pracy w placówkach świadczących tego typu usługi.

- Pracodawcy z branży handlowej mogą więc coraz częściej zatrudniać pracowników na podstawie umowy cywilnoprawnej, a nie umowy o pracę. Wtedy nie będzie ich łączył stosunek pracy, więc nie będzie też obowiązywał zakaz pracy w święta - mówi Krzysztof Kajda, ekspert PKPP Lewiatan.

Łukasz Guza

lukasz.guza@infor.pl