ZUS wysyła pieniądze, korzystając z usług poczty, do połowy swoich świadczeniobiorców, tj. prawie 4 mln osób - mówi Mikołaj Skorupski, rzecznik prasowy ZUS.

Tłumaczy, że płatności odbywają się sześć razy w miesiącu - 1., 5., 10., 15., 20. i 25.

- Wysłaliśmy już w ubiegłym tygodniu świadczenia z datą płatności pierwszego czerwca, a w poniedziałek, wiedząc o zbliżającym się strajku na poczcie, te, których termin przypada 5 czerwca - mówi Mikołaj Skorupski.

Ponieważ jednak strajk rozpoczął się we wtorek, a świadczenia mają dotrzeć na czwartek, może okazać się, że będą z tym kłopoty. Mikołaj Skorupski uspokaja jednak, że ZUS został zapewniony przez Dyrekcję Generalną Poczty Polskiej, że emerytury, renty, zasiłki i świadczenia przedemerytalne oraz renty socjalne, które wypłaca zakład, będą dostarczane w pierwszej kolejności.

Podobne zapewnienia usłyszeliśmy na poczcie.

- Uruchomimy procedurę awaryjną, która zapewni dostarczenie pieniędzy na czas - mówi Kamila Rudnik z Działu Informacji i Komunikacji Społecznej Poczty Polskiej.

Wszystko wskazuje więc na to, że ci listonosze lub pracownicy poczty, którzy pracują, mają w pierwszej kolejności obsługiwać świadczeniobiorców ZUS. Nawet więc te środki, które zostały wysłane w poniedziałek, powinny zostać dostarczone do czwartku.