Pracujący w szkodliwych warunkach

autor: Bartosz Marczuk02.06.2008, 12:00; Aktualizacja: 02.06.2008, 16:06

Osoby urodzone po 1948 roku wniosek o wcześniejszą emeryturę z tytułu pracy w szczególnych warunkach lub charakterze mogą złożyć po 2008 roku, ale przed ukończeniem powszechnego wieku emerytalnego. Jeśli dotrzymają tego terminu, emerytura zostanie obliczona na starych zasadach.

wróć do artykułu

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:GP
Polub Gazetaprawna.pl

Polecane

Komentarze (50)

  • dzina(2008-06-02 21:14) Zgłoś naruszenie 00

    proszę o wyjaśnienie. Mam 38-leti staż pracy,składkowy ,15 lat w warunkach szczególnych, oczywiście na starych zasadach, tj rozporządzenia Ministra Zdrowia o pracy w tychże warunkach w Ochronie zdrowia. Mam jednak pecha bo przypadkiem urodziłam się w 1954 r. Czy będę mogła ubiegać się o wcześniejszą emeryturę po 2008r. Ratunku!!!

    Odpowiedz
  • loli(2008-06-02 21:52) Zgłoś naruszenie 00

    ^^Nie

    Odpowiedz
  • 58latek(2008-06-03 20:36) Zgłoś naruszenie 00

    do DZINA
    na dzień dzisiejszy TAK

    Odpowiedz
  • przyszły emeryt(2008-06-07 14:52) Zgłoś naruszenie 00

    Czytając ten artykuł dochodzę do takiego wniosku:
    wydaje mi się, że Ustawa z maja 2008r obniżająca wiek emerytalny mężczyzn do końca 2008 z 65 do 60 lat, dała moim zdaniem furtkę do ubiegania się o emeryturę mężczyznom urodzonym do 1953 r, którzy ze względu na pracę w warunkach szczególnych wiek emerytalny mają obniżony o pięć lat !!!
    Gwarantuje im to art.184 Ustawy z grudnia 1998r.
    Czyli na chwilę obecną mamy następującą sytuację:
    Ci, którzy mają mniej niż 35 lat pracy idą na emeryturę w wieku 65 lat
    Ci, którzy mają 35 i więcej lat pracy idą na emeryturę w wieku 60 lat
    No to zgodnie z przepisami i w zgodzie z Konstytucją, sytuacja powinna wyglądać następująco:
    Ci, którzy mają przepracowane 15 lat w warunkach szczególnych , lecz nie mają 35 lat pracy idą na emeryturę w wieku 60 lat
    Ci, którzy mają przepracowane 15 lat w warunkach szczególnych i 35 lub więcej lat pracy powinni iść na emeryturę w wieku 55 lat.
    W przeciwnym razie to wszystko nie będzie trzymać się kupy?
    Co o tym sądzicie?

    Odpowiedz
  • 50 latka1(2008-06-10 12:40) Zgłoś naruszenie 00

    w pełni zgadzam sie z wypowiedzią "przyszłego emeryta"

    Odpowiedz
  • danton 3(2008-06-11 17:27) Zgłoś naruszenie 00

    prosze o pomoc w wyjasnieniu mojej sprawy..a mianowicie jestem z rocznika 1949 na dzien 1 stcznia 1999 mialem przepracowane 28lat pracy [skladkowe] i w tym 15 lat pracy w szczegolnych warunkach.. czmam moznośc przejscia na wszwesniejsza emeryture po ukonczeniu 60 lat ..tj..w 2009 roku? prosze o wiarygodna informacjię...

    Odpowiedz
  • przyszły emeryt(2008-06-12 10:15) Zgłoś naruszenie 00

    do danton 3
    Do tego jeszcze jesteś pod ochroną :)).Zakład nie ma Ci w tej chwili prawa zmienić żadnych warunków pracy.Ani Cię zwolnić, ani zmienić warunków płacy :))
    Wpisz w wyszukiwarke "Szczególna ochrona osób w wieku przedemerytalnym"
    Jest to artykuł mówiący właśnie o tym, że emerytura w obniżonym wieku jest dla nas normalną emeryturą, dlatego mamy w tej chwili cztery lata przed jej osiągnięciem ochronę.
    Pozdrawiam

    Odpowiedz
  • praca w szczegulnych warunkach nic nie daje.(2008-06-13 12:47) Zgłoś naruszenie 00

    To jest jeden wielki bełkot o korzyściach z pracy w szczególnych warunkach lub szkodliwych. Zakłady pracy od stanowisk tzw. szkodliwych warunkach lub uciążliych odprowadzały wyższe składki. Należy nadmienić, że do 1998r. zakłady opłacały składki na ZUS od globalnej kwoty funduszu płac.
    Żadnej ulgi nie ma z tytułu pracy w warunkach szkodliwychczy uciążliwych.
    Miałam 33 lata pracy w tym 20 lat w warunkach szkodliwych, poszłam na zasiłek przedemerytalny bo brakowało mi 2 lata do 55 lat.Koleżanka siedziała w księgowości od 33 lat i też poszła na emeryturę w wieku 55 lat.

    Odpowiedz
  • przyszły emeryt(2008-06-13 16:00) Zgłoś naruszenie 00

    Przykro mi, ale bełkoczesz Ty.Wyższe składki o 3 % dopiero planują wprowadzić od 2010r.Do tej pory tam gdzie są miejsca pracy "w warunkach szczególnych" jest większy odpis skladki socjalnej.
    Proszę, poczytaj trochę, zanim zaczniesz bełkotać i mącić ludziom w głowach !!!!

    Odpowiedz
  • Ola(2008-06-14 18:27) Zgłoś naruszenie 00

    A jeśli ktoś pracował w szczególnych warunkach 5 , 10 czy 14 lat przed 1998 rokiem a łącznie do tegoż roku posiada 26 lat pracy to nie należy mu się pomostówka, oszukańcze państwo.

    Odpowiedz
  • do danton 3(2008-06-17 00:58) Zgłoś naruszenie 00

    Ja urodziłam się w 1955 r w 1999r miałam 25 lat w uciążliwych warunkach w 2010 r będe miała 55lat czy będe mogła przejść na wcześniejszą emeryturę?

    Odpowiedz
  • przyszły emeryt(2008-06-17 13:31) Zgłoś naruszenie 00

    Do 12:
    Przecież napisałem jak chłop krowie na rowie ;)))), jeśli 31 grudnia 1998r, miał ktoś 25 i jeden dzień pracy oraz 15 i jeden dzień pracy udokumentowanej ŚWIADECTWEM w warunkach szczególnych oczywiście, żeby było jasne także na dzień 31 grudnia 1998r, to obojętnie kiedy kończy lata kobieta 55 mężczyzna 60 może iść na emeryturę w obniżonym wieku nawet w 2016 ?.To Ci gwarantuje art.184 Ustawy z grudnia 1998r.

    Odpowiedz
  • LW-34 lata składkowe(2008-06-18 21:44) Zgłoś naruszenie 20

    A ja mam papiery, że pracowałam w szkodliwych do lipca 2005.W sumie mam 20 parę lat w szkodliwych.Do 1998 mam 13.5 roku.Czemu szkodliwe tylko do 1998?W 2005 kiedy zakład sprywatyzowano i zaczęto modernizować stopniowo nas zreumatyzownych zwalniali.Młodszych niektórych zostawili.Na nasze stanowiska przyjęto młodych chłopaków.Bo niby komputera nie obsłużymy.Wiadomo, że zwolnili ze względu na wiek.Szukam do tej pory bezskutecznie oficjalnej pracy.Co ja mam zrobić?reforma nie uwzględnia takich okoliczności?Mam 54 lata.

    Odpowiedz
  • przyszły emeryt(2008-06-19 11:58) Zgłoś naruszenie 01

    do LW-34 lata składkowe:
    Przykro mi, lecz ustawa daje gwarancje emerytury w obniżonym wieku jeśli na koniec 1998r. miało się przepracowane 15 lat i jeden dzień w warunkach szczególnych Ustawa z 17 grudnia 1998r. art. 24 pkt 2 oraz art. 184 tej Ustawy.

    Odpowiedz
  • 57 latek(2008-07-06 19:55) Zgłoś naruszenie 00

    do przyszłego emeryta:
    Czy jesteś pewien ,że w pędzie do ograniczania wcześniejszych emerytur rząd nie zmieni art.184 ustawy z grudnia 1998r?

    Odpowiedz
  • pytacz(2008-07-12 18:45) Zgłoś naruszenie 00

    Moja zona pracowala w "szczegolnych Warunkach"-byla kierownikiem kasyna w Strazy Granicznej i za te "szczegolne warunki" dostawala nawet co miesiac extra dodatek!!! Pewnie tez moze isc na wczesniejsza emeryture-ale co to byly za "szczegolne warunki???" Sam wiem o tym najlepiej.

    Odpowiedz
  • zbych(2008-08-26 18:14) Zgłoś naruszenie 00

    ludzie czytajacie ze zrozumieniem-pytania o to samo walkowane po raz wtory..!!!

    Odpowiedz
  • piekarka(2008-11-11 20:41) Zgłoś naruszenie 00

    mam 46 lat, stażu pracy 30 wykonuję zawód piekarz piecowy nie mam już zdrowia renty mi nie dodzą na pomostówkę jestem zamłoda, co mam zesobą zrobić według ustawy staż mam odpowiedni ale lat mi brak .Młodzi ludzie pasożytujcie nakim się da a pracę podejmójcie w wieku 35 lat wtedy do emerytury będzie bliżej

    Odpowiedz
  • e(2009-05-21 11:50) Zgłoś naruszenie 60

    W styczniu 2010 będę miał 39 lat pracy w tym ponad 15 w warunkach szczególnych.Pozostaje na chwile obecną w stosunku pracy.Jeśli pracodawca zwolni mnie z przyczyn zakładu pracy i pójdę na zasiłek dla bezrobotnych na 1 rok,to 2011 dostanę świadczenie przedemerytalne.ur 1954.Proszę o pomoc!

    Odpowiedz
  • jacek(2009-07-26 10:25) Zgłoś naruszenie 55

    mam na świadectwie pracy -piekarz,czy zaliczą mi do warunków pracy w szczegónych warunkach

    Odpowiedz