"Nad Polską i innymi krajami Europy wisi groźba unijnej dyrektywy zabraniającej stosowania preferencyjnej stawki VAT na towary dziecięce. Jeśli temu nie zapobiegniemy - dojdzie do poważnego zwiększenia kosztów wychowania dzieci i obciążeń dochodów rodzinnych" - czytamy w oświadczeniu Jurka z okazji Dnia Dziecka, przesłanym PAP w niedzielę.

Polityk podkreśla, że takie zmiany nie są przesądzone, a w Unii można znaleźć wielu sprzymierzeńców w walce z takimi regulacjami.

Coraz więcej ludzi jest świadomych zagrożenia, które stanowi dla przyszłości narodów "demograficzna zima"

Według Jurka, w Europie coraz więcej ludzi jest świadomych zagrożenia, które stanowi dla przyszłości narodów "demograficzna zima". "Prorodzinne rozwiązania podatkowe są nie tylko nakazem politycznej odpowiedzialności, ale przede wszystkim aktem sprawiedliwości wobec rodziców, dzięki którym Polska i Europa mają przyszłość" - twierdzi b. marszałek Sejmu.

"Dziś apeluję do władz Rzeczypospolitej o pilne podjęcie na forum Unii obrony rodzin przed zwiększeniem kosztów wychowania dzieci. Niech będzie to nasz wspólny prezent na tegoroczny Dzień Dziecka" - czytamy w oświadczeniu lidera Prawicy Rzeczypospolitej.

Podniesienia stawki podatku od towarów i usług na wyroby dla najmłodszych z obecnych 7 do 22 proc. wymaga od nas Unia Europejska, a dokładnie dyrektywa dotycząca VAT (obecnie nr 112) - podała piątkowa "Rzeczpospolita". Zgodnie z nią wyroby dla dzieci mają być opodatkowane stawką podstawową obowiązującą w danym państwie.