Do tej pory Francja zapowiadała utrzymanie ograniczeń w dostępie do swojego rynku dla pracowników z Polski i innych nowych krajów UE do maja 2009 roku.

Zdaniem prezydenta Lecha Kaczyńskiego, decyzja Francji jest istotna. Prezydent podkreślił, że Polska chce być pełnoprawnym członkiem Unii Europejskiej.

L. Kaczyński zaznaczył na konferencji prasowej po spotkaniu z prezydentem Sarkozy'm, że decyzja Francji jest istotna także z tego powodu, że francuski rynek pracy zostanie otwarty dla wszystkich zawodów.

Polski prezydent powiedział, że do wyjeżdżających z kraju ma stały stosunek - "dobrze jeżeli wyjechali i wrócą, źle jeżeli wyjadą i nie wrócą".

Sarkozy zapewnił, że Francja wierzy w swobodny przepływ pracowników w całej Europie

Pytany, dlaczego Francja nie zniosła wcześniej ograniczeń w swobodnym przepływie pracowników z Polski, Sarkozy powiedział: "Trzeba to pytanie postawić ówczesnym decydentom. Na pewno potrzebny był okres przejściowy".

"Polska jest jednym z wielkich krajów Europy. Europa opiera się na swobodnym przepływie osób i pracowników. Polska jest naszym strategicznym partnerem" - podkreślił prezydent Francji.