Zmiana prawa Prawie 90 mld zł będzie kosztować budżet podwyższanie składki zdrowotnej do 13 proc. w ciągu czterech lat. Natomiast już w przyszłym roku Fundusz Pracy przekaże do NFZ 3,8 mld zł.

Ministerstwo Zdrowia (MZ) przesłało do konsultacji społecznych dwa projekty ustaw, dzięki którym publiczne nakłady na ochronę zdrowia w 2012 roku wzrosną do 6 proc. PKB (w tym roku wyniosą 4,24 proc.).

Projekt nowelizacji ustawy zdrowotnej zakłada podwyższanie składki zdrowotnej. Ma być ona stopniowo zwiększana od 2009 roku o 1 pkt proc., aż do 2012 roku, kiedy osiągnie 13 proc. Resort zdrowia proponuje, żeby składka ta w całości była odliczana od podatku (obecnie wynosi ona 9 proc, ale od podatku można odliczyć 7,75 proc.).

Oznacza to, że płace netto będą wyższe, ale budżet otrzyma mniej pieniędzy. Dlatego szacowane przez Ministerstwo Zdrowia wpływy do NFZ są niższe niż koszty państwa. Z danych MZ wynika, że w latach 2009-2012 będzie to kosztować Skarb Państwa prawie 90 mld zł. Natomiast wpływy do NFZ zwiększą się o 64 mld zł.

Zdaniem Michała Kamińskiego, eksperta ds. ochrony zdrowia Konfederacji Pracodawców Polskich, zwiększenie publicznych nakładów na ochronę zdrowia jest konieczne.

- Należy jednak pamiętać, że kwota 90 mld zł może okazać się zbyt dużym obciążeniem dla finansów państwa - dodaje Michał Kamiński.

Wojciech Misiński, ekspert Centrum im. Adama Smitha, uważa, że dodatkowe środki na lecznictwo można wygospodarować dzięki zmianie zasad obliczania składek opłacanych za niektórych rolników i członków ich rodzin przez budżet.

- Jeżeli dodatkowo rząd zdecydowałby się na zmiany własnościowe w ochronie zdrowia i komercjalizację usług medycznych, to nie trzeba by nadmiernie eksploatować finansów państwa - dodaje Wojciech Misiński.

Katarzyna Tymowska, ekspert ds. ochrony zdrowi PKPP Lewiatan, uważa, że nakłady publiczne na lecznictwo muszą być podwyższone. Jest wiele czynników powodujących, że nowoczesna medycyna kosztuje coraz więcej.

- Jednocześnie należy się zastanowić nad wprowadzeniem ograniczeń, które zmniejszą nadużywanie niektórych świadczeń zdrowotnych przez pacjentów. Można np. uwarunkować bezpłatny dostęp do niektórych usług medycznych od przestrzegania profilaktyki - podkreśla Katarzyna Tymowska.

Już w 2008 roku budżet NFZ ma się zwiększyć o 3,5 mld zł. Pieniądze te będą pochodzić z FP. Projekt nowelizacji ustawy o promocji zatrudnienia zakłada, że połowa składki opłacanej przez pracodawców lub osoby prowadzące działalność gospodarczą na FP będzie przekazywana bezpośrednio do NFZ. Pracodawcy podkreślają, że jest to działanie, które wpłynie negatywnie na aktywizację bezrobotnych.

Dominika Sikora

dominika.sikora@infor.pl