"Mam świadomość, w jak trudnej sytuacji stawia to uczestników dialogu społecznego" - powiedział przewodniczący NSZZ "Solidarność" Janusz Śniadek dziś na konferencji prasowej po zakończeniu obrad Komisji Krajowej w Warszawie."Podjęliśmy fundamentalną w tej sprawie decyzję, stawiającą pewien znak zapytania nad dalszym losem tego dialogu w Polsce" - podkreślił Śniadek.
Jak dodał, w przypadku niespełnienia postulatów związku Komisja Krajowa NSZZ "S" zobowiązuje prezydium związku do przygotowania ogólnopolskich akcji w obronie praw pracowniczych i przeciwko łamaniu zasad dialogu społecznego.
W zeszłym tygodniu resort pracy i polityki społecznej przedstawił założenia projektu ustawy o emeryturach pomostowych wraz z listą zawodów uprawnionych do tego świadczenia i przesłał go do konsultacji społecznych oraz międzyresortowych.
W związku ze zbyt późnym, ich zdaniem, przedstawieniem założeń ustawy o "pomostówkach", związkowcy oskarżają rząd o łamanie zasad dialogu społecznego. Przebieg negocjacji Trójstronnej Komisji ds. Społeczno-Gospodarczych był głównym tematem posiedzenia Komisji Krajowej NSZZ "S".
Z kolei projekt zmieniający zapisy w tzw. ustawie kominowej, regulującej wynagrodzenia prezesów i członków zarządów spółek z udziałem Skarbu Państwa, zakłada, że wysokość pensji menedżerów (ustalana przez rady nadzorcze) ma zależeć m.in. od sytuacji finansowej przedsiębiorstwa, od tego, czy będzie realizowało programy prywatyzacyjne oraz restrukturyzacyjne.
Komisja zdecydowała o zwołaniu 8 października w Wadowicach Krajowego Zjazdu delegatów "Solidarności" - poinformował przewodniczący "S".
Komisja przyjęła stanowisko ws. "nierozpoznania przez sąd aktu oskarżenia wobec autorów stanu wojennego"
Jak powiedział Śniadek, Komisja przyjęła także stanowisko w sprawie "nierozpoznania przez sąd aktu oskarżenia wobec autorów stanu wojennego". "Komisja Krajowa NSZZ "Solidarność", dopominająca się wielokrotnie ostatecznego rozliczenia komunistycznych zbrodni, z wielkim niepokojem przyjmuje decyzję sądu o odesłaniu aktu oskarżenia, która może w praktyce uniemożliwić rozpoznanie sprawy, przeprowadzenie procesu i ukaranie winnych" - napisano w dokumencie.
W połowie maja warszawski sąd okręgowy zwrócił na wniosek obrony, m.in. Wojciecha Jaruzelskiego i Stanisława Kani, akt oskarżenia wobec autorów stanu wojennego. Prowadzący śledztwo katowicki pion śledczy IPN ma uzupełnić "istotne braki" postępowania. IPN wysłał zażalenie na tę decyzję.
Jeśli sąd wyższej instancji utrzymałby tę decyzję, oznaczałoby to trudną do określenia zwłokę w rozpoczęciu procesu - IPN ma bowiem przeprowadzić wiele nowych czynności śledczych. I tak mocą decyzji sądu IPN ma powołać zespołu biegłych historyków do oceny sytuacji Polski w latach 1980 - 1981 i realności groźby interwencji ZSRR; zwrócić się do zagranicznych archiwów o dokumenty oraz przesłuchać nowych świadków.
Komentarze (48)
Pokaż:
NajnowszePopularneNajstarszeczłonek Solidarności o szemranej przeszłości.
Dolny Śląsk wie o kim mowa.
Na temat sierpnia 80 napisano wiele publikacji i wypowiedzi w mediach i książkach. Są wypowiedzi Księdza Czarneckiego , Puchały. ABP Zimonia i Śląskich działaczy. Kto uśpił czujność ludzi pracujących i szanujących etosu pracy?? Rozwój Śląska to budowa zakładów pracy, mieszkań, szpitali, żłobków przedszkoli ,szkół, dróg, kolei, infrastruktury itd. Obecna gospodarka grabieżna odsuwa wypracowany etos wielu pokoleń ,szacunku do wiary wartości . Mamy największa ilość głodujących dzieci , brak miejsc w żłobkach , przedszkolach i ledwo zipiejące szpitale. Pisze się o za silnych związkach i za dużej wiary w kościół . Praca staję się nienależycie wynagradzana, z nadmierną ilością nadgodzin i pracą w soboty i niedziele. Z polski chce się zrobić bastion dojnej kozy i nędzy ludzkiej. Jak silne jest lobby krwiopijców świadczy wprowadzenie wielu akcji by etos wolnego Ślązaka zniszczyć. Kto wprowadził akcję Temida i
AWS Pana Krzaklewskiego, czyli Akcja Wyborcza SOLIDARNOSC, ktora w 1998 roku tworzac nowa ustawe o eneryturach i rentach wpisala przepis, ze wczesniejsze emerytury znikna z dniem 1.1.2007 i zostana zastapione tzw,"pomostowymi". Poprzedni rzad PiS,bojac sie wprowadzenia tego przepisu w zycie przedluzyl przepis o wczesniejszych emeryturach do 31.12.2008 roku i od 1.1.2009 winne wejsc w zycie" pomostowki" (i nie ma zmiluj sie). Wiec ten rzad to czyni. Ale ten przepis powstal 10 lat temu i bylo przez ten caly czas cicho.( nikt nie protestowal i nie wnosil zastrzezen, Pan Sniadek tez cicho siedzial). Wiec moze spojrzmy prawdzie w oczy.
panie kolego znam takich z widzenia paru zwiazkowcow - ciekawe skad maja na to kase aby jezdzic niezlymi furami. moj wujek przez wiele lat pracowal w gornictwie przeszedl cala droge od dolu az do gory(m.in manifesice lipcowym i w kopalni morcinek). rozmawialem z nim na ten wlasnie temat - zz w gornictwie. krotko mowiac to jedna klika ktora dba tylko i wylacznie o siebie.jestem ciekaw czy ci sami panstwo ktorzy z taka troska wykrzykuja o niesprawiedliwoci - nie mowie ze wszyscy nie sa umoczeni w jakies ciemne interesy. czy nie brali udzialu w aferze weglowej lub czerpania korzysci z kopalni. to sa sprytni manipulatorzy. czerkawski czy kolorz - na pewno sie ujeli by za wami. dam sobie uciac reke ze nawet by palcem nie kiwneli
Brawo p.Sniadek!!