Rząd: emerytury pomostowe dla 130 tys. osób

autor: Bożena Wiktorowska15.05.2008, 03:00; Aktualizacja: 28.10.2008, 21:03

Resort pracy skierował wczoraj do konsultacji projekt ustawy o emeryturach pomostowych z listą zawodów uprawniających do tych świadczeń. Nie ma wśród nich nauczycieli.

wróć do artykułu

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:GP
Polub Gazetaprawna.pl

Polecane

Komentarze (43)

  • Andrzej(2008-05-15 16:21) Zgłoś naruszenie 00

    do robotnik ;
    Dokładnie tak jest, jak ktoś się nie wgłębi sam w różne materiały odnośnie emerytur w niższym wieku, nabytych do 1998r, a więc na koniec 1998r 25 lat pracy, 15 w warunkach szczególnych lub szczególnym charakterze oraz nie przystąpił do OFE to tego nie wyczyta w żadnym artykule.

    Odpowiedz
  • 1949 - 40(2008-05-15 10:47) Zgłoś naruszenie 00

    Trdno kwestionować poczynania rządu do uregulowania spraw emerytalnych, nie mniej należy dać ludziom mocną zachętę do legalnej pracy czyli "premiować" ludzi za staż np K-35, P-40 lat pracy i dać możliwość przejścia na emeryturę w wieku 60 lat. Ograniczy to pracę na czarno w kraju i zagranicą a składki będą wpływały do kasy ZUSu czyli bilans wyjdzie na 0. Przeciż pracujący częściowo na czarno i tak przyjdą po świadczenia emerytalne kiedy skończą 65 lat.

    Odpowiedz
  • emma(2008-05-15 20:32) Zgłoś naruszenie 00

    jak ci nie pasuje to nie czytaj.

    Odpowiedz
  • emma(2008-05-15 19:36) Zgłoś naruszenie 00

    A dlaczego rząd i związki zawodowe debatują nad ustawą o wcześniejszych emeryturach i o emeryturach pomostowych.Może należałoby stworzyć ustawę o E M E R Y T U R A C H gdzie jedynym kryterium byłby staż pracy.O co w tym wszystkim chodzi ? Czy chodzi o skłócenie społeczeństwa ? Dlaczego kobiety mają mieć do końca życia żal do matki, że je za późno urodziła ? Dlaczego kobieta urodzona w roku 1953 może przejść na emeryturę a ta która urodziła się w w 1954 już nie ? Czy w tym kraju nie może być normalnie?To rządzący komplikują najprostsze sprawy.Czy rządzący Polacy muszą zawsze wszystko pogmatwać? W tym kraju wszystko jest postawione do góry nogami. Żyć się odechciewa. A może w tym szaleństwie jest metoda. Im nas z rocznika 50+ mniej tym lepiej.

    Odpowiedz
  • Andrzej(2008-05-15 16:52) Zgłoś naruszenie 00

    do robotnik:
    Nie tylko dziennikarze nie łapią art. 184.Wpisz w przeglądarke"Wcześniejsze emerytury, czyli o mąceniu ludziom w głowach"

    Odpowiedz
  • Andrzej(2008-05-15 16:22) Zgłoś naruszenie 00

    Wszyscy pomijają art. 184 lub go nie rozumieją ?

    Odpowiedz
  • rybak dalekomorski(2008-05-15 16:31) Zgłoś naruszenie 00

    rybak - 18 lat na morzu-flota sie rozleciala-jestem od lat bez pracy mam 55 lat-kto mnie teraz zatrudni w zawodzie -jaka i kiedy doczekam emerytury?

    Odpowiedz
  • robotnik(2008-05-15 15:46) Zgłoś naruszenie 00

    do filozus
    Z artykułu wcale nie wynika ,że niektórzy dziennikarze połapali się,jak to jest z prawami nabytymi urodzonych po 31.12 1948r
    Wcześniejsze emerytury z art184 to nie to samo co emerytury pomostowe

    Odpowiedz
  • rocznik oczekujący na sprawiedliwą emeryturę(2008-05-15 11:57) Zgłoś naruszenie 00

    Jedyne sprawiedliwe rozwiązanie to lata pracy- składkowe 35 lat kobieta i 40 lat mężczyzna i nie potrzeba żadnych pomostówek na emeryturę odprowadzamy przez te lata składki i przechodząc na nią nie wycigamy ręki po niczyje pieniądze tylko odbieramy nasze . Jeżeli wcześniej zaszwnkuje zdrowie bo i tak może być to jest renta na którą również odprowadzamy składki a nie wymyślać dziwolągi o nazwach pomostowe i tp. A nie pisać że na zachodzie dłużej pracują ale pozostaje pytanie za ile pracują i jak są traktowani przez pracodawcę i jakie mają emerytury napewno nie przypominają naszych zapomóg pensji , emerytury. czas najwyższy nie robić nic po łebkach na szybkiego tylko zastanowić się ,przeanalizować dokładnie problem i wydać mądrą sprawiedliwą społecznie ustawę dla wszystkich ludzi pracy a nie pod siebie i dla swoich przepychanek politycznych, która będzie służyć pokoleniom a nie bez przerwy poprawiać zmieniać aż wychodzi poprawaka do poprawki

    Odpowiedz
  • filozus(2008-05-15 10:58) Zgłoś naruszenie 00

    Wreszcie Gazeta Prawna połapała siię, jak to jest z prawami nabytymi urodzonych po 31.12.1948. A tymczasem funkcjonariusze ZUS z szefem prawników Zbigniewem Rakiem na czele wciąż okłamują sąd. Wpisz w wyszukiwarce: Bloger Adam Kłykow i czytaj "ZUS - szczyt głupoty"

    Odpowiedz
  • Anna(2008-05-15 10:50) Zgłoś naruszenie 00

    Zgadzam się z powyższymi komentarzami są słuszne ale czy ktoś z decydentów je czyta? Czy nie wstyd prawnikom opiniującym ten projekt ustawy,że odbiera się uprawnienia nabyte.To żenujące.Liczę że ZZ jednym głosem zakwestionują te praktyki. Wreszcie zacznijmy się porównywać do europejczyków nie pod względem wieku emerytalnego ale wysokości płac,wysokości emerytur i standardu życia. Ci co przygotowują takie niedorzeczne propozycje będą mieć na sumieniu znaczną grupę obywateli i niestety są nieudacznikami bo szukanie pięniędzy na krzywdzie ludzkiej to wielki wstyd i kompletny brak profesjonalzmu.Autorzy projektu ustawy do zwolnienia!!!

    Odpowiedz
  • Andrzej(2008-05-15 21:15) Zgłoś naruszenie 00

    do robotnik:
    To nam w tej chwili gwarantuje rząd, natomiast projekt ustawy OPZZ, wniesiony do Sejmu wykreśla art. 184, dając większej grupie możliwość przejścia na emeryturę lecz pomostową tzn ochłapy.Daje możliwość przejścia na emeryturę urodzonym 1949-1969 lecz jak wcześniej wspomniałem "pomostówkę", a nie na normalną emeryturę w "niższym wieku"

    Odpowiedz
  • 1954/36(2008-05-15 09:31) Zgłoś naruszenie 00

    no cóż "rząd się sam wyżywi" - już kiedyś tak było. Co ich obchodzą ludzie - to dla nich mierzwa. Zapominają skąd pochodzą i kto ich wybrał. Przecież nie wszyscy z nich byli całe życie zamożni. A te panie ze zdjęcia już najlepsze lata mają za sobą powinny o tym pamiętać, po 50-tce to już od czasu do czasu człowiek choruje, a w okolicy 60-tki to już będą mnie wprowadzać po schodach na piętro, zresztą nie tylko mnie. Ja już nie mam sił do pracy, jestem napracowana. Dajcie nam kobietom szansę na jeszcze parę lat godnego życia.

    Odpowiedz
  • ezana 1954(2008-05-15 09:38) Zgłoś naruszenie 00

    Lista to pikuś ale czy ktoś przeczytał projekt ustawy? Listę ograniczono do 51 zawidów, Emerytury wcześniejsze zamieniono na pomostówki a różnica jest taka, że albo nikt z tego nie skorzysta albo skorzystają ci co będą mieli uprawnienia i dalej będą pracować a to za sprawą sposobu obliczania, Emerytura wcześniejsza wypłacana była jak normalna natomiast pomostowa będzie miała wartość najniższej emerytury w danum momencie, Czy ktoś wie ile ona np teraz wynosi?. Z biegiem lat ta najniższa będzie wciąż malała i nie da się za nią wyżyć, Zrobił się szum wokół małej ilości uprawnionych ale nikt nie zwrócił uwagi na to co jeszcze jest w ustawie np wskazówki aby osobom zatrudnionym w trudnych lub szkodliwych warunkach systematycznie obniżać pensje zasadnicze. Zachęcam do przeczytania projektu ustawy to wam włosy na głowie staną albo po prostu w;ypadną, Jeśli związki zgodą się na takie coś to oznaczać będzie, że dmuchają w tą samą trąbę co rząd, Projekt można znależc na stronie internetowej opzz

    Odpowiedz
  • Słonko(2008-05-15 09:23) Zgłoś naruszenie 00

    Ja mam 50 lat. Przepracowałam sumiennie 30 lat. Tez bym chciała prześć na emerytyrę. Jak się pracuje po 30 latach za 900 zł netto, to się szuka pracy dorywczej, żeby przeżyć. Po drugie w pracy jest chaos, bałagan, ploty. Kto śilniejszy i ma poarcie u burmistrza to wygrywa. Ja nikomu w tyłek nie wchodzę.
    Pozdrawiam . Słonko

    Odpowiedz
  • Kinga(2008-05-15 09:26) Zgłoś naruszenie 00

    Praw nabytych nie można zmieniac był wybór w 1999r czy na starych zasadach czy nowych zasadach chcemy emeryture wybralam na starych nie przystapilam do 2 filaru i co teraz zmusza sie mnie do nowych zasad KPINA lekcewazy sie nas .Na stare lata doprowadza do furii Pan TUSK powiedzial ze BEDZIE SIE NAM ŻYO LEPIEJ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

    Odpowiedz
  • kobiety 1954(2008-05-15 09:18) Zgłoś naruszenie 00

    Roczniki 1954 i 1955 zostały zrobione w "BALONA" przez Rzadzacych. W/w roczniki nie przystapiły do II i III filaru. Proszę zauważyć jake bedą emerytury tych osób. A do tego dołożono jeszcze 5 lat pracy. Wiadomo,że żaden fundusz emerytalny nie przyjmie kobiety w takim wieku ( 54 lata). A jeszcze do tego chcą zlikwidować okres ochronny ( 4 lata). Po 30 latach pracy na bruk bez srodków do zycia. Mam nadzieję ,żę RZAD przedłuzy wczesniejsze emerytury na takich samych zasadach jak obecnie. Żyjemy nadzieją!!!!!!!!

    Odpowiedz
  • 35/15(2008-05-15 08:45) Zgłoś naruszenie 00

    nie można odbierać przywilejów dla osób, które pracowały w szczególnych warunkach i zatrudniły się licząc na wcześniejszą emeryturę. Nowe warunki dla nowych osób.

    Odpowiedz
  • zdesperowana 54 latka(2008-05-15 07:59) Zgłoś naruszenie 00

    A co z kobietami roczniki lat 54 i dalej,które przepracowały 30-35 lat,przecież nam się należą emerytury po tylu latach pracy,wypracowane.Kto teraz z młodych roczników bedzie miał 30-35 lat pracy nawet przy opłacaniu składki od najniższej płacy.Dlaczego nam każą pracować najdłużej.Dlaczego chcą nas okraść z tego co nam się należy.

    Odpowiedz
  • Danuta(2009-11-08 11:31) Zgłoś naruszenie 00

    Dlaczego !? nikt nie pomyslał do tej pory o emeryturach ,dla kobiet ktore przepracowały 40 lat w RP a nie osiagnęły wieku emerytalnego.
    Przecież przez 40 lat odprowadzają składki. W 2011 r bede miała tyle lat pracy ,ale miestety 2012 dopiero skończę 55 l. i nie obejmuje mnie
    wczesniejsza emerytura. Co jest wazniejsze .? KIEDY sie urodziłam / ?
    czy ile lat pracuję dla "KOCHANEJ POLSKI. bo napewno nie pracuję dla siebie za te parę groszy.Od pierwszego -do pierwszego .!

    Odpowiedz