Zarząd Krajowy Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Lekarzy postanowił zaskarżyć do Trybunału Konstytucyjnego przepisy ustawy o zakładach opieki zdrowotnej, mówiące o tym, iż lekarze pełniący dyżury medyczne są wyłączeni z limitu godzin nadliczbowych określonego w kodeksie pracy.

Poinformował o tym dziś przewodniczący OZZL Krzysztof Bukiel. Jak powiedział, skarga ma być przygotowana w ciągu trzech tygodni.

"Pisaliśmy już w tej sprawie do Państwowej Inspekcji Pracy, ale ona stwierdziła, że pracodawcy mogą wymagać od lekarzy pełniących dyżury medyczne, w przeciwieństwie do innych grup zawodowych, pracy powyżej 150 godz. nadliczbowych rocznie" - powiedział Bukiel.

W ocenie OZZL przepisy o czasie pracy lekarzy są niezgodne z konstytucyjną zasadą równości obywateli i zakazem dyskryminacji.

Zgodnie z ustawą o szczególnych uprawnieniach pracowników zakładów opieki zdrowotnej, nad którą pracuje obecnie sejmowa komisja zdrowia, pracodawcy będą mogli wymagać od lekarzy przekroczenia limitu 150 godzin nadliczbowych rocznie w szczególnych sytuacjach.