"Program zakłada zamawianie kształcenia w takich specjalnościach, jakich brakuje na rynku pracy. Pilotażowo chcemy uruchomić kilka kierunków zamawianych już w najbliższym roku akademickim. Będą to specjalności ważne dla rozwoju gospodarki - takie, w których mamy na rynku ogromne braki kadrowe: brakuje specjalistów w naukach ścisłych i przyrodniczych oraz inżynieryjnych" - wyjaśniła Dziedzik.

Jak podkreśliła, Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego będzie zamawiać kierunki studiów na różnych uczelniach, a nie tylko politechnikach. Dziedzik zapowiedziała, że najprawdopodobniej w środę będzie już wiadomo, jakie kierunki MNiSW chce zamówić w ramach programu pilotażowego.

"Zamawianie kierunków studiów i motywowanie uczniów do kształcenia w takich specjalnościach wysokimi stypendiami przewiduje Program Operacyjny Kapitał Ludzki na lata 2007-2013. Z niego będą pochodziły pieniądze na zamawianie kształcenia, w tym stypendia" - dodała rzeczniczka.

O tym, którzy studenci dostaną stypendia, na pierwszym roku ma zdecydować konkurs świadectw. Na kolejnych latach studiów stypendia mają dostać ci, którzy będą się najlepiej uczyć.

"O realizację kształcenia na kierunkach zamawianych uczelnie będą się ubiegać w konkursie. Pilotaż pozwoli nam sprawdzić czy taka formuła zamawiania kierunków zda egzamin" - zaznaczyła Dziedzik.