WYNAGRODZENIA NAUCZYCIELI. Po opublikowaniu w piątek w GP (nr 179) artykułu: Nauczyciele bez podwyżek, były minister edukacji Roman Giertych oświadczył, że premier Jarosław Kaczyński oszukał nauczycieli. Według niego, dwa miesiące temu szef rządu obiecał mu, że będzie 10-procentowa podwyżka wynagrodzeń dla nauczycieli w 2008 roku. - Z projektu budżetu dowiadujemy się, że tak naprawdę ta podwyżka oznacza obniżkę płac - dodał Roman Giertych. W związku z tym Związek Nauczycielstwa Polskiego zwrócił się do premiera o pilne spotkanie w sprawie wysokości kwoty bazowej dla nauczycieli zapisanej w projekcie budżetu na 2008 rok. Zdaniem ZNP, rząd - wbrew wcześniejszym zapowiedziom - usiłuje obniżyć wynagrodzenia nauczycieli w 2008 roku.

Więcej www.znp.org.pl

WARTO STUDIOWAĆ W WARSZAWIE. 65 polskich i 20 zagranicznych uczelni przedstawiło swoje oferty podczas Warszawskiego Salonu Maturzystów Perspektywy 2007. Władze Warszawy zapowiedziały wsparcie dla stołecznych uczelni oraz promocję miasta jako atrakcyjnego miejsca dla studiowania dla obcokrajowców. Osoby odwiedzające targi zapoznały się nie tylko z ofertą uczelni, ale też firm prowadzących kursy językowe. Wśród imprez towarzyszących są spotkania z egzaminatorami z Centralnej Komisji Egzaminacyjnej, którzy odpowiadali na pytania związane z przebiegiem przyszłoroczej matury.

Więcej www.um.warszawa.pl

WLICZANIE OCEN Z RELIGII DO ŚREDNIEJ. Przewodniczący Wychowania Katolickiego Konferencji Episkopatu Polski abp Kazimierz Nycz powiedział, powołując się na wielu ekspertów, że nie ma obaw o niezgodność wliczania stopnia z religii do średniej ocen uczniów z Konstytucją RP. Według niego nie ma podstaw do podejrzeń o dyskryminację uczniów, ponieważ rozporządzenie ministra edukacji narodowej nakazuje wliczanie do średniej ocen ze wszystkich przedmiotów nadobowiązkowych. Ponadto, według arcybiskupa ocena z religii będzie dotyczyć tylko i wyłącznie wiedzy religijnej, a nie praktyk religijnych.

Więcej www.archidiecezja.warszawa.pl

ZJAZD LEKARZY RODZINNYCH. Na VI Zjeździe Polskiego Towarzystwa Medycyny Rodzinnej w Gdańsku prof. Andrzej Steciwko przypomniał, że w Polsce działa około 2 tys. gabinetów lekarzy rodzinnych, a potrzeba minimum 16-20 tys. Najwięcej lekarzy rodzinnych jest w województwach dolnośląskim, lubuskim i lubelskim.

Więcej www.zmr.am.wroc.pl

W SZPITALACH ZABRAKNIE LEKARZY. Członek zarządu województwa mazowieckiego Waldemar Roszkiewicz zwrócił się do lekarzy Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego w Radomiu, aby wycofali wypowiedzenia i przyszli 1 października do pracy. Sytuacja szpitali na Mazowszu jest bardzo trudna. Z Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego w Radomiu chce odejść ponad 130 lekarzy z 241 zatrudnionych. W trzech szpitalach w mieście wypowiedzenia z pracy złożyło ponad 250 lekarzy.

Więcej www.mazowsze.uw.gov.pl