Z ankiety przeprowadzonej przez Stowarzyszenie Młody Lekarz wynika, że aż 89 proc. lekarzy w trakcie odbywania stażu podyplomowego zarabia między 1 tys. a 1,5 tys. zł netto miesięcznie. W badaniu wzięło udział 800 osób, które ukończyły studia nie później niż pięć lat temu.

Wśród lekarzy, który są w trakcie robienia specjalizacji, zdecydowana większość również osiąga dochody poniżej 2 tys. zł netto miesięcznie. 51 proc. z nich zarabia 1278 zł netto miesięcznie, 26 proc. - od 1 tys. do 1,5 tys. zł, a 10 proc. między 1,5 tys. zł a 2 tys. zł. Średni przychód z pracy osiągany po pięciu latach w pracy w zawodzie to niewiele ponad 2,5 tys. zł miesięcznie. Zdaniem młodych lekarzy niskie przychody uniemożliwiają im np. zaciąganie kredytów mieszkaniowych. Przyznają, że mimo pracy zawodowej są nadal wspierani finansowo przez rodziców. Z pomocy rodziny korzysta 40 proc. stażystów i 37 proc. lekarzy w trakcie nauki specjalizacji.

Zdaniem Konstantego Radziwiłła, prezesa Naczelnej Rady Lekarskiej, zła sytuacja w służbie zdrowia sprawia, że coraz mniej młodych ludzi decyduje się na studia lekarskie.

To powoduje, że tworzy się luka pokoleniowa wśród lekarzy. Już teraz 75 proc. specjalistów ma powyżej 56 lat.

- Liczba lekarzy zmniejszyła się w Polsce do najniższego poziomu w Europie. W Polsce na tysiąc mieszkańców przypada 2,1 lekarza - mówi Maciej Jędrzejowski, szef regionu mazowieckiego Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Lekarzy. 7,5 tys. lekarzy, którzy robią specjalizację finansowaną z budżetu państwa, pracuje w placówkach ochrony zdrowia.