Pracownik będzie musiał uzasadnić urlop na żądanie

autor: Izabela Rakowska-Boroń02.05.2008, 03:00; Aktualizacja: 02.05.2008, 12:08

Rząd nie zlikwiduje urlopu na żądanie, ale chce, aby pracownicy jednorazowo mogli skorzystać tylko z jednego dnia tego urlopu. Zmiany w urlopach na żądanie zapowiadają także posłowie, a PO przygotowało już projekt nowelizacji kodeksu pracy. Związki zawodowe nie zgadzają się na zmiany w sposobie udzielania urlopu na żądanie.

wróć do artykułu

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:GP
Polub Gazetaprawna.pl

Polecane

Komentarze (38)

  • pio(2011-01-19 21:55) Zgłoś naruszenie 00

    JA jestem za likwidacja PKPP Lewiatan strajkowac nie urlopy zabrac ludzie niech robia nie tylko po 8 godzin tylko 24 emerytury na cmentarzu

    Odpowiedz
  • m&m(2008-09-06 11:53) Zgłoś naruszenie 00

    Pracownik przyszedl do pracy i mówi do kierownika:
    -boli mnie ząb, żle się czuję
    -dobrze, możesz wyjść do lekarza, jeśli trzeba weź zwolnienie na kilka dni
    -nie pójdę do lekarza, bo nie lubie lekarzy, biorę urlop na żądanie!

    Co ma zrobić kierownik, jeżeli pracownik przepracował już 2 godziny e tym dniu?

    Odpowiedz
  • mk(2008-05-10 17:05) Zgłoś naruszenie 00

    Do barbara,
    za bardzo to Ty wykształcona nie jesteś, trzeba wiedzieć jaka jest różnica między związkami zawodowymi a PZPN (chyba nie zawodowy).
    Pracodawcy (kapitaliści) zawsze chcieli mieć do dyspozycji pracownika 24 godziny na dobę i najlepiej za darmo (historii chyba się uczyłaś, chociaż historia nigdy, nikogo niczego, nie nauczyła). To jest właśnie mentalność polskich pracodawców chęć dorobienia się jak najszybciej i nie zawsze uczciwie.
    A może trochę wolniej żeby nikt przez Ciebie nie płakał.

    Odpowiedz
  • az(2008-05-09 14:02) Zgłoś naruszenie 00

    jeden raz wziełam urlop na ządanie, gdy obudziłam się rano z temperaturą,
    w ciagu 3 lat pracy nie byłam ani 1 dnia na zwolnieniu lekarskim,
    pracodawca naraża mnie utratę zdrowia- zimą po weekandzie było niekiedy
    11st.C - jestem pracownikiem biurowym, najnizsza temperatura w jakiej pracowałam to 7st.C a LEWIATAN niech się najpierw zajmie łamaniem prawa przez parcodawców

    Odpowiedz
  • Pa.(2008-05-09 09:33) Zgłoś naruszenie 00

    Marian. Tesknota za PRL-em. Za morde! Za brame!. Do obozu pracy!
    - "Załatwiłem sobie fabryke, nie po to aby karakony uciekały na wyspy!",
    - "...no i dobrze niech wyjezdzają...przyjadą ze Wschodu i beda pana całować po rękach...",
    - "...800zł to mało!....a moze jeszcze dac wam zone i córke?"
    Taka jest Polska! Dlatego młodzi ludzie tysiacami opuszczaja "IV strefe".

    Odpowiedz
  • Miki(2008-05-08 21:52) Zgłoś naruszenie 00

    A kto tobie każe pracować na umowę zlecenie. (do tego z wielką grzywą 30) Załóż sobie firmę i Ty zatrudniaj ludzi na umowy zlecenia. I cwaniakuj jak potrafisz. U mnie wszyscy pracownicy są zatrudnieni na umowę o pracę. Ja od 14 lat nie byłem na urlopie. Nigdy nie było problemu z wolnym jednym dniem czy dwoma dla pracownika. Jak się godzicie na pracę bez urlopu za 754 zyla 7 dni w tygodniu to jest wasz wybór. A jak nie ma urlopu (umowa zlecenie) to i nie ma urlopu na żądanie, to po co te puste gadki. Godzisz się na taką sytuację toś kiep i tyle. A co do młotków - jeżeli już używać takiego porównania to tak naprawdę zastanów się kto nim jest .... ehh

    Odpowiedz
  • benia(2008-05-08 17:32) Zgłoś naruszenie 00

    chyba sobie żarty robi to PO , nie bedzie urlopów na żądanie to będą zwolnienia lekarskie -tez jestem tego zdania, i nie 1 dzień a wtedy 3 lub 4 dni nie będą mieli pracowników!!
    pracownik-nie znaczy niewolnik! Kiedy chce może wziaść 1 dzień urlopu!!! I nikt nie może mu tego zabronić!

    Odpowiedz
  • MM(2008-05-06 17:50) Zgłoś naruszenie 00

    Do Miki: Proszę nie obrażać ludzi twierdzeniem że są obibokami.
    Dziwne że tylko polski pracodawca wciąż jest niezadowolony. W moim zakładzie pracy obowiązuje 20min przerwy dla każdego pracownika ale większość nie może z tego korzystać ponieważ brak jest możliwości. Jeżeli pracujesz przez 24godz to kiedy śpisz? no chyba że jesteś maszyną która nie musi spać to po pierwsze , a po drugie pracujesz na swój zysk nie w kwocie 800 czy 1000zł miesięcznie. Jeżeli Ci tak źle to zatrudnij sie u innego pracodawcy i będziesz odpoczywał jak Ci których o to posądzasz.

    Odpowiedz
  • Lew 45(2008-05-05 23:20) Zgłoś naruszenie 00

    Biedny Pracodawco ! Zapraszam do pracy na umowe zlecenie przepracujesz okolo 24o godzin i zarobisz u mnie 754 zl i nie musisz myslec w ogole o jakimkolwiek urlopie nawet po roku pracy .Wez ty sie i pieprznij mloteczkiem 5 kg w glowke !!!!!!!!! do Miki 29

    Odpowiedz
  • Miki(2008-05-05 22:25) Zgłoś naruszenie 00

    Czytam to wszystko i włosy mi staja na głowie. Tylko Elżbieta i Barbara chyba wiedzą o co chodzi. Reszta to jakaś propaganda związkowa podrzędnych działaczy. Tak strasznie narzekacie na pracodawców ale w małych i średnich firmach zatrudnionych jest ok, 70 % osób w wieku produkcyjnym. I teraz wyobraźcie sobie że jesteście człowiekiem zatrudniającym 5 osób i w dany dzień jest bardzo ważna transakcja stanowiąca o być albo nie być firmy. I nagle rano dowiadujecie się sms-em że wszyscy pracownicy biorą urlop na żądanie na 2 dni. I nie macie prawa odmówić. Narzekacie na zarobki. A daliście z siebie coś więcej czy pracujecie jak automaty przez 7 godzin (1 godz. lub więcej to przerwy) i potem do domu, telewizorek, grilek, piwko itp. Pracodawca jest 24 h w pracy!!!

    Odpowiedz
  • liima(2008-05-05 19:37) Zgłoś naruszenie 00

    no tak bo jak się ma swoje firmy to wszystko trzeba zmieniać na swoją korzyść

    Odpowiedz
  • Związki zawodowe, nie dajcie się i nie zgadzajcie się(2008-05-05 14:32) Zgłoś naruszenie 00

    na wycofanie urlopu na rządanie!!!

    Odpowiedz
  • barbara(2008-05-05 11:50) Zgłoś naruszenie 00

    Mamy urlopy wypoczynkowe, mamy urlopy okolicznościowe, mamy zwolnienia lekarskie, mamy zasiłki opiekuńcze w przypadku choroby dziecka, mamy urlopy bezpłatne, i zawsze możemy uzgodnić z kierownikiem dodatkowy dzień wolny, acha i mamy jeszcze wszystkie soboty wolne,ale co z tego, gdy wszystkie urzędy pracują wtedy gdy i my jesteśmy w pracy,, podobnie z listonoszami, po co chodzą po domach w godzinach gdy wszyscy są w pracy. Tu potrzeba zmian.

    Odpowiedz
  • barbara(2008-05-05 11:39) Zgłoś naruszenie 00

    Dopóki będzie taka świadomość i mentalność, jaką prezentują powyżsi forumowicze, to w Polsce nie będzie dobrze. Sami sobie podstawiacie nogę i dajecie manipulować sobą związkom zawodowym, których działalność w Polsce powinna być zakazana podobnie jak partiom faszystowskim i komunistycznym. Pracownik wykształcony i świadomy swojej pozycji nie musi korzystać z us ług mafiozów. Działącze związkowi to największe nieroby w Polsce. (+ PZPN)

    Odpowiedz
  • prezes(2008-05-05 11:01) Zgłoś naruszenie 00

    głosowli na Donka .. pędzili jak debil edo urn głosować na niego...to teraz mają mają.. i bardzo dobrze niewolnicy.. do pracy

    Odpowiedz
  • wiktor(2008-05-05 10:58) Zgłoś naruszenie 00

    to może mam jeszcze pytac TUSKU o zgodę? Pewnie boi sie strajków wynikłych z głupoty jego rządu

    Odpowiedz
  • do kryni(2008-05-05 09:19) Zgłoś naruszenie 00

    80 % tych pseudo pracodawców też nadaje się tylko do piaskownicy.

    Odpowiedz
  • krynia(2008-05-05 08:27) Zgłoś naruszenie 00

    Pracodawca i pracownik to rownoprawne strony. W Polsce obowiązki ma tylko pracodawca - a pracownik?. Nie mozna egzekwować od niego żadnych obowiązków - bo sie obraża. Niech wraca do piaskownicy.

    Odpowiedz
  • neon(2008-05-05 08:09) Zgłoś naruszenie 00

    Do zdesperowana
    Ty chyba masz ze sobą problemy. Prezydent to obecnie jedyna zapora przed durnymi pomysłami tych reformatorów z PO. Gość jest specjalistą prawa pracy i najprawdopodobniej zawetuje te durne pomysły platformersów. Trzeba uczciwie powiedzieć, że pomysły PO na niszczenie prawa pracy przechodzą już same siebie.

    Odpowiedz
  • vlodar(2008-05-04 18:37) Zgłoś naruszenie 00

    najlepiej przykuć pracownika do stanowiska i po kłopocie - wybraliśmy do "tego sejmu" idiotów czy tyranów????!!paranoja

    Odpowiedz