Według dokumentu najwięcej z nich mieszka i pracuje w Szkocji, gdzie na 1000 lokalnych mieszkańców przypada od 10 do 29 imigrantów z Europy Wschodniej. W większości są to Polacy, chociaż w Szkocji osiedlili się również przybysze z: Czech, Estonii, Węgier, Słowacji, Łotwy, Litwy i Słowenii.

Autorzy raportu szacują, że od 2004 roku do Wielkiej Brytanii przyjechało około miliona Polaków, ale połowa z nich już wyjechała

W końcu ubiegłego roku w Wielkiej Brytanii odnotowano 665 tysięcy imigrantów z Europy Wschodniej.

Charakterystyczną cechą obecnej fali imigracji jest duża mobilność. Przybysze „są w stanie przyjeżdżać do Wielkiej Brytanii tylko na sezon oraz odwiedzać rodzinny kraj w trakcie pobytu na Wyspach Brytyjskich - podkreślają autorzy raportu. Trzy czwarte przyjezdnych to ludzie młodzi w wieku od 16 do 39 lat. 84 procent ma stałą pracę i nie rozgląda się za zasiłkami. Jest to wiekszy odsetek niż wśród Brytyjczyków. Większość Polaków przyjeżdża na Wyspy w celach zarobkowych, a wyjeżdża ponieważ chce być z rodziną i przyjaciółmi oraz dochodzi do wniosku, że praca, którą wykonują nie zaspokaja ich ambicji.