statystyki

Kończy się czas na coroczny przegląd danych osobowych zgromadzonych na potrzeby ZFŚS

autor: Łukasz Chruściel20.11.2020, 08:50; Aktualizacja: 20.11.2020, 11:18
Zgodnie z art. 8 ust. 1d ustawy z 4 marca 1994 r. o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych (t.j. Dz.U. z 2020 r. poz. 1070) pracodawca dokonuje przeglądu danych osobowych, o których mowa w ust. 1a (osób uprawnionych do korzystania z funduszu), nie rzadziej niż raz w roku kalendarzowym w celu ustalenia niezbędności ich dalszego przechowywania.

Zgodnie z art. 8 ust. 1d ustawy z 4 marca 1994 r. o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych (t.j. Dz.U. z 2020 r. poz. 1070) pracodawca dokonuje przeglądu danych osobowych, o których mowa w ust. 1a (osób uprawnionych do korzystania z funduszu), nie rzadziej niż raz w roku kalendarzowym w celu ustalenia niezbędności ich dalszego przechowywania.źródło: ShutterStock

Chodzi o zidentyfikowanie i usunięcie tych danych, które nie są niezbędne do realizacji celów wskazanych w ustawie. Z czynności tej warto sporządzić protokół – będzie on przydatny w razie kontroli.

Zgodnie z art. 8 ust. 1d ustawy z 4 marca 1994 r. o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych (t.j. Dz.U. z 2020 r. poz. 1070) pracodawca dokonuje przeglądu danych osobowych, o których mowa w ust. 1a (osób uprawnionych do korzystania z funduszu), nie rzadziej niż raz w roku kalendarzowym w celu ustalenia niezbędności ich dalszego przechowywania. Przy czym usuwa dane osobowe, których dalsze przechowywanie jest zbędne do realizacji celu określonego w ust. 1a i 1c. Istotny jest tu ust. 1c – zgodnie z nim pracodawca przetwarza dane osobowe, o których mowa w ust. 1a, przez okres niezbędny do przyznania ulgowej usługi i świadczenia, dopłaty z funduszu oraz ustalenia ich wysokości, a także przez okres niezbędny do dochodzenia praw lub roszczeń. Przepisy te obowiązują od 4 maja 2019 r. i mają służyć realizacji zasady minimalizacji danych (należy zbierać tylko absolutnie potrzebne).

Czas przechowywania


Pozostało 79% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane