statystyki

Na koniec roku trzeba ostatecznie rozliczyć fundusz socjalny

autor: Magdalena Sobczak20.11.2020, 08:46; Aktualizacja: 20.11.2020, 11:14
Pracodawcy, którzy w 2020 r. prowadzili zakładowy fundusz świadczeń socjalnych (dalej: ZFŚS), mają obowiązek dokonania do końca grudnia ostatecznej korekty odpisów.

Pracodawcy, którzy w 2020 r. prowadzili zakładowy fundusz świadczeń socjalnych (dalej: ZFŚS), mają obowiązek dokonania do końca grudnia ostatecznej korekty odpisów.źródło: ShutterStock

Odpisy powinny być ustalone na podstawie rzeczywistego średniorocznego zatrudnienia. Dlatego do 31 grudnia należy dokonać ich korekty do faktycznej przeciętnej liczby zatrudnionych.

Pracodawcy, którzy w 2020 r. prowadzili zakładowy fundusz świadczeń socjalnych (dalej: ZFŚS), mają obowiązek dokonania do końca grudnia ostatecznej korekty odpisów. Warto się do tego przygotować już teraz, by w grudniu przeliczyć odpis ponownie i ustalić jego wartość całoroczną, uwzględniając faktyczną przeciętną liczbę pracowników w roku kalendarzowym.

Przypomnijmy, że do 31 maja pracodawcy przekazali na rachunek bankowy funduszu socjalnego kwotę stanowiącą co najmniej 75 proc. równowartości odpisów podstawowych, a do 30 września pozostałą część dokonanych odpisów i zwiększeń na dany rok kalendarzowy. Ta druga rata odpisu mogła jednak stanowić dla nich kłopot, bo trzeba w niej było uwzględnić zmiany w przepisach obowiązujące od 24 czerwca br., które wprowadziły możliwość ograniczenia kosztów związanych z prowadzoną przez pracodawców działalnością socjalną (o czym dalej w tekście).

Jeśli więc we wrześniu pracodawca dokonał odpowiednich obliczeń i przeprowadził korektę odpisu (w sytuacji, gdy dotyczyły go zmiany w przepisach), to w grudniu powinien już tylko dokonać tradycyjnych corocznych obliczeń związanych z liczbą pracowników, aby dopełnić obowiązku przeprowadzenia ostatecznej korekty odpisów. Przy czym w tym roku odpis nalicza się od kwoty bazowej stanowiącej przeciętne wynagrodzenie miesięczne w gospodarce narodowej w drugim półroczu 2018 r. – 4134,02 zł. Odpis podstawowy na pracownika zatrudnionego w normalnych warunkach pracy wynosi zatem 1550,26 zł.


Pozostało 84% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane