statystyki

Wkrótce czas na złożenie sprawozdań do PFRON za 2020 rok

autor: Michalina Topolewska20.11.2020, 09:10; Aktualizacja: 20.11.2020, 10:36
niepełnosprawny

Wśród zobowiązanych do złożenia rocznych deklaracji są przede wszystkim zakłady pracy zobligowane do wpłat na fundusz ze względu na to, że nie spełniają wymaganego przepisami wskaźnika zatrudnienia osób z dysfunkcjami zdrowotnymi.źródło: ShutterStock

Pracodawcy muszą pamiętać o złożeniu rocznych deklaracji lub informacji na rzecz Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. Mają na to czas do 20 stycznia 2021 r.

Wśród zobowiązanych do złożenia rocznych deklaracji są przede wszystkim zakłady pracy zobligowane do wpłat na fundusz ze względu na to, że nie spełniają wymaganego przepisami wskaźnika zatrudnienia osób z dysfunkcjami zdrowotnymi. Dodatkowo również ci pracodawcy, którzy wnoszą wpłaty do PFRON, w przypadku występowania nieprawidłowości w prowadzeniu zakładowego funduszu rehabilitacji osób niepełnosprawnych (np. nieterminowego przekazywania na niego pieniędzy) lub udzielania ulg innym pracodawcom, którzy w ten sposób chcieliby obniżyć wysokość swojej należności na fundusz. Aby rozliczyć się z PFRON, ci pracodawcy muszą wypełnić i wysłać druk DEK-R.

Jego wzór jest określony w rozporządzeniu ministra rodziny, pracy i polityki społecznej z 22 czerwca 2018 r. w sprawie ustalenia wzorów deklaracji składanych zarządowi PFRON przez pracodawców zobowiązanych do wpłat na rzecz funduszu (t.j. Dz.U. z 2019 r. poz. 172). Co ważne, wprawdzie resort przygotował nowelizację tego aktu prawnego (obecnie jest na etapie konsultacji), ale przewidziane w nim zmiany nie dotyczą akurat formularza DEK-R, tylko dwóch innych druków, więc ten dotychczasowy będzie dalej stosowany.


Pozostało 76% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane