statystyki

Wydruk z monitoringu może być dowodem w sprawie kary porządkowej, ale jego włożenie do akt jest ryzykowne

autor: Sebastian Kryczka19.11.2020, 08:56; Aktualizacja: 19.11.2020, 10:46
Do podstawowych obowiązków pracodawcy zalicza się prowadzenie nadzoru nad szeroko rozumianym procesem pracy. Odnosi się to zarówno do kwestii wykonywania przez zatrudnionych pracy o właściwej jakości i ilości, jak również oceny bezpiecznych warunków pracy.

Do podstawowych obowiązków pracodawcy zalicza się prowadzenie nadzoru nad szeroko rozumianym procesem pracy. Odnosi się to zarówno do kwestii wykonywania przez zatrudnionych pracy o właściwej jakości i ilości, jak również oceny bezpiecznych warunków pracy.źródło: ShutterStock

Pracownik produkcyjny, który wykonywał pracę w maseczce zasłaniającej usta i nos, dopuścił się ciężkiego naruszenia przepisów bhp. Pracownik służby bhp sporządził wydruk kilku klatek monitoringu wizyjnego, na których widać nieprawidłowe postępowanie pracownika. Następnie skierował wniosek do pracodawcy o nałożenie kary porządkowej. Czy w takim przypadku dokumentacja fotograficzna załączona do wniosku o ukaranie może być przechowywana przez rok w części D akt osobowych (tj. do czasu uznania kary za niebyłą)? Czy w omawianej sytuacji – uwzględniając zasłonięcie twarzy maseczką – obowiązuje zasada, zgodnie z którą po upływie trzech miesięcy nagrania obrazu zawierające dane osobowe powinny ulec zniszczeniu ?

Do podstawowych obowiązków pracodawcy zalicza się prowadzenie nadzoru nad szeroko rozumianym procesem pracy. Odnosi się to zarówno do kwestii wykonywania przez zatrudnionych pracy o właściwej jakości i ilości, jak również oceny bezpiecznych warunków pracy. Pracodawca jest bowiem zobowiązany chronić zdrowie i życie załogi przy wykorzystaniu wszelkich dostępnych legalnych środków technicznych i organizacyjnych. Do środków technicznych można zaliczyć stosowanie monitoringu wizyjnego, którego wykorzystywanie w procesach pracy przewiduje kodeks pracy.


Pozostało 78% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane