statystyki

Wpłatę na PPK sfinansują pieniądze z PFRON

autor: Michalina Topolewska17.11.2020, 07:34; Aktualizacja: 17.11.2020, 08:11
Takie rozwiązanie przewiduje rozporządzenia ministra rodziny i polityki społecznej z 20 października 2020 r. w sprawie ZAZ (Dz.U. poz. 1921), które wchodzi dziś w życie. Jedna ze zmian zawartych w jego par. 1 pkt 1 jest związana z katalogiem kosztów działania zakładu, które mogą być finansowane z dotacji PFRON.

Takie rozwiązanie przewiduje rozporządzenia ministra rodziny i polityki społecznej z 20 października 2020 r. w sprawie ZAZ (Dz.U. poz. 1921), które wchodzi dziś w życie. Jedna ze zmian zawartych w jego par. 1 pkt 1 jest związana z katalogiem kosztów działania zakładu, które mogą być finansowane z dotacji PFRON.źródło: ShutterStock

Zakłady aktywności zawodowej (ZAZ) pokryją ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych (PFRON) należności na pracownicze plany kapitałowe (PPK) oraz składkę na Fundusz Solidarnościowy (FS).

Takie rozwiązanie przewiduje rozporządzenia ministra rodziny i polityki społecznej z 20 października 2020 r. w sprawie ZAZ (Dz.U. poz. 1921), które wchodzi dziś w życie. Jedna ze zmian zawartych w jego par. 1 pkt 1 jest związana z katalogiem kosztów działania zakładu, które mogą być finansowane z dotacji PFRON. Wśród nich są m.in. składki na ubezpieczenia społeczne, Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych i Fundusz Pracy (FP) naliczane od wynagrodzeń personelu. Teraz została tutaj dodana obowiązująca od ubiegłego roku należność na FS.

– Jej uwzględnienie w przepisach jest potrzebne, bo urzędy marszałkowskie nie były w tej kwestii jednomyślne. Niektóre mówiły, że składka na FS, która została wydzielona z tej odprowadzanej na FP, stanowi zupełnie nową należność i nie może być pokrywana ze środków PFRON. Są jednak i takie, które nie uznawały tego za nieprawidłowe działanie – mówi Ewa Wójcik, prezes Ogólnopolskiego Związku Pracodawców ZAZ.

Dzięki zmianie zawartej w wspomnianym przepisie będzie też możliwe sfinansowanie z tego samego źródła wpłat podstawowych i dodatkowych na PPK.


Pozostało 60% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Komentarze (2)

  • ulinka(2020-11-18 22:08) Zgłoś naruszenie 00

    Ja się ciesze ze jestem juz w ppk od roku ubiegłego. Mozna powiedziec ze jestem trochę do przodu.Ale firma w której pracuje to duze przedsiębiorstwo i w takich było wdrażane wcześniej. Nawet nie myślałam, że pieniądze beeda tak regularnie wpływać..bo ludzie róznie mówili. Cieszę się że nie zrezygnowałam

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane