statystyki

Dlaczego emerytura wojskowa nie pozbawi prawa do zasiłku chorobowego po ustaniu zatrudnienia [PORADNIA UBEZPIECZENIOWA]

autor: Anna Kwiatkowska05.11.2020, 09:21; Aktualizacja: 12.11.2020, 12:55
Pobieram emeryturę wojskową i do niedawna pracowałem w pewnej firmie. Od początku listopada jednak nie pracuję, lecz wciąż przebywam na zwolnieniu lekarskim. Niezdolność do pracy rozpoczęła się jeszcze w październiku. Czy będę miał prawo do zasiłku chorobowego za ten okres?

Pobieram emeryturę wojskową i do niedawna pracowałem w pewnej firmie. Od początku listopada jednak nie pracuję, lecz wciąż przebywam na zwolnieniu lekarskim. Niezdolność do pracy rozpoczęła się jeszcze w październiku. Czy będę miał prawo do zasiłku chorobowego za ten okres?źródło: ShutterStock

  • Czy prawo do zwolnienia ze składek uzyska przedsiębiorca z branży turystycznej, który rozpoczął działalność w sierpniu 2019 r.
  • Dlaczego emerytura wojskowa nie pozbawi prawa do zasiłku chorobowego po ustaniu zatrudnienia
  • Na jakich zasadach wypłacane są świadczenia chorobowe dla zleceniobiorców przebywających na kwarantannie
  • Na jakiej podstawie ZUS uwzględni w stażu pracy okres pracy w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze

Pracuję w branży turystycznej, odmówiono mi prawa do zwolnienia ze składek, bo rozpocząłem prowadzenie działalności w sierpniu 2019 r., a wystąpiłem o zwolnienie ze składek za pełny okres, tj. od lipca do września tego roku. Co mogę zrobić w tej sytuacji?

Przedsiębiorca znajdujący się w takiej sytuacji powinien ponownie złożyć wniosek o zwolnienie ze składek, ale tylko za sierpień‒wrzesień 2020 r. Wynika to z tego, jak skonstruowane są przepisy specustawy o COVID-19 wprowadzające zwolnienie ze składek. Na podstawie art. 31zo ust. 8 specustawy za okres od 1 lipca 2020 r. do 30 września 2020 r. zwalnia się z obowiązku opłacania należnych składek na ubezpieczenia społeczne, ubezpieczenie zdrowotne, Fundusz Pracy, Fundusz Solidarnościowy, Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych lub Fundusz Emerytur Pomostowych płatnika składek prowadzącego jako przeważającą działalność o określonych w ustawie kodach. Warunkiem uzyskania zwolnienia jest:

  • zgłoszenie jako płatnik składek do 30 czerwca 2020 r.;
  • przychód z tej działalności w rozumieniu przepisów podatkowych uzyskany w pierwszym miesiącu kalendarzowym, za który składany jest wniosek o zwolnienie z opłacania tych składek, był niższy co najmniej o 75 proc. w stosunku do przychodu uzyskanego w tym samym miesiącu kalendarzowym w 2019 r.

Skoro więc przedsiębiorca nie prowadził działalności w lipcu 2019 r., to nie spełnił warunku spadku przychodu (lipiec 2019 r. – lipiec 2020 r.) za pierwszy miesiąc, za który składa wniosek. Wobec tego przedsiębiorca może złożyć wniosek o zwolnienie ze składek za sierpień i wrzesień. Wówczas porównywany będzie przychód z sierpnia 2019 r. do przychodu z sierpnia 2020 r. Nie będzie miał znaczenia za to przychód we wrześniu 2019 r. i 2020 r. Nawet gdyby wzrósł, nie będzie brany pod uwagę przy ocenie prawa do zwolnienia ze składek.


Pozostało 83% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane