statystyki

Co z remanentem po rozwiązaniu umowy za porozumieniem stron

autor: Wojciech Bigaj14.11.2020, 14:00
Zasady odpowiedzialności pracowników za szkodę wyrządzoną pracodawcy reguluje szczegółowo kodeks pracy (art. 114–127). Jest to regulacja zupełna, co oznacza, że na gruncie prawa pracy nie można stosować innych zasad odpowiedzialności

Zasady odpowiedzialności pracowników za szkodę wyrządzoną pracodawcy reguluje szczegółowo kodeks pracy (art. 114–127). Jest to regulacja zupełna, co oznacza, że na gruncie prawa pracy nie można stosować innych zasad odpowiedzialnościźródło: ShutterStock

Pracodawca 30 września 2020 r. wypowiedział pracownikowi umowę o pracę. Zatrudniony zgodził się na porozumienie stron. Okres pracy trwa do 31 października 2020 r. Pracownik ma zawartą z pracodawcą umowę o odpowiedzialności materialnej wspólnej za powierzone mienie (towary). Pracodawca wyznaczył termin remanentu na 23 listopada 2020 r., czyli w czasie, gdy zwolniony pracownik nie będzie już u niego pracował. Czy w przypadku niedoboru pracownik ten nadal ponosić będzie odpowiedzialność materialną?

Niezależnie od kwestii odpowiedzialności materialnej pracownika w przedstawionym stanie faktycznym niewątpliwie doszło do skutecznego rozwiązania umowy o pracę na podstawie zawartego porozumienia stron. Kwestia ewentualnego rozliczenia się pracownika z powierzonego mienia nie wywiera na ten aspekt żadnego wpływu. Co istotne, od tego, czy pracownik rozliczy się z powierzonego mienia, pracodawca nie może uzależniać wykonania innych swoich obowiązków wobec pracownika (np. wydania świadectwa pracy).

Kodeks

Zasady odpowiedzialności pracowników za szkodę wyrządzoną pracodawcy reguluje szczegółowo kodeks pracy (art. 114–127). Jest to regulacja zupełna, co oznacza, że na gruncie prawa pracy nie można stosować innych zasad odpowiedzialności.


Pozostało 74% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane