statystyki

Usunięcie naruszenia i brak zaświadczenia to nie to samo

autor: Dorota Beker12.11.2020, 20:00
Sąd wskazał też, że nieusunięcie naruszenia jest czymś innym niż uchybienie terminowi przedłożenia zaświadczenia o niezaleganiu z opłatą składek. Stąd organ nie mógł na podstawie braku tego drugiego dokonać wykreślenia spółki z rejestru.

Sąd wskazał też, że nieusunięcie naruszenia jest czymś innym niż uchybienie terminowi przedłożenia zaświadczenia o niezaleganiu z opłatą składek. Stąd organ nie mógł na podstawie braku tego drugiego dokonać wykreślenia spółki z rejestru.źródło: ShutterStock

Organ może ustalić zaległości w płatności składek na podstawie przedłożonych przez agencję zatrudnienia dokumentów, nie zaś zaświadczeń innych podmiotów – wynika z orzeczenia Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach.

Marszałek województwa w toku kontroli odkrył, że agencja zatrudnienia nie zapłaciła składek na ubezpieczenia społeczne. Ponieważ jednym z warunków prowadzenia takiej działalności jest brak zaległości względem ZUS, wezwał spółkę do przedstawienia w terminie 14 dni zaświadczenia o niezaleganiu w opłacaniu składek wydanego przez ZUS. Przedsiębiorca we wskazanym terminie przedłożył wniosek o odroczenie terminu płatności, a po jego upływie przedstawił umowę zawartą z ZUS wraz z zaświadczeniem o niezaleganiu w płatności składek. Marszałek wskazał jednak, że braki zostały uzupełnione po terminie, przez co był zmuszony wykreślić agencję z rejestru.


Pozostało 64% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane