statystyki

Przedszkola i żłobki chcą się dzielić kadrą

autor: Michalina Topolewska10.11.2020, 09:27; Aktualizacja: 10.11.2020, 09:29
W żłobkach przebywają maluchy, które ciężko przeżywają każdą zmianę opiekunki

W żłobkach przebywają maluchy, które ciężko przeżywają każdą zmianę opiekunkiźródło: ShutterStock

Samorządy chcą zmiany przepisów, która pozwoliłaby im na kierowanie pracowników z przedszkoli do żłobków i odwrotnie – gdy z powodu epidemii występują w nich problemy kadrowe.

Z takim apelem zwróciło się do rządu Stowarzyszenie Gmin i Powiatów Wielkopolski (SGiPW). W adresowanym do premiera piśmie wskazuje, że wciąż działające gminne przedszkola i żłobki w znacznym stopniu odczuwają skutki rozprzestrzeniania się wirusa SARS-CoV-2, co prowadzi do destabilizacji ich pracy. W jednych placówkach brakuje bowiem personelu, który z uwagi na chorobę lub konieczność przejścia kwarantanny musi pozostać w domu. Wtedy dochodzi też do zamknięcia żłobka lub przedszkola. Zdarza się jednak i tak, że w innej gminnej placówce znaczna liczba dzieci wraz z rodzicami przebywa na kwarantannie, a pracownicy w pełnym składzie opiekują się zaledwie garstką podopiecznych.

Dlatego właśnie wielkopolskie samorządy wystąpiły o pilne wprowadzenie zmian w przepisach, które umożliwiłyby organom prowadzącym żłobki i przedszkola delegowanie pracowników równolegle między nimi. W opinii SGiPW pozwoli to zachować ciągłość pracy wszystkich jednostek, bez konieczności zamykania tych, w których brakuje kadry. Jednocześnie kwalifikacje pracowników przedszkoli i żłobków są podobne, więc zdaniem organizacji takie działanie nie wpłynie w żadnym stopniu negatywnie na sytuację dzieci uczęszczających do tych placówek, a pozwoli za to utrzymać opiekę nad nimi na jednakowym poziomie we wszystkich gminnych instytucjach.


Pozostało 41% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Komentarze (3)

 • !!!!(2020-11-10 20:27) Zgłoś naruszenie 20

  No jeszcze czego !!!!!!

  Odpowiedz
 • smutny kraj(2020-11-11 12:31) Zgłoś naruszenie 10

  Kodeks pracy polecam. Jest to to także łamanie konstytucyjnych praw.

  Odpowiedz
 • Joanna(2020-11-15 09:07) Zgłoś naruszenie 00

  To nieprawda, że kwalifikacje pracowników przedszkoli i żłobków są podobne. Pracownik w przedszkolu(opiekujący się dziećmi) to nauczyciel wychowania przedszkolnego, który musi ukończyć wyższe studia pedagogiczne.

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane