statystyki

Konieczna reforma ZUS dla firm

autor: Paulina Szewioła10.11.2020, 08:02; Aktualizacja: 10.11.2020, 08:05
Postulaty obejmują też m.in. kwestie podatkowe, związane z płacą minimalną oraz dotyczące uchwalania przepisów z odpowiednio długim vacatio legis.

Postulaty obejmują też m.in. kwestie podatkowe, związane z płacą minimalną oraz dotyczące uchwalania przepisów z odpowiednio długim vacatio legis.źródło: ShutterStock

O wdrożenie 10 propozycji zmian systemowych, które przyczynią się do poprawy otoczenia prawno-gospodarczego w naszym kraju, zaapelował Adam Abramowicz, rzecznik małych i średnich przedsiębiorców, w porozumieniu z reprezentantami 205 organizacji przedsiębiorców zrzeszonych w Radzie Przedsiębiorców przy Rzeczniku MSP.

Jeden z postulatów dotyczy reformy Zakładu Ubezpieczeń Społecznych i zakłada rezygnację z limitu przychodu, który uprawnia do skorzystania z małego ZUS plus.

Przypomnijmy, że jest on powiązany ze zmianami dotyczącymi korzystania z preferencji w opłacaniu składek. Aby przedsiębiorca mógł skorzystać z małego ZUS plus, jego roczny przychód za poprzedni rok nie może przekraczać 120 tys. zł. Drugim warunkiem jest dochód. Podstawa wymiaru składek nie może być niższa od 30 proc. minimalnego wynagrodzenia obowiązującego w danym roku kalendarzowym ani wyższa od 60 proc. prognozowanego przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia ogłoszonego na dany rok kalendarzowy.


Pozostało 64% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane