statystyki

Łatwiej o świadczenia chorobowe. Odpowiedzi na pytania

autor: Joanna Śliwińska06.11.2020, 06:01; Aktualizacja: 06.11.2020, 07:51
Jak czytamy na stronach rządowych, izolacja domowa jest stosowana u pacjentów, którzy mają dodatni wynik badania w kierunku koronawirusa SARS-CoV-2 i nie mają objawów choroby lub wykazują łagodne, umiarkowane objawy choroby COVID-19 (np. stan podgorączkowy, kaszel, ból gardła, osłabienie). Samo pojęcie izolacji domowej zostało zawarte w ustawie o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi.

Jak czytamy na stronach rządowych, izolacja domowa jest stosowana u pacjentów, którzy mają dodatni wynik badania w kierunku koronawirusa SARS-CoV-2 i nie mają objawów choroby lub wykazują łagodne, umiarkowane objawy choroby COVID-19 (np. stan podgorączkowy, kaszel, ból gardła, osłabienie). Samo pojęcie izolacji domowej zostało zawarte w ustawie o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi.źródło: ShutterStock

Miałam kontakt z osobą chorą na COVID-19, ale nie zostałam objęta kwarantanną. Obawiam się, że mogę być chora, chociaż mam bardzo słabe objawy. Czy po potwierdzeniu choroby bezobjawowej będę mogła liczyć na zasiłek chorobowy?

Jak czytamy na stronach rządowych, izolacja domowa jest stosowana u pacjentów, którzy mają dodatni wynik badania w kierunku koronawirusa SARS-CoV-2 i nie mają objawów choroby lub wykazują łagodne, umiarkowane objawy choroby COVID-19 (np. stan podgorączkowy, kaszel, ból gardła, osłabienie). Samo pojęcie izolacji domowej zostało zawarte w ustawie o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi. Zgodnie z jej art. 34 w celu zapobiegania szerzeniu się zakażeń i chorób zakaźnych osoby chore na chorobę zakaźną albo podejrzane o zachorowanie na nią mogą podlegać obowiązkowej hospitalizacji, izolacji lub izolacji w warunkach domowych.

Ustawa z 28 października 2020 r. o zmianie niektórych ustaw w związku z przeciwdziałaniem sytuacjom kryzysowym związanym z wystąpieniem COVID-19 wprowadzi natomiast zmiany do ustawy zasiłkowej. Zgodnie z nią na równi z niezdolnością do pracy z powodu choroby traktowane będzie poddanie się obowiązkowi izolacji w warunkach domowych albo izolacji. Oznacza to, że osoba niemająca objawów COVID-19, ale mająca pozytywny wynik testu, będzie miała prawo do świadczeń chorobowych, o ile oczywiście spełnia inne warunki do ich otrzymania. Otrzyma więc wynagrodzenie chorobowe, a po jego wyczerpaniu także zasiłek chorobowy. Nie będzie przy tym konieczne wystawienie zwolnienia lekarskiego przez lekarza.


Pozostało 75% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane