statystyki

Oddelegowany do zarządu członka rady nadzorczej składki na ubezpieczenie społeczne

autor: Anna Kwiatkowska05.11.2020, 10:40; Aktualizacja: 05.11.2020, 10:56
eśli jedyną podstawą sprawowania funkcji członka zarządu i uzyskiwania wynagrodzenia jest uchwała o powołaniu, członek zarządu nie podlega z tego tytułu obowiązkowym ubezpieczeniom społecznym ani ubezpieczeniu zdrowotnemu.

eśli jedyną podstawą sprawowania funkcji członka zarządu i uzyskiwania wynagrodzenia jest uchwała o powołaniu, członek zarządu nie podlega z tego tytułu obowiązkowym ubezpieczeniom społecznym ani ubezpieczeniu zdrowotnemu.źródło: ShutterStock

Dotyczy to sytuacji, gdy spółka nie zawarła z tą osobą umowy o pracę lub cywilnoprawnej. Pełnienie zaś funkcji na podstawie uchwały nie jest podstawą do naliczenia należności.

Tak stwierdził ZUS w interpretacji indywidualnej nr 738/2020 z 8 października 2020 r. Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością zwróciła się z wnioskiem o wydanie interpretacji, przedstawiając następujący stan faktyczny: jeden z członków rady nadzorczej zgłoszony do ubezpieczenia emerytalnego, rentowego oraz zdrowotnego został oddelegowany do czasowego wykonywania czynności członka zarządu. Taką możliwość przewiduje umowa spółki w sytuacjach, gdy członkowie zarządu zostali odwołani, złożyli rezygnacje lub nie mogą wykonywać swoich czynności. Oddelegowany członek rady nadzorczej złożył oświadczenie, że jednocześnie pracuje na etacie, przebywając na urlopie bezpłatnym, oraz wykonuje umowę zlecenia, z której obowiązkowo podlega ubezpieczeniom emerytalno-rentowym, zaś podstawa wymiaru składek jest wyższa niż aktualne minimalne ustawowe wynagrodzenie. Oddelegowanie zaś do zarządu spółki oznacza, że członek rady nadzorczej nie traci tego statusu, nie jest z nim natomiast zawierana żadna umowa (umowa o pracę, umowa o zarządzanie, inna umowa cywilnoprawna) w związku z podjęciem czynności członka zarządu.

Zdaniem spółki skoro z delegowanym członkiem zarządu spółka nie zawarła żadnej umowy, to nie podlega on w takim przypadku ubezpieczeniom społecznym.

Tylko jeśli wynagrodzenie


Pozostało 50% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane