statystyki

Rezygnacja z PPK przed 60. rokiem życia to także obowiązki wobec ZUS

autor: Paweł Ziółkowski05.11.2020, 09:34; Aktualizacja: 12.11.2020, 12:13
10 listopada 2020 r. mija termin na zawarcie umów o prowadzenie PPK z pracownikami przez firmy, które na 30 czerwca 2019 r. zatrudniały co najmniej 50 osób, oraz firmy, które na 31 grudnia 2019 r. zatrudniały co najmniej 20 osób

10 listopada 2020 r. mija termin na zawarcie umów o prowadzenie PPK z pracownikami przez firmy, które na 30 czerwca 2019 r. zatrudniały co najmniej 50 osób, oraz firmy, które na 31 grudnia 2019 r. zatrudniały co najmniej 20 osóbźródło: ShutterStock

Choć plany kapitałowe nie są prowadzone przez państwowego ubezpieczyciela, to są z nim w pewien sposób powiązane. Trafi do niego część pieniędzy, jeśli zostaną one wypłacone przed ustawową granicą wieku.

Pracownicze plany kapitałowe (PPK) to zgodnie z definicją powszechny i dobrowolny system długoterminowego oszczędzania, który jest dostępny dla wszystkich osób zatrudnionych podlegających obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym. Jest on tworzony nie przez samego pracownika, lecz wspólnie – przy jednoczesnym udziale pracodawców oraz państwa. Wpłaty opłacane przez państwo są zwolnione od podatku dochodowego i nie podlegają składkom ZUS.

Więcej przeczytasz w książce "Pracownicze plany kapitałowe. Obowiązki pracodawcy" >>>>


Pozostało 86% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Komentarze (17)

  • Darek(2020-11-06 10:30) Zgłoś naruszenie 3011

    Myślę że każdy powinien się wypisać i solidarnie pokazać że PIS więcej nie będzie kradł naszych ciężko zarobionych pieniędzy. Wcale mnie nie zaskoczy jak dojdzie do sytuacji takiej samej co z funduszam emerytalnym. A idą ku temu przesłanki ojj i to widać po decyzjach jakie nasz rząd podejmuje.

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
  • Nomad(2020-11-06 01:31) Zgłoś naruszenie 269

    PPK nooo...to czysty zysk(sarkazm).Nie dość że powstały kiedy PiS próbował spiac swoje rozdawnictwo typu 500+,300+ i brakowalo już miejsc skad mozna się zapozyczac, to jeszcze przepisy rządzące PPK są takie że nie dość że płaci czesc pracodawca i z tego jest potracany podatek to pozniej z emerytury znowu jest potracany następny.Musi być po prostu jak zwykle...czyli...Polak Polaka musi okraść tak,zeby ten tego nie zauwazyl i sie cieszyl ze zostal okradziony.Dodatkowo...odkladane pieniadze są niby Twoje...i mozesz je wyplacic w przypadku naglej choroby itp...ale musisz je zwrocic(chociaz sa Twoje).A jak zechcesz wyplacic pieniadze po osiagnieciu wieku emerytalnego to mozesz tylko czesciowo a reszte w ratach...bo jak calosc,to Ci odbiora skladki panstwowe.Naprawde...czysty zysk...

    Odpowiedz
  • Olsza(2020-11-06 09:03) Zgłoś naruszenie 258

    Dlatego ja nie przystąpiłem do tego i namawiam wszystkich żeby też to olali

    Odpowiedz
  • hmm(2020-11-05 16:59) Zgłoś naruszenie 210

    A dlaczego miały by trafić do ZUSu skoro to są pieniądze nadprogramowe względem obowiązkowej składki.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • Zenon(2020-11-06 15:54) Zgłoś naruszenie 1219

    Zostaje w PPK. Stopa zwrotu za ostatnie 6 m-cy nieco ponad 4% mimo pandemii. Do tego dokłada pracodawca. Rozwiązanie to można potraktować jako podwyżkę bo pracodawca dokłada swoje. A jak będę chciał wypłacić pieniądze to zabiorą mi tylko 30% z pieniędzy, które dorzuciła moja firma. Czysty biznes. Ale Janusze i Grażyny tego nie zrozumieją.

    Pokaż odpowiedzi (3)Odpowiedz
  • Izi(2020-11-07 07:36) Zgłoś naruszenie 100

    Kto się raz poparzył to za drugim razem się zastanowi (prawie 30 lat składki i co?????)

    Odpowiedz
  • Maniek(2020-11-07 14:29) Zgłoś naruszenie 60

    OFE .....złota jesień itp.ukradli miliardy ludziom teraz kto chce niech po raz kolejny się dokłada

    Odpowiedz
  • robol(2020-11-07 12:37) Zgłoś naruszenie 41

    potrzebna jest kasa na emerytury dla ukrainców ... zgodnie z umową zawartą przez rząd po i psl a przyklepaną potem przez pis (pis dał zielone światło na import hurtowy pracowników spoza UE) ukraincy mogą wystąpic o polską emeryturę gdyż zaliczają im się lata składkowe z ukrainy a gdy będzie ona niższa niż emerytura minimalna (a będzie) to wówczas polski podatnik dopłaci różnicę ... a oni będą sobie hulać u siebie z Twoją kasą

    Odpowiedz
  • Zocha (2020-11-06 23:23) Zgłoś naruszenie 36

    Zenon masz rację. Czysty zysk. A vahanara właśnie jesteś Janusz bo nie rozumiesz że 30 % z tego co dołożył pracodawca. 70% dodatkowej kasy oprócz 100% mojej zostaje mi w kieszeni. Ty sie nie zapiszesz nie będziesz miał nic

    Odpowiedz
  • MO .(2020-11-08 00:07) Zgłoś naruszenie 21

    Polska to to taki specyficzny kraj w którym każde pokolenie jest okradanie na różne sposoby i żadne pokolenie nie może nic zaplanować a zwłaszcza jak będzie funkcjonować na stare lata .

    Odpowiedz
  • Ygli 22(2020-11-07 20:33) Zgłoś naruszenie 00

    Zocha ma rację że kocha Zenona. W jej sytuacji też bym nie liczył na cud. 100% vahanary robi swoje. A potem ciężko oddać długi. Ygli 22

    Odpowiedz