statystyki

SN: Bez stażu, bez prawa do rekompensaty

autor: Paulina Szewioła05.11.2020, 19:00
kalkulator, podatki, księgowość, biuro, biznes, praca

ZUS przyznaje rekompensatę w formie dodatku do kapitału początkowegoźródło: ShutterStock

Okresy niewykonywania pracy, za które ubezpieczony otrzymał wynagrodzenie lub zasiłki, należy wyłączyć z okresu zatrudnienia w warunkach szczególnych lub o szczególnym charakterze – uznał Sąd Najwyższy.

Uchwała jest ważna w kontekście nabycia prawa do rekompensaty na podstawie art. 21 ustawy o emeryturach pomostowych (Dz.U. z 2018 r. poz. 1924). Stanowi ona szczególnego rodzaju odszkodowanie dla tych osób, które – wskutek zmiany stanu prawnego od 1 stycznia 2009 r. w związku z wejściem w życie ustawy o emeryturach pomostowych (znacząco ograniczającej krąg osób uprawnionych do tych świadczeń z uwagi na charakter wykonywanej pracy), przy jednoczesnym ograniczeniu do 31 grudnia 2008 r. możliwości nabywania prawa do wcześniejszej emerytury z ustawy emerytalnej (ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych; t.j. Dz.U. z 2020 r. poz. 53) – nie nabędą prawa do żadnego z tych świadczeń.

ZUS przyznaje rekompensatę w formie dodatku do kapitału początkowego. Powoduje to podwyższenie wysokości emerytury po osiągnięciu powszechnego wieku emerytalnego. Podstawowym warunkiem jej uzyskania jest ustalenie, że ubezpieczony pracował przez co najmniej 15 lat w warunkach szczególnych lub o szczególnym charakterze.


Pozostało 74% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Komentarze (1)

  • Inspektor Pracy(2020-11-06 18:36) Zgłoś naruszenie 10

    No i jak zwykle SN się myli gdyż co wowczas gdy zasiłek chorobowy był związany z faktem pracy w szkodliwych warunkach czyli choroba była tego efektem.Dwa jeżeli wziąć pod uwagę przmienie Ustawy to co z czasem przepracowanym pinadustawowo w tym okresie a co za Komuny było szczególnie często stosowane. Sam za tamten okres mam 1000dni nie godzin a dni pinadustawowo więc co Wysokiej Sadzie ja te fakty Ty...

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane